Světové panování USA se chýlí ke konci: Rusko navrhuje upevňování vztahů s Čínou a dalšími státy BRICS

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 18.3.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Rusko navrhuje, aby byl posílen globální vliv neformálního klubu BRICS, jehož členem je rovněž Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Iniciativa byla zformulována ve zprávě ruských expertů, připravené k summitu BRICS, který se bude konat ve dnech 26. – 27. března v jihoafrickém Durbanu.

Experti pokládají za nezbytné vytvoření stálého sekretariátu BRICS. Zpočátku virtuálního a potom i reálně působícího. V loňském roce navrhla Indie, aby byla vytvořena Banka rozvoje. Ve zprávě se tato iniciativa dále rozvíjí, navrhuje se, aby banka měla své sídlo v Moskvě, a základní kapitál byl stanoven na úrovni 50 milionů dolarů.

????? BRICS ???????? ?????? ????? ????? ??? ????? 2012 ???? ??????

Loni na jaře bylo na summitu v Novém Dillí přijato rozhodnutí o obchodních a jiných platbách mezi partnery nikoli v dolarech, ale v národní měně. V této souvislosti ruští experti navrhují, aby byla založena Banka mezinárodního účtování, a ekonomiky zemí BRICS tak byly pojištěny před prudkými výkyvy kurzu dolaru a měnovými válkami. Zformulována byla i další iniciativa – vytvořit protikrizový fond na úrovni 240 miliard dolarů.

Podstatou ruských iniciativ je upevnění integrace, soudí experti. Navrhují, aby integrace v ekonomice byla doplněna společným řešením problémů ve sféře bezpečnosti. Patří sem mimo jiné boj se šířením zbraní hromadného ničení, kybernetickou zločinností, obchodováním s drogami a pirátstvím.

Zpráva expertů upozorňuje na protiklady uvnitř BRICS. Za časované miny označují autoři zprávy územní spory mezi Čínou a Indií, soupeření o surovinové zdroje, obchodní protiklady, rozdílný přístup ke změnám podnebí.

Autoři zprávy ale nepochybují o tom, že Moskva může tyto miny dezaktivovat. Díky své autoritě je Rusko schopno přimět partnery z BRICS k překonání třenic, souhlasí s míněním autorů zprávy politolog Iosif Diskin:

Partneři Ruska projevují skutečně unikátní zájem o jeho aktivní ekonomický a zahraničněpolitický postoj. A dnes spočívá otázka v tom, do jaké míry budou jeho návrhy odpovídat poptávce“.

Experti zdůrazňují, že Západ vidí v BRICS svého geopolitického soupeře. Proto se bude snažit, aby se tato pětice na světové scéně v plné míře neprosadila. A je to právě dokument vypracovaný ruskými experty, co se snaží zabránit podobnému vývoji situace. Tento dokument se stane základem připravované národní strategie Ruska v rámci BRICS.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

Titulek redakční.

Klíčová slova: Rusko  | Čína  | BRICS
2935 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Šéf zpravodajskí služby: Lidé z neziskových organizací, kteří převážejí na lodích migranty do Evropy, jsou nebezpeční fanaticiDávní papežové varují před moderní krizí Církve

ePortal.cz

Volejte řediteli?Každá demokracie má právo bránit sama sebe

Eurabia.cz

Liberálové jsou ve skutečnosti maskování bolševici toužící po teroru proti odlišným názorůmHrůzostrašné: 2/3 vražd páchají imigranti

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Moravec se vrátil a už to jelo. Chvojkův jemný kopanec do Zemana. Bartošek na to šel tvrději, připomněl, jak Zeman „odpálkoval“ HavlaOstrý Paroubek: Schwarzenbergův klon Petříček. Mladík Hamáček, Jandáka by tam nepřežili. A ocenění Klause ml.
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan