Syrský diplomat se v Praze pustil do západních velmocí i mediální fronty. Promluvil o válečné propagandě i tom, proč nyní média o Sýrii mlčí
Autor: Ladislav Zemánek | Publikováno: 01.01.2014 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Setkání se chargé d'affaires Ibrahimem Ibrahimem uspořádala v pondělí Diplomatická akademie. Významný diplomat hned v úvodu rezolutně prohlásil, že v jeho zemi v žádném případě nešlo a nejde o občanskou válku. Sýrie se stala obětí cizích teroristů, kterých využívají západní mocnosti k odstranění nepohodlného režimu a k získání větší moci v regionu. „Mezinárodní terorismus se snaží zničit Sýrii a uchyluje se k těm největším krutostem,“ uvedl.

Setkání se chargé d'affaires Ibrahimem Ibrahimem uspořádala v pondělí Diplomatická akademie. Významný diplomat hned v úvodu rezolutně prohlásil, že v jeho zemi v žádném případě nešlo a nejde o občanskou válku. Sýrie se stala obětí cizích teroristů, kterých využívají západní mocnosti k odstranění nepohodlného režimu a k získání větší moci v regionu. „Mezinárodní terorismus se snaží zničit Sýrii a uchyluje se k těm největším krutostem,“ uvedl.

Vládní jednotky naopak hájí civilizaci, národní identitu a jednotu země. Ibrahim připomněl, že dlouhodobým plánem Západu je rozdělení Sýrie na několik částí podle náboženského klíče. Právě Sýrie je známá značnou náboženskou i etnickou rozmanitostí. Zdá se, že nikoli náhodou západní média tak zdůrazňují náboženský charakter syrského konfliktu, který ale ve skutečnosti nemá. Jako by tím média připravovala půdu pro rozbití země, jak o tom hovořil syrský chargé d'affaires.

Pokrytectví a zbabělost Západu

Američané nyní proti Sýrii bojují, třebaže jim v minulosti mnohokrát pomohla v boji s terorismem. Ibrahim ovšem opakovaně zdůraznil, že největší obětí Obamovy vlády jsou samotní Američané. I proto Sýrie nechce o vzájemné vztahy s USA přijít docela. Vyjádřil politování nad postojem většiny evropských států, které se přidaly na Obamovu stranu, vyjádřily podporu povstalcům, a dokonce jim pomáhaly, a to už tím, že v květnu zrušily embargo na dodávky zbraní. Ke spoluodpovědnosti za více než 120 tisíc mrtvých se však pokrytecky a zbaběle přihlásit odmítají.

„Velmoci mohou postavit před soud třeba i hlavu suverénního státu, ale soudit jakéhokoli amerického vojáka nelze,“ poukázal na nerovnost boje, který musejí „neposlušné“ státy svádět. A pustil se do všech, kteří se nechávají uplácet sliby a penězi nejmocnějších. Poděkoval proto těm, kteří za Sýrií stojí a hájili ji i v nejtěžších chvílích. Mezi ně jistě patří dny na přelomu srpna a září, kdy se zdálo, že vojenská intervence je již jen otázkou hodin.

Důkazy neexistují

Pak ale přišlo Rusko s plánem na předání chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu. A Obama ustoupil. „Když mohl Obama dostat Nobelovu cenu za mír, navrhuji, aby ji dostal i ruský ministr zahraničí Lavrov či prezident Putin,“ ocenil Ibrahim zásluhu ruské strany na odvrácení intervence. Asadova vláda s ruským plánem souhlasila a dohodnutý harmonogram dodržuje. Likvidace zbraní má skončit k 30. červnu 2014.

Chargé d'affaires zdůraznil, že Američané nemají žádné důkazy o použití chemických zbraní syrskou vládou. Přitom právě tím zdůvodňovali nutnost agrese. Citoval Obamova slova, kterými odpověděl na dotaz jistého novináře: „Důkazy máme, ale neukážeme vám je.“ Proč asi? Mnozí už nepochybují, že za chemickými útoky stojí povstalci. Otevřeně o tom hovořil i ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Ten soudí, že tak povstalci chtěli vyprovokovat zahraniční intervenci, která by jim nade vši pochybnost výrazně pomohla.

Povstalci jsou v defenzívě, opozice chce jednat

Ostatně i zpráva vyšetřující komise OSN z 12. prosince potvrdila to, co po celou dobu syrská vláda tvrdí. Nervový plyn sarin použili povstalci v dubnu v oblasti Chan al-Assal a v srpnu v Ghutě nedaleko Damašku. Sellstromova zpráva je velkou ranou pro spojence, kteří celou dobu obviňovali vládu z toho, že odmítá spolupracovat s vyšetřovateli a že mají použití chemických zbraní na svědomí Asadovi vojáci. V prohlášení syrského ministerstva zahraničí se uvádí, že spojenci dobře věděli, kdo za útoky stojí. Přesto ty, kteří se takového zločinu dopustili, i nadále podporují.

Povstalecké síly se čím dál více dostávají do defenzívy. „Jejich moc je teď menší než na začátku,“ konstatoval Ibrahim. „Vláda je celou dobu připravena jednat s národní opozicí. Nemůžeme ale vyjednávat sami se sebou,“ zkritizoval postoj opozice, která dlouho podmiňovala jakákoli vzájemná jednání odchodem prezidenta Asada a dalšími požadavky. Oproti tomu vláda si žádné podmínky neklade. Až nyní opozice změnila názor a kývla na účast na mezinárodní mírové konferenci, jež začne 22. ledna ve švýcarském Montreaux. Otázkou je, zda se jí zúčastní i Írán. Ze všech sil se tomu totiž snaží zabránit Obamova administrativa. A proti je i syrská opozice.

Válečná propaganda se zadrhla

Ostatně požadavek na odstoupení prezidenta Asada je naprosto nemístný. „Kdyby se konaly volby, Asad by získal 60 až 70 procent hlasů. To už píší i západní novináři,“ řekl Ibrahim. Své silné podpory si je prezident dobře vědom. I proto v prosinci vyjádřil odhodlání vést přechodnou vládu, která by mohla vzejít ze vzájemných jednání s opozicí. O takové vládě se pozitivně vyjádřil i ministr Sergej Lavrov: „Je třeba udělat vše pro to, aby vznikla bojeschopná aliance vlády a vlastenecké opozice proti přivandrovalým teroristům, kteří se slétli do Sýrie z celého světa,“ prohlásil.

Chargé d'affaires Ibrahim Ibrahim poukázal i na opadnutí zájmu o syrský konflikt ze strany médií. Jako by se válečná propaganda zadrhla. „Proč najednou to ticho? Je to ticho viny!“ A připustil, že konec boje je stále daleko a jeho výsledek není jistý. „Sýrie válčí na mnoha frontách. Pokud bychom se smířili s tím, jak velmoci o naší zemi lžou, jednali bychom skutečně hanebně. Možná Syřané nezvítězí, ale pokud padneme, zemřeme se ctí,“ dodal.

Vyšlo na Protiproudu.

ČTĚTE TAKÉ:

Český europoslanec o válce v Sýrii: Západní propaganda má přesvědčit lidi, aby podpořili brutální zabíjení

Prezident Zeman o situaci v Sýrii: Odmítám vojenský zásah

Šokující zpráva o Sýrii. Operuje tam 250 tisíc cizích teroristů. A nejen to...

Důvěrný diplomatický zdroj šokoval svět: Američané na Sýrii zaútočili, ale po ruském zásahu vše skončilo. A takto to vysvětlila média...