Proč je Schwarzenberg nebezpečný člověk?

Autor: Jaroslav Doubrava | Publikováno: 19.3.2013 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Je neuvěřitelné, jak Karel Schwarzenberg dělá z dějin karikaturu, když řekl: »Já jsem vždy říkal…, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dneska bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv a asi by tehdejší vláda, včetně prezidenta Beneše, se octli v Haagu,« řekl v České televizi Schwarzenberg. Z historického hlediska je Schwarzenbergův názor doslova školáckou chybou, typickou ukázkou absence historických souvislostí. Takové chyby by se Schwarzenberg jako ministr zahraničí dopouštět neměl. Srovnávat rok 1945 se současností nelze.

Podívejme se na otázku kolektivní viny a kolektivní odpovědnosti, ale ne z knížecího omezeného pohledu. Ačkoliv válečné zákony zakazují vojenské akce vůči civilnímu obyvatelstvu, žádná ze stran konfliktu to nerespektovala. Násilí se během války stupňovalo. Na konci války obě strany měly za sebou plošná bombardování měst bez ohledu na civilní obyvatelstvo a různé formy krutosti. Všechny strany konfliktu přijaly v praxi princip kolektivní viny. Eskalace násilí připomíná Clausewitzova slova, že »stav duše nejvíce ovlivňuje válečné síly.«

Pokud se týká kolektivní viny českých Němců, nutno říci: Dekrety prezidenta republiky ve vztahu k občanům republiky německé národnosti v této linii kolektivní viny pokračovaly. Vytyčovaly hranice zodpovědnosti nejen na základě příslušnosti k nacistickým organizacím, ale i na základě toho, zda se lidé přihlásili po okupaci Čech a Moravy k české nebo německé národnosti.

Kdo zůstal i nadále Čechem, odolal tlaku germanizace, jeho češství bylo poválečnou vstupenkou mezi příslušníky obnoveného československého státu. Takový člověk – Čech byl součástí české kolektivní odpovědnosti. Také odpovědným v pozitivním smyslu byl Němec–antifašista. Hodnocení člověka žijícího na území Československa během druhé světové války na základě kolektivní odpovědnosti není totéž jako uplatnění zcela slepé kolektivní viny při plošném bombardování měst nebo při odsunu Němců ze střední Evropy.

Na mezinárodní úrovni bylo dohodnuto, že Němci budou odsunuti z Polska a Československa. Ano, Němci tím byli zahrnuti do kolektivní viny, ale vyděleni z nich byli ti, kteří prokazatelně našli v sobě kolektivní zodpovědnost k soudnosti a odvaze říci ne nacismu. Nebyla to kolektivní vina ve stylu britského plošného bombardování.

Proč si Češi přáli odsun Němců a měli by jít za to do Haagu? Po osvobození, ve dnech od 7. do 9. května 1945, se u českého obyvatelstva odpor k německému poselství v Evropě, známému jako druhá světová válka, začal paradoxně stupňovat ještě více než v průběhu války, protože byly zveřejněny masakry vězňů z koncentráků při pochodech smrti a informace o továrnách smrti v koncentračních táborech.

K tomu si připomeňme jednu informaci z Ústecka, za které kandiduji jako senátor: Ve dnech 25. a 26. září 1945 byla provedena v Bohosudově exhumace hromadného hrobu obětí pochodu hladu politických a rasových vězňů z Buchenwaldu. Exhumováno bylo 311 osob, nacisty zavřených do internačního tábora v Ústí nad Labem. Šlo o osoby různých národů se stopami zastřelení, zavražděné, šlo také o úmrtí hladem.

Co si v tom okamžiku měl myslet normální člověk o německém poselství světu? Pan Schwarzenberg by to vyřešil potrestáním prezidenta Beneše? Ale humor stranou. Je tak nepochopitelné, když si Češi přáli mezinárodně schválený odsun Němců?

Jaroslav Doubrava, senátor Parlamentnu ČR za Severočechy.cz

Vyšlo na: http://www.halonoviny.cz/articles/view/4486199

Klíčová slova: Schwarzenberg
3751 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházetAndreji Babišovi, Janu Hamáčkovi a všem jejich kolegům z ANO a ČSSD snad nezáleží na osudu našeho krajana ve Francii?

ePortal.cz

Blbost, ale za prachy proč neV České republice řádí sňatkový podvodník, který se představuje jako Tomáš Pěstčínský. Policie je bezradná

Eurabia.cz

Dítě řeklo matce, že by ji neváhalo zavraždit kvůli poslušnosti k islámu a MohamedoviČernoch tvrdil, že ho zmlátili bělští stoupenci Trumpa. Teď se ukázalo, že lhal ve všem ...

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zařízení USA, které vás slyší... Marian Kechlibar o zákoutích kauzy Huawei. Padni komu padniSpisovatel odhaluje, jak žili Romové s ostatní společností, než vzniklo sídliště Chanov. Osobní zážitky
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan