Co zaznělo mimo kamery. Zeman v letadle zhodnotil návštěvu Slovenska a zmínil se o knížeti

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 6.4.2013 | Rubrika: Reportáž
Ilustrace

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana s manželkou na Slovensku je minulostí. Vládní speciál s prezidentským párem na palubě přistál na letišti v Praze-Kbelích v pátek v sedmnáct hodin. Zeman v letadle zhodnotil svoji cestu a vyjádřil se i k dalším tématům.

Na začátku svého pátečního bratislavského programu prezident Zeman položil věnec k monumentální soše spoluzakladatele československého státu Milana Rastislava Štefánika. Zde se setkal se zástupci českých krajanských spolků. „Zjistil jsem, že je to vůbec poprvé, co český prezident přišel k této soše. Jistě to není naposled a jistě také nejsem posledním prezidentem. Mohla by z toho být tradice,“ řekla hlava státu krajanům.

Zeman pomůže českým krajanům

Zeman se živě zajímal, jaké mají naši krajané v Bratislavě podmínky a zda mají možnost se někde organizovaně scházet. Reagovali, že nemají k dispozici žádný dům či prostor, který by měli k dispozici. „Tak se na to podíváme,“ slíbil prezident pomoc. A skutečně pak během setkání s bratislavským primátorem mluvil o tom, že by bylo třeba nějaký prostor sehnat.

Obří Štefánikův pomník má pohnutý osud, na což během setkání upozornil i sám prezident. Slavnostně odhalen byl v roce 1937, ale během existence fašistického státu z něho byl odstraněn lev. Komunisté pak sundali i samotnou sochu Štefánika a nechali ji roztavit. Obnoven byl až několik desetiletí později.

S bratislavským primátorem Milanem Ftáčnikem se prezident Zeman setkal v historickém Primaciálním paláci v centru Bratislavy, který je vedle kulturních akcí využíván jako reprezentační prostor zdejšího magistrátu. Během setkání u skleničky byl prostor i na tradiční cigaretu. V prostoru Bratislavského hradu s výhledem na celé město Miloš Zeman na pozvání předsedy slovenského parlamentu Pavola Paška poobědval.

Chystá se setkání se Stanjurou

V letadle na cestě do Prahy pak hlava státu novinářům svoji cestu zhodnotila. „Byla to cesta, během které nedošlo na žádné zjevné konflikty, protože ty už se v minulosti podařilo odstranit, a která se zabývala novými úkoly, které jsem už ve většině případů jmenoval. Ať je to třeba spojení Carga, dopravní propojení a podobně. Řekl bych, že po návštěvě pomníku Milana Rastislava Štefánika nám přibyl ještě jeden bod, a to symetrické vybudování Českého domu v Bratislavě a Slovenského domu v Praze,“ řekl v letadle novinářům Miloš Zeman.

Ten zároveň uvedl, že ve věci možného spojení českého a slovenského Carga bude jednat s příslušnými ministry, přičemž s některými o tom už mluvil. „Bude mezi nimi samozřejmě i pan ministr Stanjura,“ doplnil prezident.

Hrozby KLDR vůči Jižní Koreji...

„Na cestu do Rakouska už jsem se domluvil s panem ministrem Kubou, že se mnou poletí buď on nebo jeho náměstek,“ reagoval Zeman na dotaz, jaké další cesty plánuje a zda bude brát v potaz i styl ekonomické diplomacie, který buduje ministr průmyslu a obchodu.

„S panem ministrem zahraničí se velmi rád setkám, stejně tak jako se setkávám se všemi ostatními ministry. Na druhé straně abych se s ním setkával kvůli hrozbám Severní Koreje vůči Jižní Koreji, to bych pokládal za poněkud přehnané,“ doplnil prezident na aktuální otázku ze zahraničí.

Další zahraniční cesta čeká Miloše Zemana už za necelé tři týdny, kdy se vypraví do Vídně za prezidentem Heinzem Fischerem. Ten Zemana ve svém paláci přijal ještě v době české prezidentské kampaně.

www.parlamentnilisty.cz

KAM DÁL:

Mediální žumpa a totalitní pravdoláska se ozvali: Upírají prezidentu Zemanovi svobodu slova

FOTO: Zeman vyhnal Schwarzenberga s pistolí

VIDEO: Nejdrsnější výsměch fanatickým voličům Schwarzenberga

Vymývání mozků, manipulace a mediální masáž. Prezident Zeman natvrdo označil škůdce národa

Klíčová slova: Slovensko  | Zeman
2647 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Toto je Saudská Arábie nebo Paříž? Ne, podívejte se na muslimy na Staroměstském náměstí...Šokující. Německý 74letý důchodce si zrenovoval byt od nuly, nyní se musí vystěhovat a uvolnit jej migrantům

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Letí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...Kondici ČT mnozí vnímají jinak, než ji prezentuje Rada ČT. Třeba ambasáda... poslanec a novinář Berkovec ťal do živého
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan