Ruský server upozorňuje na důležitý zvrat v české politice. Jde o Nečase, Havla a hrozbu "ruské agrese"

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 21.3.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Praha se postavila proti návrhu Velké Británie a Francie na zrušení embarga na dodávky zbraní do Sýrie. Začala být česká zahraniční politika střízlivější?

Česká republika má občas problém s podporou zahraničních dobrodružství různých mocností. Ne, že by měla problém někoho podpořit, problémem je spíš samotná podpora. Asi nejspornějším krokem v tomto směru byl tak zvaný Dopis osmi, který podepsal tehdy dosluhující prezident Václav Havel.

Jen pro připomínku: Jednalo se o otevřený dopis osmi nejvyšších představitelů evropských států, kteří koncem ledna 2003 podpořili vojenskou intervenci do Iráků. Hořkost této podpory invaze spočívá v tom, že se odkazovala na zfabrikované důkazy o Husajnových zbraních hromadného ničení.

Dalším nelichotivým milníkem byla podpora rozmístění americké protiraketové obrany ve střední a východní Evropě. Znovu někteří politici napsali do Spojených států dopis s výzvou, aby je ochránily radarem a antiraketami před „ruskou agresí.“

Poslední dobou však česká zahraniční politika projevuje výrazně realistický přístup k sporným konfliktům. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg před dvěma roky jednoznačně odmítl nejen ozbrojený zásah proti Libyi, ale také zřízení bezletové zóny nad zemí. A to i nehledě na tehdejší pozici unijních jestřábů – Francie a Velké Británie.

Zdravou zásadovost projevila Praha také na nedávném summitu Evropské unie v Bruselu. Na něm se, kromě ekonomické situace uvnitř eurozóny, mělo jednat o zrušení unijního embarga na dodávku zbraní do Sýrie. S tímto požadavkem nevystoupili nikdo jiní než Francouzi a Britové.

Chceme, aby Evropané zrušili embargo. Jsme připraveni podpořit rebely, takže jsme připraveni zajít až tak daleko. Musíme dostát své odpovědnosti,“ uvedl ještě před summitem francouzský prezident Francois Hollande. Podobným způsobem se vyjádřil také britský premiér David Cameron.

Česká delegace do Bruselu přijela s opačným postojem. „Myslíme, že zbraní je v Sýrii více než dost,“ prohlásil šéf české vlády Petr Nečas. A jak zároveň dodal, konflikt není jednoznačný a nestojí v něm proti sobě hodní protivládní ozbrojenci a zlý Asadův režim.

Zaznívají argumenty, které jsem uvedl i já a které jsou více skeptické a které říkají, že to není úplně černobílý problém a že hranice konfliktu vede i po hranicích náboženských skupin. Řešení by spíše mělo být někde u jednacího stolu, a ne dodávkami zbraní, které se navíc jenom zvyšují,“ zdůraznil premiér Nečas.

Česká republika samozřejmě nebyla jediným členem EU, který byl připraven vetovat zrušení embarga. Stejnou pozici zastávaly státy s mnohem silnějším hlasem - Finsko, Rakousko nebo Švédsko. Opatrnější pozici k vyzbrojování syrských protivládních povstalců zastává také Izrael a do větší míry i Spojené státy. Washington podle dostupných informací syrské ozbrojence nevyzbrojuje. Alespoň ne přímou cestou.

Nehledě na to, česká zahraniční politika svým postojem k embargu projevila realistický přístup, který ji před deseti lety chyběl. Možná to je určité vystřízlivění z chybných kroků a z mylného úsudku, že lze Blízký východ „převychovat“ silou. Čím totiž končí taková demokratizace diktátorského režimu, ukazuje Irák. Pouze za první dva měsíce letošního roku tam zemřelo následkem ozbrojených střetů okolo 720 lidí. Loni přišlo o život více jak 4,5 tisíce Iráčanů.

Mezi tím se konflikt v Sýrii neblíží k rozumnému konci. Jak nedávno prohlásil ředitel amerických tajných služeb James Clapper, ozbrojená opozice doposud zůstává dezorientovaná a v jejich řadách roste počet a vliv zahraničních ozbrojenců, kteří mají vazby na radikální islamistické organizace. Jak zároveň dodal, americké tajné služby neví, jak dlouho se u moci udrží Bašár Asad.

Syrský konflikt současně zažívá novou vlnu eskalace. Spekuluje se o tom, že při nedávném útoku na Chán al-Asal v syrské provincii Halab byly použity chemické zbraně.

Ministr informací země Umrán Zuhbí prohlásil, že opozice použila raketu s chemickou hlavicí. Její zásah si vyžádal 16 mrtvých a 86 raněných. Opozice tvrdí, že útok provedla armáda raketou dlouhého doletu, která nesla chemickou látku a omylem zasáhla Asadovy stoupence. Šestnáct vojáků prý zemřelo na místě, deset lidí pak po převozu do nemocnice.

Pokud by se potvrdilo, že se skutečně jednalo o chemický útok, celý konflikt by dostal nový rozměr. Byla by otevřena Pandořina skřínka, která by mohla ohrozit celý blízkovýchodní region.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

Klíčová slova: Rusko  | Schwarzenberg  | Havel
3355 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Komentátorka se neudržela, když poslouchala Šojdrovou: Nejdříve to byli syrští sirotci, pak děti bez doprovodu a nakonec jsou to teenageři. Sama neví, co navrhuje. Vrcholná trapnost!Europoslankyně Konečná řádila v ČT. Petříčka cupovala na kusy, až ji moderátorka musela brzdit
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan