Čína, Rusko a další založili alternativu Světové banky a Mezinárodního měnového fondu

Autor: Ondřej Kosina | Publikováno: 4.4.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Ve dnech 26. – 27. března 2013 se v jihoafrickém Durbanu uskutečnil V. summit BRICS, na kterém vrcholní představitelé Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky hovořili o užší hospodářské a politické spolupráci. Hlavním předmětem diskuse bylo nejen partnerství s africkými státy, ale i realizace projektu rozvojové banky, která má ambice stát se alternativou Světové banky a MMF.

Projekt rozvojové banky BRICS

Hlavním úkolem plánované banky má být úvěrování infrastrukturních a dalších rozvojových projektů v v měnách národních států, tedy nikoliv v dolarech a eurech. To by znamenalo zásadní prolomení hegemonie dolaru ve světovém obchodu. Projekt rozvojové banky je reakcí na skutečnost, že ve Světové bance i Mezinárodním měnovém fondu zastoupení zemí BRICS neodpovídá jejich reálné ekonomické síle ve světě. Přitom v době krize to byly právě státy BRICS, které nejvíce podpořily růst globální ekonomiky. O struktuře a parametrech banky se bude nadále diskutovat s perspektivou založení v horizontu dvou až tří let. Zároveň bude nutné vypracovat společnou blokovou strategii, aby se země BRICS nedostaly pod ekonomický diktát USA, EU a Japonska. Reforma měnového systému představuje první seriózní pokus o změnu dosavadního světového hospodářství.

Spolupráce BRICS-Afrika a rostoucí vliv Číny na černém kontinentu

Summit, jehož hostitelem byl jihoafrický prezident Jacob Zuma, byl pro patnáct afrických hlav států (mj. i egyptského prezidenta Muhammada Mursího) příležitostí diskutovat o posílení spolupráce mezi BRICS a Afrikou. Státníci BRICS podpořili africký integrační proces za účelem hospodářského růstu, rozvoje a vymýcení chudoby a slíbili investice do infrastruktury a podporu průmyslu v Africe. Mimochodem, nový čínský prezident Si Ťin-pching na svém prvním zahraničním turné zamířil z Moskvy do tanzanského Dár-es-Salámu, kde jednal o investicích do výstavby přístavu Bagamoyo propojujícího Asii s Afrikou. Tanzánie má pro ČLR strategický význam již od dob studené války, protože prezident Julius Nyerere se jako jeden z mála vůdců rozvojových zemí budujících socialismus neorientoval na Moskvu ale na Peking a inspiroval se maoismem.

Si Ťin-pching v Tanzánii vyzval svět, aby respektoval nezávislost a důstojnost afrického kontinentu. Čínu s Afrikou podle něj pojí upřímné přátelství založené na vztahu rovnocenných partnerů. Číňané v Africe budují mj. dopravní infrastrukturu, plynovody, přehrady a nemocnice. Je zvláštní, že média v souvislosti s čínským pronikáním na africký kontinent hovoří o „neokolonialismu“, ale britsko-francouzské vojenské akce v Africe tak nenazývají. Zatímco Čína v Africe buduje, bývalé koloniální mocnosti si tam upevňují vliv válečnými akcemi za účelem exploatace přírodního surovinového bohatství. Francie a Velká Británie Libyi vybombardovaly do doby kamenné a vojenské angažmá v Mali a Pobřeží slonoviny sleduje rovněž pouze jejich imperiální zájmy bez jakékoliv přidané hodnoty pro samotné Afričany.

Jak dál v Sýrii?

V Durbanu se projednávala i situace v Sýrii, protože prezident Bašár Asad zaslal Jacobu Zumovi dopis s žádostí o pomoc při skoncování s násilím a terorismem. Dr. Asad poukázal na permanentní dodávky zbraní povstalcům, nespravedlivé ekonomické sankce a porušování norem mezinárodního práva zeměmi angažujícími se v konfliktu na straně tzv. opozice. V této souvislosti ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov označil rozhodnutí summitu Ligy arabských států (LAS) v katarském Dauhá za protiprávní. LAS – v souladu se zájmy arabských reakčních monarchií – rozhodla o tom, že Sýrii bude v této organizaci zastupovat představitel opozice a také o další vojenské pomoci tzv. rebelům. Z mezinárodně-právního hlediska jsou rozhodnutí LAS týkající se Sýrie protiprávní, protože syrská vláda je nadále zákonným představitelem členského státu OSN. Pro ukončení krveprolévání je nezbytné přestat s vyzbrojováním povstalců a zahájit dialog, ke kterému prezident Asad opozici opakovaně vyzývá. Nutné je i ukončit vměšování dalších států do interního syrského konfliktu.

Závěr

Dilma Rousseffová, Vladimir Putin, Manmohan Singh, Si Ťin-pching a Jacob Zuma se v závěrečné deklaraci přihlásili k multilateralismu, mezinárodnímu právu a ústřední roli OSN při řešení konfliktních situací ve světě. Jejich diskuse reflektovala rostoucí solidaritu v rámci uskupení BRICS a společný cíl ochrany světového míru, stability, rozvoje a spolupráce. Výsledky summitu BRICS v Durbanu dokazují, že unipolární svět, který vznikl po konci studené války a rozpadu Sovětského svazu, se pozvolna proměňuje na svět multipolární. Samotné uskupení BRICS se transformuje z pouhého fóra pro dialog ve strategickou spolupráci velmocí hledajících cesty k řešení důležitých problémů světové politiky a ekonomiky.

Vyšlo na vasevec.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Další rána americké hegemonii: Země BRICS se domluvily na vytvoření Rozvojové banky

Světové panování USA se chýlí ke konci: Rusko navrhuje upevňování vztahů s Čínou a dalšími státy BRICS

Země BRICS plánují odstavit americký dolar. Zareagují USA "odvetou"?

Ministr průmyslu Kuba hájí národní zájmy. Kráčí cestou rozšíření exportu mimo krachující EU

4 důvody, proč je světový bankovní systém na pokraji smrti

2721 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co dál? Babiš byl u Zemana, pak šel před kameru a...Drsné urážky, co vám hnou žlučí. Klaus ml. terčem útoků pro svůj vzhled
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan