Srbský ministr zahraničí na jednání OSN: Na Kosovu je k vidění ghetto a ostnatý drát
Autor: odjinud | Publikováno: 13.02.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace
„Vyzývám Radu bezpečnosti, aby se přijela do Srbska a na Kosovo podívat, jaká je situace. Věci je třeba vidět takové, jaké jsou. Srbsko je ochotné jednat a překonat jakékoliv pokusy o provokace, a toho se budeme držet. Ale prosím vás, nenechme se klamat,“ řekl Jaremić.

 

New York (8.2.2012, zasedání Rady bezpečnosti OSN věnované Kosovu) – Ministr zahraničí Srbska Vuk Jeremić se postavil pokusům některých členů Rady bezpečnosti OSN a kosovského „ministra zahraničí“ vylíčit situaci na Kosovu v růžových barvách svým prohlášením, že co se dá vidět na Kosovu je ghetto a ostnatý drát, a že srbské obyvatelstvo je nejohroženější v Evropě.
 
„Vyzývám Radu bezpečnosti, aby se přijela do Srbska a na Kosovo podívat, jaká je situace. Věci je třeba vidět takové, jaké jsou. Srbsko je ochotné jednat a překonat jakékoliv pokusy o provokace, a toho se budeme držet. Ale prosím vás, nenechme se klamat,“ řekl Jaremić.
 
Jeremić svá tvrzení podepřel konkrétními příklady a připomněl několik zpráv světových organizací, jako jsou Human Rights Watch, OBSE, Transparency International a také zprávu Evropské komise, které na Kosovu zjišťují bujení korupce, diskriminaci nealbánského obyvatelstva, politické ovlivňování soudnictví či špatnou ochranu svědků.
 
Rozvojový program OSN (UNDP - United Nations Development Programme) ve své zprávě konstatuje, že demokratický proces není v souladu s demokratickými standardy, OBSE dochází k závěru, že existuje politické ovlivňování soudních procesů, vyhrožování soudcům a špatná ochrana svědků, zatímco Human Rights Watch shledala, že situace v otázkách lidských práv se trochu zlepšila.
 
Jeremić zmínil údaje ze zprávy EK, která uvádí, že úsilí v boji proti korupci a organizovanému zločinu je neefektivní.
 
Na výzvu jednoho z řečníků během zasedání, že obě strany mají minulost nechat za sebou a obrátit se k budoucnosti a EU, Jeremić řekl, že Srbsko takový postoj schvaluje.
 
„Ale dnešní výzva Prištiny, aby na budoucím jednání v Bruselu status kandidáta udělen nebyl, takovému přístupu příliš neodpovídá.“
 
Dále reagoval na tvrzení kosovského ministra, že nezávislost Kosova uznalo 85 států, s uvedením, že se jedná o 81 států.
 
Představitelé vůdčích členských států Rady bezpečnosti OSN souhlasili, že je nutné provést vyšetřování obchodu s tělesnými orgány kosovských Srbů, ale neshodli se na tom, má-li vyšetřování vést OSN nebo Eulex.
 
Představitelka USA v OSN Rosemary DiCarlo řekla, že USA jsou rezolutně pro vyšetřování všech závažných zločinných aktivit včetně obchodu s orgány a dodala, že Eulex má plnou podporu všech regionálních činitelů.
 
DiCarlo uvedla, že jsou „neoprávněné a nezodpovědné pochybnosti“, jež na tomto zasedání některé země vyjádřily ohledně vyšetřování, které vede Clint Williamson.
 
DiCarlo ostře odsoudila výstavbu barikád na severu Kosova a zdůraznila, že USA nesouhlasí s pokusy o „podkopávání legitimity prištinských úřadů.“
 
Představitel Ruska v OSN Vitalij Čurkin vyjádřil pochybnosti o tom, že mezinárodní představitelé na Kosovu respektují neutrální postoj, který mají zastávat v souladu s rezolucí OSN 1244.
 
Vyzval mezinárodní společenství, aby věnovalo větší pozornost pravoslavným náboženským památkám a vyjádřil znepokojení kvůli převedení ochrany těchto památek z UNMIK na kosovskou policii.
 
Čurkin vyjádřil obavy kvůli způsobu, jakým Eulex vyšetřuje skutečnosti uvedené ve zprávě Dicka Martyho o obchodu s orgány a zapojení kosovských lídrů, a zasazoval se o to, aby Rada bezpečnosti OSN v tomto vyšetřování převzala hlavní roli.
 
www.kosovoonline.cz