Pád Sýrie by mohl ohrozit celou Evropu. Podívejte se, proč

Autor: Haló noviny | Publikováno: 18.3.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

V Syrské arabské republice se již přes dva roky táhne tvrdý boj mezi vládními silami a ozbrojenými skupinami radikálních islámistů dotovaných z ciziny. Konflikt si podle odhadů vyžádal kolem 70 000 obětí, především z řad civilistů.

Začalo to v březnu 2011, skupiny ozbrojenců zahájily útoky na tehdy ještě neozbrojené policisty a vojáky. Hned v prvních chvílích konfliktu tak zahynuly stovky nepřipravených členů vládních jednotek. Prozápadní média však od počátku prezentovala situaci v Sýrii jako pokračování takzvaného arabského jara.

Snahou povstalců při »pokojných demonstracích« prý bylo dosáhnout reforem, vláda však do nich zahájila střelbu a rozpoutala tak krvavý konflikt, který se vleče již dva roky, vyžádal si kolem 70 000 obětí a vyhnal z domovů více než milion lidí.

Podíváme-li se ale na chování odpůrců režimu, kteří jsou pokrytecky nazýváni Svobodnou syrskou armádou (FSA), blíže, neubráníme se dojmu, že se nejedná o nic jiného, než západem podporované teroristy, kterým jde pouze o svržení režimu prezidenta Bašára Asada a destabilizaci celého regionu. Ten byl již 27. června 2012 nucen prohlásit, že země je ve válce.

O zájemce na likvidaci režimu, potažmo země, skutečně není nouze. Sekulární stát, kde žijí v míru bok po boku křesťané, šíité, sunnité, židé a další, celkem se jedná o více než deset náboženství, je v arabském světě raritou a nezapadá do představy západních mocností o světovém uspořádání.

»To, co se děje v Sýrii, je globální konspirace. Existuje snaha vytvořit náboženské vlády na východ a jih od Středozemního moře,« řekl Haló novinám syrský velký muftí Ahmad Badraddín Hasún. Podle něj pak přijde snaha rozpoutat válku mezi křesťany a muslimy.

»Proto říkáme, že člověk by neměl vytvářet náboženskou vládu. Náboženství je v srdci. Vytvořme světské vlády,« dodává velký muftí. Ví, o čem mluví, když se odmítl přidat do protivládního tábora, radikální islámisté mu zabili a rozčtvrtili syna…

Teroristické praktiky

Smutnou zkušenost se ztrátou některého z příbuzných má v Sýrii čím dál tím více lidí. V oblastech ovládaných rebely totiž jakákoliv lidská práva přestávají platit. Křesťané či příbuzní vládních činitelů, sympatizanti s režimem, nebo prostě ti, kteří se znelíbí, jsou zabíjeni okamžitě.

Například bratr muže, se kterým jsem se měl možnost setkat, cestoval taxíkem skrz, jak Západ tvrdí, »osvobozené« město. Rebelové ho zastavili, po zjištění, že je křesťan, ho bez mrknutí oka zastřelili a spolu s ním, bez jakéhokoliv důvodu, zabili i muslimského taxikáře.

I únosy jsou v Sýrii na denním pořádku, rebelové zjistili, že se na nich dá slušně vydělat. Ani pokud se ale najdou peníze na vykoupení oběti, není zdaleka vyhráno. Rebelové si osvojili praktiku, kterou poprvé ukázal světu Hitler. Předtím, než unesené vrátí jejich blízkým, jim píchnou do žíly naftu. Oběť si pak nic nepamatuje, má zasaženou nervovou soustavu a po pár dnech umírá…

V některých městech ovládaných rebely mají syrští křesťané větší »štěstí«, ozbrojené skupiny po místních kongregacích pouze pravidelně požadují vysoké výpalné, pod heslem »zaplatíš – můžeš zase týden žít«. Podobně jsou na tom i různé firmy, ať již patří zahraničnímu vlastníkovi či místním podnikavcům, bez ohledu na vyznání. I ty musejí většinou platit výpalné, aby se nestaly cílem útoku.

Rebelové mají vše velmi jednoduše a rychle ospravedlněno. Ozbrojená skupina si prostě zvolí svého muftího, zpravidla se jedná o někoho, kdo umí alespoň číst a psát, případně má nejdelší vousy.

Jeho slovo se pak stává pro fanatiky zákonem. I to je jeden z důvodů, proč není lehké povstalecké skupinky porazit, jsou totiž jako hydra. Pokud se vládním jednotkám podaří zabít některého z takto »na bitevním poli« povýšených muftí, povstalci si okamžitě ze svého středu vyberou dalšího.

Takovýchto muftí jsou v řadách povstalců stovky. Jakkoliv se nám totiž západní mocnosti snaží předkládat obraz o jednotné frontě povstalců proti režimu Bašára Asada, ve skutečnosti je zde mnoho ozbrojených skupin, které často ovládají třeba jen jednu čtvrť ve městě a zde se stávají neomezenými vládci. Někdy dokonce bojují o vliv i sami mezi sebou.

To už má opravdu daleko k představě o »osvobozování syrského lidu«. Rebelové jsou spíše mafiánské skupiny používající ty nejhorší teroristické praktiky pro dosažení svých cílů, ať už je to zavedení nejtvrdšího muslimského práva po vzoru Saudské Arábie, vytvoření chalifátu či pouze dosažení zisku.

Sýrie se Západu nehodí

Samostatně by ale takovéto ozbrojené skupinky nikdy neměly šanci se dlouhodobě proti odhodlané syrské armádě udržet, ať by byly jakkoliv zfanatizované. Potřebují pomoc zvenčí a ta přichází v hojné míře. Jejich největšími spojenci jsou především Saudská Arábie a Katar, nejabsolutističtější monarchie v oblasti (snad už ani nepřekvapí, že tyto země jsou Sýrii Západem předkládány jako vzor demokracie).

Saudská Arábie a Katar dodávají rebelům zbraně a pomáhají v přesunu do Sýrie zkušeným bojovníkům z válek v Lybii či Afghánistánu. Odhaduje se, že »profesionálních« džihádistů je nyní v Sýrii přes deset tisíc.

Další profesionální ozbrojenci proudí do Sýrie například z Jordánska, kde pro ně CIA vybudovala výcvikový tábor. Ministr zahraničí USA John Kerry pak opakovaně prohlašuje, že chce pomoc pro povstalce navýšit.

Otevřeně financuje džihádisty v Sýrii například i Francie a podporu jim vyjadřuje prakticky i celá EU. Tato politika je ale velmi nebezpečná, jelikož se může brzy vrátit jako bumerang.

»Jestli Západ bude stále živit zbraněmi teroristické skupiny, tak se k nim zbraně, které jim poslal, velice brzy vrátí,« varoval velký muftí. Geopolitické zájmy v Sýrii má také sousední Turecko, které se v oblasti snaží posílit vliv Muslimského bratrstva. Ankara svou podporou syrských rebelů dostala teroristy z al-Kajdá Evropě zatím nejblíže.

Když velký syrský muftí odpovídal na otázku, jak lze zastavit džihád v Sýrii, odpověděl stručně: »Stačí, když to USA a Západ Saúdské Arábii a Kataru nařídí. Druhý den bude po všem.«

Sýrie je ale trnem v oku i »všemocnému« nadnárodnímu kapitálu. Je totiž jedinou arabskou zemí, která nemá dluhy vůči jiné zemi ani nadnárodním finančním institucím. Do války byla také zemí, která vyvážela obilí a ještě stále je soběstačná v produkci ovoce i zeleniny. Vodou pak doposud dokáže zásobovat Jordánsko.

To vše se nyní může rozpadnout, jelikož celá infrastruktura je terčem útoků teroristů a to zcela plánovitě. Ministr pro národní usmíření Ali Haidar Haló novinám sdělil, že nedávno například dostali džihádisté pokyn, aby zlikvidovali zdroje energie. Je to jen další příklad toho, jak podle Západu vypadá »boj za svobodu«.

Nutno dodat, že vládní jednotky i v tomto směru vzdorují více než statečně, až na občasné výpadky, které trvají maximálně pár vteřin a rozhodně nejsou nijak časté, totiž třeba Damašek stále svítí. O síle Syrské ekonomiky svědčí i fakt, že země má rezervy obilí na 371 dní, přičemž se blíží sklizeň a vláda stále kontroluje 70 % zemědělské půdy.

ČTĚTE TAKÉ:

Vladimir Putin: Svět nemá právo zasahovat do suverénních záležitostí Sýrie

Účastník mírové mise: Fanatičtí islamisté chtějí ze Sýrie udělat reakčí islámský stát, kde jinověrci nebudou mít místo

Tvrdá americká kritika vměšování se do Sýrie. "Jsme pokryteční, když odsuzujeme Rusko!"

Odhalen skutečný záměr amerického rozvracení Sýrie

Život za Sýrii

Sami Syřané vnímají konflikt jako pokus zničit a rozkouskovat jejich suverénní zemi. Je až s podivem, jak pod obrovským tlakem nadále fungují.

Například přímo v Damašku proudí život, alespoň tedy přes den, nadále stejným tempem - dopravní zácpy, plná tržiště, fronty na povinné ručení i plné kavárny a hospody, děti nadále chodí do školy (Sýrie je jedinou arabskou zemí, kde je povinná školní docházka, přičemž studium, i to vysokoškolské, je zdarma). Nic na tom nemění neustávající kulisa dělostřelecké palby a všudypřítomní vojáci.

Lidé se otevřeně hlásí k odhodlání padnout v případě potřeby za svou vlast. Syrský předseda parlamentu Mohammad Jihad al-Laham našemu deníku sdělil, že jednoho z poslanců pozvali rebelové k jednání.

Jelikož se to už v minulosti ukázalo jako lest a poslanci bývají často terčem útoků, varoval ho, aby své rozhodnutí vydat se k rebelům zvážil. Dotyčný poslanec mu ale odpověděl: »Byl jsem zvolen lidmi a je mojí povinností za ně položit život.« Kolik by se našlo takových politiků v zemích »demokratického« Západu?

Pod tlakem jsou i syrští zahraniční diplomaté. Katarský princ jim údajně nabízí vysoké částky pohybující se od 300 tisíc do jednoho milionu dolarů za »přeběhnutí« a následnou rentu a byt v Dauhá (hlavní město Kataru). Účelem je ukázat světu, že vláda v Sýrii není jednotná a oslabit její pozici na mezinárodní scéně. Je ale až s podivem, že na spočítání těch, kteří velkorysou nabídku využili, není třeba ani všech prstů jedné ruky…

Mediální válka

I těchto pár přeběhlíků ale využívá protisyrská propaganda. Ono celkově role většiny médií, české nevyjímaje, je slabým slovem tristní. Zdaleka se nejedná pouze o jednostranné informování, jde již přímo o vytváření úplné »virtuální reality«. Syrský ministr zahraničí Omran Ahed al-Zoubi připomněl, že před konfliktem přicestovalo, mnohdy na černo, do země velké množství reportérů, kteří snímali v té době klidné ulice a objekty po celé zemi.

Těsně před konfliktem Sýrii opustili. Jejich materiály se následně začaly objevovat v médiích, již ale s úpravami. Například nám jeden z obyvatel Damašku vyprávěl, že se z katarské televize Al yazeera v kavárně dozvěděl o právě probíhající velké protivládní demonstraci.

Nestačil se divit, když si uvědomil, že tato »demonstrace« je zasazena do ulice, v níž se kavárna nacházela. Není snad třeba dodávat, že v danou chvíli v ní byl naprostý klid. Celková role katarské televize je velice zvláštní.

Místní říkají, že například informuje s předstihem o teroristických útocích. Nedávno třeba informovala o výbuchu tří náloží v centru Damašku. V době, kdy ale byla tato informace odvysílána, došlo pouze k jednomu výbuchu. Další dva následovaly později…

Problémem je, že informace Al yazeery přebírají bez jakéhokoliv ověřování (ať už z pohodlnosti, nebo úmyslně) západní média, jako třeba u údajného sestřelení syrské stíhačky rebely. V tomto případě se ukázalo, že šlo o starý záběr z jugoslávské války.

Ministerstvo informací zve neustále do Sýrie západní novináře, aby se osobně přesvědčili o situaci. Pozvání ale většinou zůstává bez odezvy, a když už někdo přijede, nikdy nevysílá živě, pouze nahrává a až po jeho odjezdu se materiály, sestříhané a deformované, objevují v médiích.

Tomáš Cinka

Klíčová slova: Sýrie
4291 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvláděPřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Video: Kubánští věřící vyzývají k modlitbám za mír ve Venezuele proti americké intervenciMaďarsko přijalo uprchlíky z Amerikou ohrožované Venezuely

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Soukupovo porno. Análek „s prezidentem“. Pozor, hovoří radní ČT Fridrichová z ČT by za Protektorátu nosila jiný odznáček. A Moravec... Masakr Ladislava Jakla
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan