Stojíme za svým prezidentem Milošem Zemanem!
Od roku 2016 znemožnily EU a USA růst investic Číny a začaly vydávat restriktivní opatření. Tím začala studená válka daná ekonomicky, a nyní i plně mediálně a částečně i vojensky, viz konflikty v Jihočínském moři. Klasickým příkladem defenzívy Západu je bitva o 5G sítě (Případ Huawei aneb Korporátní fašismus versus čínský kapitalismus). Čínská odpověď je investice do světového obchodu v rámci nové Hedvábné stezky (One Belt - One Road). Takže se vraťme k našemu starému článku Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem.
Po příchodu Vladimira Putina do prezidentské funkce před dvaceti lety se situace změnila. Jak ukazuje graf, zpracovaný na základě nejnovějších údajů Mezinárodního měnového fondu, v roce 2004 poprvé velikost hrubého domácího produktu převýšila úroveň z počátku jelcinovských reforem. Z grafu je zřejmé, jak na Západ orientovaná ruská ekonomika pocítila otřes globální krize v roce 2008 i dopad sankcí po připojení Krymu k Rusku. Pokles životní úrovně se po příchodu Putina do Kremlu podařilo zastavit. Oligarchové byli rozděleni na ty, kteří pracují pro globalizační síly s centrem na Západě, a ty, kteří pomáhají ruskému státu.
Na grafu jasně vidíte, že čím více neoliberálního kapitalismu, tím méně máte v peněžence. A také se podívejte, na roky, kdy se tyto nůžky načínají rozevírat. To byla doba, kdy na Západě končilo tržně orientované sociální hospodářství a nastoupil neoliberalismus. Zisk daný růstem produktivity práce skončil u otrokářů jednoho procenta. Ale to v podstatě krade zisk vytvořený 99 procenty, takže nemůže slavit svátek práce a také to nedělá. Jen ten volný den nejde tak snadno zrušit, lidi s ohnutými hřbety si na něj zvykli. A nyní k těm otrokářům, což stojí za to, viz tento dnes již slavný graf distribuce bohatství v USA.
V současné době operují ozbrojenci Talibánu a dalších protiokupačních uskupení na 70 % území státu. A nejen to. Válka v Afganistánu prosakuje na území Pákistánu, doprovází ji následně zahájená válka v Iráku a boje v Sýrii, kde se též Spojené státy a jejich spojenci vojensky angažují. Tabulka číslo 1 zpracovaná podle zprávy Watson Institute z Brown Universityv USA z letošního listopadu ukazuje, že přímé lidské ztráty v Afganistánu činí přibližně 150 tisíc lidí. Z toho je 2,4 tisíc amerických vojáků a téměř čtyři tisíce amerických kontraktorů – tedy bojovníků najatých ministerstvem obrany USA, ovšem nezařazených do regulérních ozbrojených sil.
Zatímco chudší polovina dospělých lidí vlastnila jedno procento bohatství světa, horních 10 % mělo k užívání 88 % světového bohatství – a nejzámožnější jedno procento lidí 50 % světového bohatství. To znamená, že světová ekonomika sice zvyšuje výkonnost, ovšem zisky jsou rozdělovány ve prospěch bohatších. Takto vznikající nerovnováhy slepé tržní síly nevyřeší.
ČLR, potažmo Indie řekly své slovo, mimo jiné proto, že USA nemají na přímý boj ani s jedním z obou států. Ty nejsou proti globalizaci, podobně jako Ruská federace. Ta se nachází v transformaci. Moc oligarchů, prodejných úředníků a závislost CB RF na USA a USD jsou stále ještě veliké a dění ve světě není pro ruskou společnost takové, že by vyžadovalo poslední a rozhodující slovo prezidenta Putina. Musíme si proto na jeho slovo počkat. V horší situaci je EU.
Co znamená sto až dvě stě mrtvých Rusů v Sýrii. Představuje to nejméně 4 až 5 letů Il-76 ministerstva pro mimořádné události. Zahrnuje i převoz raněných, kterých bývá dvakrát více. Dále jsou to přeplněné nemocnice a snímky z nemocnic na internetu, což je ve skutečnosti pohřeb v malých městech. Takže nic z toho.
Jsou tato Drahošova slova věrohodná a jsou billboardy vylepované spolkem Přátel Miloše Zemana opravdu „lumpárnou a podrazem“?
Jenže ony se dopouštějí hned několikanásobného provinění:
Samy určují, na které weby není vhodné umísťovat reklamy, k čemuž nemají oprávnění.
Velmi neeticky a manipulativně se snaží přinutit firmy ke stažení jejich reklam, když tvrdí, že je jejich značka spjata s obsahem, který může vážně poškodit jejich reputaci.
O jimi označených webech souhrnně tvrdí, že se jedná o pro-kremelské weby, aniž by to kvalifikovaně prokázaly...
Ve vzduchu visí otázka, proč se ohledně obchodu s Afrikou nic nedělalo. Rusko skutečně zapomnělo, co je Afrika, a nechtělo využívat sovětské dědictví, které tam stále existuje. Nezabývalo se africkými otázkami o to více, že obchod pojímalo korektně k Evropě a USA. Musí se to dohnat. Musí se rychle stanovit příslušní specialisté, případně vytvořit speciální fond na podporu zkoumání afrických trhů. Je potřeba co nejvíce vědět co kam prodávat, co vyrábět a za jaké ceny. Jednoduše řečeno – Afriku je potřeba brát vážně. Úsilí ministra průmyslu a obchodu stačit nebude.
Proto se podívejme v grafech, jak levicový Obama za 8 let ožebračil Ameriku. První série grafů mluví za vše a je vzata z oficiálních statistik USA. Pokud chcete grafy zvětšit, klikněte si na toto PDF. Některé z těchto grafů jsme komentovali už v článku Skutečný stav USA po Obamovi v grafech psaným před rokem.
Ekonomové vidí situaci jinak. Tomasz Wieladek, ekonom Barclays Plc, jásá, když tvrdí, že "vstup jednoho milionu Ukrajinců na polský pracovní trh znamená, že demografie není osudová". Pochvaluje si, že přetlak na trhu práce bude pravděpodobně přispívat k nízké inflaci, a to umožní držet nižší úrokové sazby po delší dobu. Zmírnění tempa stárnutí populace z důvodu migrace bude pravděpodobně přispívat k vyššímu dlouhodobému růstu.
Ostatně posuďte sami… Vzápětí totiž přišel na řadu tibetský odboj financovaný CIA. Nejen dalajlama, ale i jeho bratr Thubtan Norbu byl v padesátých létech na výplatní pásce této špionážní agentury coby její agent. Úkol zněl vytvořit ozbrojený odpor proti ČLR. Kdepak buddhistická umírněnost a mírumilovnost! Na hranici s Nepálem operovala začátkem 60. let teroristická skupina Kuši Gangdruk, čítající na 2000 ozbrojenců vycvičených CIA v rámci operace ST CIRCUS. Přímo ve Spojených státech bylo vycvičeno 170 z nich.
Na první pohled by se mohlo zdát, že Saúdská Arábie a Izrael budou těmi nejhoršími nepřáteli – a vskutku, nikdy nenavázaly diplomatické vztahy. Saúdové se konec konců berou za věc Palestinců, kteří jsou utlačováni Izraelci. Izraelci tvrdí, že jsou obléháni muslimskými extrémisty. A mnozí z těchto extrémistů jsou motivováni netolerantní wahhábistickou ideologií, která vzešla ze Saúdské Arábie.
Tady je situace celkem jednoduchá. Bojuje se znovu o kontrolu nad hlavními obchodními cestami. USA jako odcházející ekonomická velmoc chce alespoň vojensky kontrolovat hlavní přístupy k čínské Hedvábné stezce. Hlavní historicky dané cesty jsou vidět na této mapě, včetně důležité oblasti v Jihočínském moři.
24 článků (2 stránky)