Další významný krok v česko-srbském partnerství. Od prosince opět létají přímé linky na trase Bělehrad – Praha
Autor: Radim Panenka | Publikováno: 11.12.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace
Češi a Srbové. Naše národy k sobě měly vždycky velmi blízko, vzájemné vztahy kvetly nejen během 20. století. O přátelství prezidenta Tomáše Masaryka s králem Aleksandarem I. Karađorđevićem netřeba hovořit. O hrdinství Srbů, kteří chtěli na podzim roku 1938 bránit Československou republiku také ne. Později byly časy, kdy mezi Prahou a Bělehradem létaly pravidelné linky a cestu z jednoho města do druhého bylo možné zvládnout během dvou, tří hodin.

Češi a Srbové. Naše národy k sobě měly vždycky velmi blízko, vzájemné vztahy kvetly nejen během 20. století. O přátelství prezidenta Tomáše Masaryka s králem Aleksandarem I. Karađorđevićem netřeba hovořit. O hrdinství Srbů, kteří chtěli na podzim roku 1938 bránit Československou republiku také ne. Později byly časy, kdy mezi Prahou a Bělehradem létaly pravidelné linky a cestu z jednoho města do druhého bylo možné zvládnout během dvou, tří hodin.

Linky ale byly jako ztrátové zrušeny a kdo se nechtěl z české do srbské metropole trmácet okolo osmnácti hodin vlakem či o pár hodin méně autobusem, musel zaplatit za přestupní zpáteční letenku nezřídka kdy i osm tisíc korun.

Ty časy jsou už naštěstí zase pryč. Letos na podzim prodala srbská vláda podíl ve státních aeroliniích a nový spoluvlastník se rozhodl přímé letecké spojení mezi Bělehradem a Prahou obnovit. Po transakci vznikla nová srbská národní letecká společnost s novým názvem Air Serbia. Do dvanáctého prosince letošního roku dokonce nabízí promo akci, kdy cena zpáteční letenky je pouze 109 eur. Levněji se nedá jet ani autobusem.

Doufejme, že přímé letecké linky mezi hlavními města našich dvou blízkých národů vydrží a budou ziskové. Je to další posun v našich vzájemných vztazích. A tento krok vpřed udělali Srbové. Nyní jsme ve vstřícnosti na řadě my.

 

 

KAM DÁL:

Zeman jednal se srbským prezidentem. Přeje si více českých investic

Rusko je nejvýraznějším zastáncem Srbska. A my jsme pořád zavrtaní v EU...

Přední srbský politik bez cenzury promluvil o Evropské unii, NATO a Sýrii. A zmínil největší soudní nespravedlnost moderní historie

Takto tragicky dopadlo Chorvatsko po 2 měsících v EU. Velké varování pro Srbsko a další státy!