Aktuálně: EU přitlačila Srbsko ke zdi kvůli Kosovu. Nový konflikt na obzoru?
Poslední kolo takzvaných rozhovorů mezi Bělěhradem a Prištinou v Bruselu skončilo fiaskem. Na vině jsou (jako vždy) Albánci a jejich vůdci. Premiér Srbska Ivica Dačić nedávno uvedl, že se s nimi už nemají o čem bavit, protože nemění své postoje a EU nedodržuje své původní sliby.
Podle Dačiće nebyli Srbové v Bruselu bráni jako součást dialogu, ale měli si jen vyslechnout plán na likvidaci své přítomnosti na severu Kosova. První vicepremiér srbské vlády také v rozhovoru pro srbskou televizi řekl, že Hashim Thaci byl velmi nervózní, jiné zdroje dokonce napsaly, že na sebe v Bruselu na setkání s Ashtonovou křičeli.
Srbská vláda má nyní čas do úterý, aby se k předloženému nadiktovanému návrhu vyjádřila, resp. ho buď podepsala, nebo nepodepsala. Nejvyšší představitelé státu v těchto dnech dlouze jednají o tom, jak se v úterý v Bruseli zachovají.
K TÉMATU DOPORUČUJEME: