Zemanův blízký: Havel věděl, že na Čechy stačí zadupat. Miloš zbrzdí krach

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 17.3.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Nastupujícího prezidenta Miloše Zemana čeká nadlidský úkol. Tak je o tom přesvědčen jeho dlouholetý přítel a spoluzakladatel sdružení Jazzová sekce Karel Srp. Právě na půdě Jazzové sekce nový prezident minulý týden oslavoval své zvolení. "Miloš Zeman nemůže zachraňovat, ale zatím jen brzdit český megakrach," řekl ParlamentnímListům.cz Srp.

„Pan prezident přebírá republiku v dost nehezkém morálním a ekonomickém stavu. Nebude to na jedno období, aby kdokoli naši zemi z tohoto zbídačování vyvedl,“ uvádí v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz Karel Srp.

Přestože je už dávno po volbách, stále se tu ještě objevují různé mediální a politické útoky. „Jsou to všechno mediální bubliny, z části vzniklé z neznalosti situace, z části z jisté zloby a z části bubliny dané vlastníkem těch daných sdělovacích prostředků. Navíc tu existuje jistá facebooková enkláva, která nic nedokázala, hodně mluví, ale málo řekne a pro svého vůdce ani neuměla vyrobit vlastní logo,“ říká Srp.

Nový prezident bude brzdit megakrach

„Všichni píší o bonmotech. Ale všechny bonmoty jsou tvrdé, ale laskavé. Jestli Miloš Zeman něco není, tak není pomstychtivý a zlý. Především má rád sebeironii a také miluje humor. Myslím, že je to první z prezidentů, který se dokáže nahlas zasmát,“ odpovídá na otázku, co nejlépe Zemana vystihuje.

Od okamžiku vítězství Miloše Zemana na konci ledna Karlu Srpovi podle jeho slov nevychladl mobil. „Lidé se probouzí a chtějí rychlé změny. Za chyby si však mohou sami. Vítězství však přišlo o 10 let později, ale konečně už je to tady. Miloš Zeman nemůže zachraňovat, ale zatím jen brzdit český megakrach. Jako předsedovi vlády se mu to podařilo za dva roky, kdy zastavil pokles HDP. V té době však měl své ministry a i opozici šlo o prosperitu národa - proto vznikla opoziční smlouva,“ sděluje jednoznačně.

„Zrádci“ Zemana z ČSSD by prý podepsali i Mnichovskou dohodu

„Připomenul bych, že první opoziční smlouvu uzavřelo Občanské fórum s komunisty; bylo to koncem roku 1989 a den poté rudí odhlasovali Václava Havla za nástupce Gusatáva Husáka. Havel tehdy neaplikoval ‚morální politický kredit‘, jak dnes Zemanovi starostlivě vyčítají pravdoláskaři, ale ryze pragmatický postoj: Dejte mi moc a já vám dám pokoj. Havel věděl, že na český národ stačí zadupat a klekne,“ brání nového prezidenta spoluzakladatel Jazzové sekce.

Ten zároveň zalitoval, že se Zeman prezidentem nestal už v roce 2003. „Jestli pokládám něco za velezradu, pak podraz někdejších poslanců ČSSD. Ti nastartovali katastrofální zbídačování, a jestli by měl být někdo obviněn z velezrady, jsou to oni. Ostatně - ti by podepsali i Mnichovskou dohodu. Ironií je, že až tento stav vynesl Miloše Zemana na Hrad,“ připomíná Karel Srp pro ParlamentníListy.cz.

Miloše Zemana čeká nadlidský úkol

Co od nového prezidenta očekává? „Nový prezident zná pyramidu státní správy. Zřejmě začne uhlazováním hran mezi stranami, mezi hejtmany, ‚usadí‘ zdivočelou justici, doplní Ústavní soud, dohlédne na vládu a podrží korunu před eurem,“ je přesvědčen.

„A to jsem se nedotkl hlavního - sociálních problémů. Prostě, na jedno volební období je to nadlidský úkol. Kolega napsal, že Zeman je jak bájný Atlas: Drží republiku nad hlavou. Říkával nám: Já vím, že pracujete celý týden, ale jsou tady ještě soboty a neděle…“ vzpomíná Srp.

Jazzová sekce byla skutečný disent

V souvislosti se Zemanovou oslavou v Jazzové sekci zazněly názory čtenářů, že právě Jazzová sekce byla za komunismu tím pravým disentem. „Konečně to teď zaznělo nahlas,“ reaguje pochvalně Srp.

„Za Jazzovou sekcí nejen v Praze, ale v celé republice stojí neskutečné tuny vydaných materiálů a takzvané protikomunistické činnosti. Dneska se bohužel v tisku nelže, ale dneska se vynechává. Až jednou po mé smrti dojde na skutečné sčítání toho, co, kdo a jak dělal, tak věřím, že podíl činnosti Jazzové sekce a těch desetitisíců lidí vyplave na povrch,“ míní.

V našem kulturním a uměleckém prostředí z dob komunismu i nyní lze pozorovat určité podobné znaky. „Část kultury byla vždycky poplatná moci, protože od moci přicházely zakázky. Jiná část žila tak, jak to šlo. Jazzová sekce žije tím druhým způsobem. Nemohu nikomu vyčítat jeho osobní postoje, ale mohu mu vyčítat přeběhlictví. Toho známe mnoho. Třeba na příkladu anticharty z Divadla hudby, z Národního divadla a dobrovolného podepisování. Každý jsme byli nějaký, ale nerozhoduje osobní život. Rozhoduje práce a výsledek a to po umělcích zůstane,“ uvádí dále.

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: Havel  | Zeman
2212 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan