Schwarzenberg jen poslouchá USA, NATO a jejich násilnou bombardovací politiku

Autor: Kateřina Konečná | Publikováno: 14.3.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Vyjádření poslankyně a místopředsedkyně zahraničního výboru Poslanecké sněmovny PČR Kateřiny Konečné k projevu prezidenta Miloše Zemana k velvyslancům akreditovaným v ČR

Tak by se dalo označit vyznění projevu nového prezidenta Miloše Zemana k velvyslancům akreditovaným v naší zemi. Jak vzácný to hlas! Oproti knížecí často odnárodněné politice Černínského paláce, která úslužně naslouchá každému špitnutí v USA a NATO, hlas reagující na potřeby této země.

V čem je rozdíl? Především je to akcent na mezinárodní právo. Zemanův požadavek vzájemného respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí států je nevyslovenou výtkou některým politikům ve Washingtonu a Paříži. Snad přispěje k tomu, že Praha přestane s podporou politiky násilné změny režimů, které se tomu kterému západnímu politikovi zrovna dnes nelíbí - byť třeba včera od něho bral příspěvky na volební kampaň (např. Libye). Že zahraniční politika Česka bude pomáhat hledání kompromisů mezi oprávněnými zájmy znesvářených stran. Snad i česká diplomacie pochopí, že demokracie – to není chaos ve vybombardovaných městech, války klanů a svoboda pro západní firmy na drancování surovinového bohatství v bývalých koloniích. Že lidská práva – to není privatizace hotelů na kubánských plážích.

Druhé vymezení se vůči ministerstvu zahraničních věcí bylo v Zemanově akcentu na ekonomickou diplomacii. Planá gesta, která tak milují ti, jimž jsou bližší zájmy spojeneckých mocností než zájmy země, kterou mají zastupovat, musí nahradit podpora české ekonomiky. Především proto, že naše hospodářství to potřebuje. Stagnující ekonomika Evropské unie není zrovna tím prostředím, v němž nabereme novou dynamiku. Potřebujeme ekonomickou politiku bez předsudků. Potenciál k novému rozvoji zde je, neboť, jak uvedl Zeman, „Česká republika disponuje vysoce kvalifikovanou, ale bohužel levnou pracovní silou“.

Potřebujeme diplomacii, která umí šetřit, ale je aktivní tam, kde vidí výhodné prostředí pro české podnikatele. Musíme mít diplomacii, která není zastoupena všude, ale ví o všem, co se děje v geopolitických ohniscích a na místech, kde je velký a solventní trh. Třeba v ropné velmoci Venezuele, kde Česko zrušilo své zastoupení. Oficiálně v rámci úspor – neoficiálně, aby opozice mohla říci, že režim Hugo Chavese je v mezinárodní izolaci. Tím, kdo na takovouto politiku doplácí, je Česko.

I třetí prezidentovo téma je důležité, boj proti terorismu by měl sjednocovat země bez ohledu světadíly, politické názory či na členství v té které organizaci.

Rozum, ne předsudky. Zájmy této země, ne zájmy vybraných aristokratických skupin. Tak promluvil Miloš Zeman k velvyslancům. Za dolních deset miliónů.

Kateřina Konečná, poslankyně a místopředsedkyně zahraničního výboru PS PČR

KAM DÁL:

Obraz Havla jsem hodil do koše. Lži, nenávist a pokrytectví. Zato Václav Klaus...

Mediální žumpa a totalitní pravdoláska se ozvali: Upírají prezidentu Zemanovi svobodu slova

Klíčová slova: Schwarzenberg  | Zeman  | Konečná
1481 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

„Cikáni vám tam chybí.“ Václav Klaus ml. svolal akci, ze které v BIS ohluchnou mikrofonyPozor, Eva Holubová. Bursíkovci a TOP 09 tahají esa. A tohle VIDEO jste viděli?
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan