Skutečně si Srbové přejí ztratit svoji suverenitu a muset jako pejsek poslouchat příkazy z Bruselu?
Autor: odjinud | Publikováno: 03.10.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Česká republika je připravena nabídnou ekonomickou spolupráci a investice a prostřednictvím nich reagovat na prioritní cíle srbské vlády, jako jsou IT sektor, zemědělství, automobilový průmysl a infrastruktura, uvedl Jan Kohout. České firmy jsou připraveny účastnit se výstavby tepelné elektrárny Štavalj a Koridoru 10.

Srbsko chce zlepšit vztahy s Českou republikou ve všech oblastech

Srbský premiér Ivica Dačić včera uvedl, že Srbsko chce zlepšit vztahy s Českou republikou ve všech oblastech a je vděčný České republice za podporu, kterou v průběhu posledních let poskytovala v procesu přistoupení Srbska k EU.

Na společné tiskové konferenci s ministrem zahraničí České republiky Janem Kohoutem Dačić vyjádřil očekávání, že i v příštích letech budou Srbsko a Česká republika spolupracovat na politické úrovni i při výměně zkušeností.

Podle slov Dačiće dosáhl objem obchodu více než 400 milionů €, přičemž za prvních sedm měsíců tohoto roku vzrostl vzájemný obchod meziročně o třetinu.

Mnoho firem z České republiky má zájem o podnikání v Srbsku, příkladem je projekt pro tepelnou elektrárnu Štavalj, ale i železniční a silniční koridory, uvedl Dačić.

Cílem je, podle slov Dačiće, zvýšení objemu investic a vytvoření co nejvíce pracovních míst.
Česká republika je připravena nabídnou ekonomickou spolupráci a investice a prostřednictvím nich reagovat na prioritní cíle srbské vlády, jako jsou IT sektor, zemědělství, automobilový průmysl a infrastruktura, uvedl Jan Kohout. České firmy jsou připraveny účastnit se výstavby tepelné elektrárny Štavalj a Koridoru 10.

Česká republika bude i nadále podporovat členství Srbska v EU. Podpora Srbska bude pokračovat i nadále, bez ohledu, která vláda bude ve funkci po volbách v říjnu tohoto roku, tato podpora se nezmění, zakončil český ministr zahraničí Jan Kohout.

(Vláda Republiky Srbsko)

V překladu vyšlo na NewBalkan.com.

 

Pozn.red.: Rozšiřování spolupráce s bratrským Srbskem samozřejmě vítáme a to nejen v ekonomické a obchodní oblasti. Je to přirozená spolupráce dvou příbuzných národů, které k sobě vždy měly velmi blízko. Co je však velkou chybou - podpora vstupu Srbska do EU. Veřejné mínění v Srbsku je do jisté míry rozdělené, nicméně velká část obyvatel jakékoli zbližování s Evropskou unií v celku oprváněně odmítá. "Budeme v jednom spolku se zeměmi, které nás bombardovaly a teď nám kradou naše Kosovo a Metohiji?".

My jako Češi a tedy i česká vláda by spíše z pozice země, která má s členstvím v EU téměř desetileté zkušenosti měla Srbům poskytovat cenné rady a zkušenosti, o co všechno jsme kvůli členství v této organizaci přišli. ČR jako člen EU není svobodný a suverénní stát, nemůžeme rozhodovat sami o sobě. Skutečně si tohle Srbové přejí?

KAM DÁL:

Nejdřív Turci, teď Evropská unie. Vyhrají tentokrát Srbové svoji bitvu?

EU sprostě vydírá Srbsko: Před vstuptem do unie musíte uznat Kosovo

Pokud Srbsko vstoupí do NATO, bude jedinou zemí v dějinách světa, vstupující do spolku, jež ji ukradl část území

Aktuálně: EU přitlačila Srbsko ke zdi kvůli Kosovu. Nový konflikt na obzoru?

Světová zdravotnická organizace záměrně tají zrůdné a trvalé následky bombardování NATO na Balkáně. Je to genocida

Srbové si mozky vymýt nenechají. Do EU ani omylem, ruská cesta je lepší