Srebrenica a Markale jsou dvěma největšími manipulacemi z války v Bosně a Hercegovině

Autor: Kosovoonline.cz | Publikováno: 17.3.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Goran Petronijević, šéf obhajoby bývalého prezidenta Republiky srbské Radovana Karadžiće říká, že zvláštní tým, zabývající se vyšetřováním událostí z února roku 1994 na tržnici Markale v Sarajevu, jednoznačně dokázal, že se jednalo o manipulaci z muslimské strany a že na to existují přímí svědci.

Případem Markale jsme se zbývali velmi důkladně a v rámci vyšetřování jsme nedávno hovořili s několika lidmi, kteří byli údajně zraněni při explozi, z níž byla obviněna srbská strana. Tito lidé však přiznali, že ve skutečnosti byli zraněni na jiných místech, o několik dní dříve, a že na tržnici byli dovezeni z nemocnice Koševo.

Dorazí do Haagu svědčit?

Většina z nich má pořád strach o život, ale uděláme všechno pro to, aby alespoň někteří z nich byli potenciálními svědky, tj. aby přišli do Haagu svědčit. I kdyby to však odmítli, nashromáždili jsme dostatek nevyvratitelných důkazů, že se jedná o jednu z největších mediálních manipulací dvacátého století, která byla utajována nejvyššími kruhy nejmocnějších států světa.

Co vlastně bylo utajováno?

Během soudu budeme tento případ rekonstruovat do nejmenších detailů. Je velmi zajímavé, že se oficiální verze počtu zemřelých neshoduje s počtem obětí z nahrávky pořízené v Markale bezprostředně po výbuchu. Dále někdo také konečně bude muset vysvětlit, jak je možné, že tehdejší francouzský president François Mitterrand ve svém deníku napsal, že mu tehdejší generální tajemník OSN Butrus Butrus-Ghálí řekl, že muslimové incident v Markale zinscenovali, a jak to že nikdo neví, jak zmizela zpráva francouzských vojáků, kteří přišli na místo činu jako první.

Kam jste došli ve vyšetřování Srebrenice?

Dosavadním vyšetřování jsme objevili jména několika stovek muslimů, kteří jsou evidováni jako srebrenické obětí. Jejich rodiny pobírají šehidský1/ důchod 500 konvertibilních marek, ale oni přitom žijí. Většina jich stále žije v Bosně, někteří jsou však i v Americe, Německu či Švýcarsku. Nemohu říct, zda a s kým jsme konkrétně mluvili, stačí však říct, že bude velmi zajímavé sledovat soud s Karadžićem.

Obhajoba generála Mladiće nedávno dostala seznam jmen všech srebrenických obětí?

Nedostali vlastně nic. Dostali seznam, který jsme již dříve dostali i my a v němž jsou vesměs neúplné údaje, se kterými není možné nijak pracovat. Vždyť samotné seznamy zabitých ve Srebrenici jsou očividným příkladem manipulace, neboť mne nikdo nemůže přesvědčit, že na konci 20. století nebylo možné zjistit, jak se někdo přesně jmenuje, kdo je jeho otec a jaké má rodné číslo.

Zpráva o živých lidech na seznamu zabitých v Srebrenici není nová?

Samozřejmě, není nová, ale je považována především za srbskou provokaci nebo abolici zločinu. Nové je to, že je čím dál tím více muslimů, kteří tvrdí to samé, a my tento případ rozlouskneme, abychom vyloučili trestný čin genocidy, uvedený v obžalobě. Konec konců, není snad cílem Haagského tribunálu zjistit pravdu o počtu zahynulých a počtu popravených ve Srebrenici v červnu roku 1995?

Nedávno Yasushi Akashi řekl, že nebyly informace o tom, kdo střílel?

Je docela dobře možné, že se i on objeví u soudu s Karadžićem, neboť plánujeme předvést zhruba 500 svědků, většinou osob, které rozhodovaly a znaly skutečnou pravdu. Neboť jak Radovan Karadžić tak i my, jeho spolupracovníci si pouze přejeme, aby se konečně odhalila skutečná pravda o válce v Bosně. Tato pravda je důležitá jak kvůli obětem a jejich rodinám, tak i kvůli dalšímu soužití národů v Bosně. Markale a Srebrenica jsou dvěma největšími manipulacemi během války, a když to dokážeme, Karadžiće už nebude tak těžké obhájit.

Pramen: http://www.nspm.rs/hronika/goran-petronijevic-markale-i-srebrenica-su-dve-najvece-manipulacije-za-vreme-rata-u-bih.html (www.kosovoonline.cz)

Klíčová slova: Srebrenica  | Bosna a Hercegovina
3302 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvláděPřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan