Prezident Barack Obama v pátek oficiálně informoval americký kongres, že vyslal „přibližně“ 100 amerických vojáků do západoafrické země Niger.
Ve formálním dopisu o šesti větách adresovanému předsedovi parlamentu Johnu Boehnerovi a senátorovi Patricku Leahy Obama uvedl, že posledních 40 vojáků dorazilo ve středu, aby „poskytli podporu sběru výzvědných informací“ a „pomohli se sdílením výzvědných informací s francouzskými jednotkami provádějícími operace v Mali a s dalšími partnery v regionu“.
Jediným dalším ospravedlněním pro vyslání vojenské síly bylo, mimo vágních řečí o sdílení výzvědných informací, „podpora amerických národních bezpečnostních zájmů“. V dopise Obama uvedl, že kongres informuje v souladu se svými pravomocemi vrchního velitele a hlavy výkonné moci, a v souladu s požadavky Rezoluce o válečných pravomocích z r. 1973, zákonem, který měl prezidentovi znemožnit používat vojenskou sílu bez souhlasu kongresu.
Rezoluce o válečných pravomocích stanovuje, že prezident může vyslat jednotky do akce v zahraničí pouze po schválení kongresem, nebo v případě „národní nouze vytvořené útokem na Spojené státy, jejich území nebo majetek, nebo na jejich ozbrojené síly“. Vyžaduje, aby prezident informoval kongres do 48 hodin po vyslání jednotek, a těm zakazuje setrvat tam déle, než 60 dní, bez souhlasu kongresu.
Realitou stojící za Obamovým cynickým a podvodným dopisem je zahájení časově neomezené dalekosáhlé americké vojenské intervence v severní Africe. Tato akce, oznámená v pátek Obamou, znamená velkou eskalaci snahy Spojených států a dalších imperialistických mocností rekolonizovat tento kontinent a získat kontrolu nad jeho bohatými zásobami strategických přírodních zdrojů.
Používání bezpilotních letounů zločinný charakter operace v Nigeru jen podtrhuje. Budou tam používány k terorizování africké populace a k vraždění všech těch, které Pentagon a CIA označí za protivníky snahy USA tento kontinent dobýt a podrobit si ho.
Tato predátorská snaha je schovávána za univerzální záminku, jako součást „války proti terorismu“ a boje s na Al-Kejdu napojenými milicemi působícími v Mali a dalších částech regionu Sahary.
Již v minulých dvou letech vedly USA válku s cílem změnit režim v Libyi, USA a NATO podporovanou sektářskou občanskou válku v Sýrii, a minulý měsíc USA podpořily francouzskou invazi do sousední země Nigeru na západě, Mali. Zřízení americké vojenské operační základny v Nigeru nyní odhaluje skutečný význam války proti Libyi v r. 2011, vedené pod záminkou ochrany civilistů a obrany lidských práv, a vypočítavého rozhodnutí zavraždit libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Všechny operace, které následovaly po libyjských zvěrstvech, již byly připraveny, stejně jako jsou dokonce ještě krvavější kořistnická tažení, která teprve přijdou.
Skutečným cílem nasazení amerických jednotek v Nigeru je prosazování americké nadvlády nad severozápadní Afrikou, kontrola francouzských imperialistických ambicí v regionu a snaha zamezit rostoucímu vlivu Číny.
Obamavo tvrzení v jeho dopisu kongresu, že vláda Nigeru s nasazením amerických jednotek souhlasila, nic neznamená, protože všechny buržoazní režimy v regionu fungují jako loutky amerického imperialismu a bývalých evropských koloniálních mocností.
Zatímco Obama ve svém dopise bezpilotní letouny nezmínil, nejmenovaní představitelé Pentagonu médiím v pátek řekli, že bezpilotní letadla již byla do této ožebračené země odeslána s „první vlnou“, včetně dvou výzvědných dronů Raptor. Řekli, že nakonec má být nasazeno 250 až 300 vojáků, včetně pilotů dálkově řízených letounů a příslušníků bezpečnosti a údržby.
Více na zvedavec.org
Pozn.red.: Budou snad muset USA rozvrátit celý svět, aby lidé pochopili, o co jim jde? Budou muset vraždící bezpilotní letouny kroužit nad Českou republikou a likvidovat tu nepřátele "americké demokracie?