Světové panování USA se chýlí ke konci: Rusko navrhuje upevňování vztahů s Čínou a dalšími státy BRICS

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 18.3.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Rusko navrhuje, aby byl posílen globální vliv neformálního klubu BRICS, jehož členem je rovněž Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Iniciativa byla zformulována ve zprávě ruských expertů, připravené k summitu BRICS, který se bude konat ve dnech 26. – 27. března v jihoafrickém Durbanu.

Experti pokládají za nezbytné vytvoření stálého sekretariátu BRICS. Zpočátku virtuálního a potom i reálně působícího. V loňském roce navrhla Indie, aby byla vytvořena Banka rozvoje. Ve zprávě se tato iniciativa dále rozvíjí, navrhuje se, aby banka měla své sídlo v Moskvě, a základní kapitál byl stanoven na úrovni 50 milionů dolarů.

????? BRICS ???????? ?????? ????? ????? ??? ????? 2012 ???? ??????

Loni na jaře bylo na summitu v Novém Dillí přijato rozhodnutí o obchodních a jiných platbách mezi partnery nikoli v dolarech, ale v národní měně. V této souvislosti ruští experti navrhují, aby byla založena Banka mezinárodního účtování, a ekonomiky zemí BRICS tak byly pojištěny před prudkými výkyvy kurzu dolaru a měnovými válkami. Zformulována byla i další iniciativa – vytvořit protikrizový fond na úrovni 240 miliard dolarů.

Podstatou ruských iniciativ je upevnění integrace, soudí experti. Navrhují, aby integrace v ekonomice byla doplněna společným řešením problémů ve sféře bezpečnosti. Patří sem mimo jiné boj se šířením zbraní hromadného ničení, kybernetickou zločinností, obchodováním s drogami a pirátstvím.

Zpráva expertů upozorňuje na protiklady uvnitř BRICS. Za časované miny označují autoři zprávy územní spory mezi Čínou a Indií, soupeření o surovinové zdroje, obchodní protiklady, rozdílný přístup ke změnám podnebí.

Autoři zprávy ale nepochybují o tom, že Moskva může tyto miny dezaktivovat. Díky své autoritě je Rusko schopno přimět partnery z BRICS k překonání třenic, souhlasí s míněním autorů zprávy politolog Iosif Diskin:

Partneři Ruska projevují skutečně unikátní zájem o jeho aktivní ekonomický a zahraničněpolitický postoj. A dnes spočívá otázka v tom, do jaké míry budou jeho návrhy odpovídat poptávce“.

Experti zdůrazňují, že Západ vidí v BRICS svého geopolitického soupeře. Proto se bude snažit, aby se tato pětice na světové scéně v plné míře neprosadila. A je to právě dokument vypracovaný ruskými experty, co se snaží zabránit podobnému vývoji situace. Tento dokument se stane základem připravované národní strategie Ruska v rámci BRICS.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

Titulek redakční.

Klíčová slova: Rusko  | Čína  | BRICS
2818 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Jak to ta Jourová jen myslela? Že prej ty příspěvky co by se nejspíš mazaly, jsou stejně vytvářeny buď robotama, nebo rusákama...Toto je Saudská Arábie nebo Paříž? Ne, podívejte se na muslimy na Staroměstském náměstí...

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Máte rádi Pink Floyd? Tak čtěte. Rocková legenda ostře promluvila k dění ve VenezueleLetí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan