Brusel nutí srbské politiky jednat s bývalým teroristou. O aktuální tížívé politické situaci v Srbsku

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 5.4.2013 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Tématem číslo jedna v srbské politice je už delší dobu úsilí o získání datum zahájení přístupových rozhovorů k Evropské unii. S tím ovšem souvisí de facto vynucená jednání mezi vládou Srbska a samozvanou vládou Kosova. Prezident Tomislav Nikolić, premiér Ivica Dačić i první vicepremiér Aleksandar Vučić (který je médii titulován jako nejvlivnější současný srbský politik) se pravidelně účastní jednání v Bruselu s Hashimem Thacim za přítomnosti takzvané eurounijní ministryně zahraničí Cathrine Ashtonové.

Unie po Srbech žádá „normalizaci“ vztahů s Kosovem, jinak prý žádné přístupové rozhovory nezačnou. Pozice srbské vlády je nezáviděníhodná. Na jednu stranu se nechce vzdát budoucího možného členství v EU, na druhou stranu však zcela správně odmítá podepsat explicitní uznání státu Kosovo. Prezident Nikolić už před časem řekl, že pokud by si měli jednoznačně vybrat mezi Kosovem a Evropskou unií, zvolí Kosovo. Nedávno pak po dalším kole jednání v Bruselu uvedl, že ve vztahu k Prištině se nehodlají podřídit ani žádnému vnucenému plánu.

Nikdy přímo nepodepsat samostatnost

Srbští politici si dobře uvědomují, že nikdy nemohou přímo podepsat, že se jejich stát území Kosova a Metohije vzdává. V současnosti je sice Kosovo fakticky okupované Albánci, pokud by však podepsali jasné uznání, definitivně by tím srbskému národu zavřely dveře k tomu, aby se historické srdce jejich státu opět v budoucnu vrátilo do jejich náruče. Byť by to bylo třeba za dvě stě let.

Nejsložitějším předmětem v současném jednání je status několika srbských opštin na severu Kosova, kolem Kosovské Mitrovice. Bělehrad by pro tuto oblast rád získal co možná největší autonomii, na to ale jen Priština nesouhlasně vrtí hlavou. Dosud poslední kolo těchto bruselských jednání proběhlo v úterý 2. dubna a pokračovat má o týden později.

Srbsko mezi mlýnskými kameny

První místopředseda vlády Aleksandar Vučić, který se na žádost unijní diplomatky Ashtonové posledního kola dialogu zúčastnil, ve středu 3. dubna v rozhovoru pro srbskou televizi konstatoval, že Srbsko se nyní nachází mezi dvěma mlýnskými kameny, kdy aktuálně vybírá mezi dvěma těžkými věcmi. Buď přijmout velmi špatný plán pro Srby ze severu Kosova, anebo dohodu s Prištinou odmítnout podepsat. Přičemž první varianta by mohla znamenat, že srbské opštiny kolem Kosovské Mitrovice (jak už nyní varují) ustavní vlastní orgány samosprávy včetně parlamentu a prezidenta, což může sice znít lákavě a zdánlivě pozitivně, na druhou stranu je hrozba, že by takové řešení vyprovokovalo albánské orgány v Kosovu k radikálnímu, a rozhodně ne mírovému, řešení. Druhá varianta, kterou Vučić zmínil, by zase mohla Srbsku zavřít dveře k zahájení přístupových rozhovorů do EU. Nabízí se pochopitelná otázka, zda by Srbsko vůbec mělo o členství v Evropské unii usilovat. Obecně, i po naší české téměř devítileté zkušenosti, míním, že nemělo, ale to je na samostatný podrobnější text.

Podle Vučiće byl Hashim Thaci při posledních jednáních velmi nervózní a jeho argumenty bylo bolestné poslouchat, nicméně slušný člověk se jim mohl jen smát. Vývoj je zatím napjatý a jeho vyostření se v budoucnu dá ještě očekávat. Představitelé samozvaného státu Kosovo jednoznačně využívají snahy Srbska o přijetí do EU k tomu, aby upevnili a vlastně i legitimizovali svoji pozici a v tom Thacimu a jeho lidem Brusel pochopitelně velmi rád pomáhá. Stejně tak je ale evidentní, že sama EU má současně zájem na tom, aby Srbsko v budoucnu do svých řad přijala. V době, kdy krachuje společná evropská měna a unie se stává čím dál více nepopulární a k tomu jí docházejí peníze, potřebuje další členy, kterým sice naoko bude vyplácet dotace, avšak po krátkém čase bude peníze z Bělehradu naopak tahat.

Pozice Bělehradu není lehká ani na jednu stranu. Ekonomickou situaci země nelze rozhodně označit za dobrou, a proto si patrně politici se členstvím v EU slibují zvýšení životní úrovně obyvatel. Samotné zahájení přístupových rozhovorů ale EU podmiňuje často až drzými požadavky. A situace srbské vlády je těžká i z dalšího důvodu. Staví se do nepříjemné pozice, kdy hlavní představitelé státu musí v Bruselu jednat s člověkem, na kterého má jejich stát léta vypsaný zatykač a který je podezřelý z řízení ilegálního obchodu s lidskými orgány unesených Srbů. Někteří na to reagují tak, že by srbská vláda o ničem s nikým takovým jednat neměla a pevně stát na stejných pozicích. Nicméně se nabízí otázka, zda tvrdohlavá (a třeba i chvályhodná a hrdinná) neústupnost nemůže udělat větší škody, než dialog a budoucí naděje, že se jednou vše vrátí do starých kolejí.

ČTĚTE TAKÉ:

EU sprostě vydírá Srbsko: Před vstuptem do unie musíte uznat Kosovo

Dokud Srbsko neuzná Kosovo, nemůže do EU, řekl Ahtisaari. Zapomeňte, nejsme banánová republika! vzkazjí Srbové

Brusel stále vydírá Bělehrad a láká Srby do černé díry EU

Jak má Srbsko přežít americké impérium?

Srbové si mozky vymýt nenechají. Do EU ani omylem, ruská cesta je lepší

Klíčová slova: EU  | Srbsko  | Kosovo
2482 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvláděPřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan