Schwarzenberg jen poslouchá USA, NATO a jejich násilnou bombardovací politiku

Autor: Kateřina Konečná | Publikováno: 14.3.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Vyjádření poslankyně a místopředsedkyně zahraničního výboru Poslanecké sněmovny PČR Kateřiny Konečné k projevu prezidenta Miloše Zemana k velvyslancům akreditovaným v ČR

Tak by se dalo označit vyznění projevu nového prezidenta Miloše Zemana k velvyslancům akreditovaným v naší zemi. Jak vzácný to hlas! Oproti knížecí často odnárodněné politice Černínského paláce, která úslužně naslouchá každému špitnutí v USA a NATO, hlas reagující na potřeby této země.

V čem je rozdíl? Především je to akcent na mezinárodní právo. Zemanův požadavek vzájemného respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí států je nevyslovenou výtkou některým politikům ve Washingtonu a Paříži. Snad přispěje k tomu, že Praha přestane s podporou politiky násilné změny režimů, které se tomu kterému západnímu politikovi zrovna dnes nelíbí - byť třeba včera od něho bral příspěvky na volební kampaň (např. Libye). Že zahraniční politika Česka bude pomáhat hledání kompromisů mezi oprávněnými zájmy znesvářených stran. Snad i česká diplomacie pochopí, že demokracie – to není chaos ve vybombardovaných městech, války klanů a svoboda pro západní firmy na drancování surovinového bohatství v bývalých koloniích. Že lidská práva – to není privatizace hotelů na kubánských plážích.

Druhé vymezení se vůči ministerstvu zahraničních věcí bylo v Zemanově akcentu na ekonomickou diplomacii. Planá gesta, která tak milují ti, jimž jsou bližší zájmy spojeneckých mocností než zájmy země, kterou mají zastupovat, musí nahradit podpora české ekonomiky. Především proto, že naše hospodářství to potřebuje. Stagnující ekonomika Evropské unie není zrovna tím prostředím, v němž nabereme novou dynamiku. Potřebujeme ekonomickou politiku bez předsudků. Potenciál k novému rozvoji zde je, neboť, jak uvedl Zeman, „Česká republika disponuje vysoce kvalifikovanou, ale bohužel levnou pracovní silou“.

Potřebujeme diplomacii, která umí šetřit, ale je aktivní tam, kde vidí výhodné prostředí pro české podnikatele. Musíme mít diplomacii, která není zastoupena všude, ale ví o všem, co se děje v geopolitických ohniscích a na místech, kde je velký a solventní trh. Třeba v ropné velmoci Venezuele, kde Česko zrušilo své zastoupení. Oficiálně v rámci úspor – neoficiálně, aby opozice mohla říci, že režim Hugo Chavese je v mezinárodní izolaci. Tím, kdo na takovouto politiku doplácí, je Česko.

I třetí prezidentovo téma je důležité, boj proti terorismu by měl sjednocovat země bez ohledu světadíly, politické názory či na členství v té které organizaci.

Rozum, ne předsudky. Zájmy této země, ne zájmy vybraných aristokratických skupin. Tak promluvil Miloš Zeman k velvyslancům. Za dolních deset miliónů.

Kateřina Konečná, poslankyně a místopředsedkyně zahraničního výboru PS PČR

KAM DÁL:

Obraz Havla jsem hodil do koše. Lži, nenávist a pokrytectví. Zato Václav Klaus...

Mediální žumpa a totalitní pravdoláska se ozvali: Upírají prezidentu Zemanovi svobodu slova

Klíčová slova: Schwarzenberg  | Zeman  | Konečná
1584 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan