Je ČEZ obětí nebo viníkem politické krize v Bulharsku?

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 4.3.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Česká energetická korporace se zapletla do politické krize v Bulharsku. Tamní vláda podala demisi kvůli protestům proti vysokým cenám elektřiny, které si ČEZ účtoval.

S velkou nadsázkou se dá říci, že pád bulharské vlády je největším zásahem české firmy do politiky jiné země od paraguaysko-bolívijské války o Gran Chaco v třicátých letech minulého století.

Od začátku letošního roku roste v Bulharsku napětí. Na vině jsou účty, které obyvatelstvo dostalo za spotřebovanou elektrickou energii. Jak tvrdí tamní média, dodavatelé elektřiny, mezi nimiž jsou i české firmy ČEZ a Energo-Pro, spotřebitelům naúčtovaly za servis a distribuci částku, která překračovala asi o 120 procent cenu spotřebované elektřiny. A to se Bulharům nelíbí.

V minulých dnech proto do ulic bulharských měst vyšlo několik desítek tisíc demonstrantů, požadující zestátnění energetického sektoru. Původně ekonomický protest následně získal i politický rozměr. Nejdříve o post přišel vicepremiér a ministr financí Simeon Ďankov, ztělesňující politiku rozpočtových škrtů, následně svá ministerská křesla opustili všichni členové vládního kabinetu v čele s premiérem Bojkem Borisovem.

Bulharská vlád ještě před svou rezignací však stihla ČEZu pohrozit odebráním licence. „Pokud se ukáže, že se distribuční společnost provinila (proti licenčním podmínkám), bude zahájeno řízení o odebrání její licence,“ varoval odstupující ministr hospodářství a energetiky Deljan Dobrev.

Česká energetická společnost se proti nátlaku ohradila. „Mediální prohlášení bulharského premiéra i prokuratury považujeme za hrubé porušení právních norem Bulharska jakožto členského státu Evropské unie. Jedinou autoritou, která může rozhodnout o zahájení procedury odebrání licence, je výhradně nezávislý energetický regulační úřad. Od něj jsme zatím nedostali žádné oficiální uvědomění o záměru tento krok učinit,“ sdělila tisková mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová.

Od bulharského regulátora českým státem kontrolovaný energetický gigant také dostal žlutou kartu. Společnost má do poloviny dubna odstranit nedostatky, které státnímu dodavateli elektrické energie údajně způsobily finanční škody.

ČEZ, ovládající 40 procent bulharského trhu s elektřinou, trvá na tom, že problém není v ekonomické rovině, ale má jasný politický podtext.

Bulharská vláda se snažila využít zahraničního investora jako cíl předvolebního boje,“ reagoval na vzniklou situaci ředitel divize distribuce a zahraničí ČEZu Tomáš Pleskač. „Podobné věci se v Bulharsku opakují poměrně pravidelně a je otázkou, co z naštvání ulice jde přímo za námi a co je podníceno či manipulováno opozičními stranám,“ dodává.

Podobným způsobem vidí skandál okolo ČEZu také dosluhující hlava českého státu Václav Klaus. „Jestli otázka, která tam teď vznikla, vedla, pokud jsem dnes dostal zprávu, dokonce k pádu vlády a odstoupení premiéra Borisova, tak to je známka, že to je politický souboj. Kde opravdu ČEZ je použit jako nástroj tohoto politického souboje. A ne jako příčina,“ prohlásil na křtu své nové knihy.

Jak přitom upozorňuje bývalý bulharský ministr ekonomiky a energetiky Javor Kujumdžijev, o osudu vlády premiéra Bojka Borisova bylo rozhodnuto ještě dříve, než lidé začali do schránek dostávat skandální složenky. Podle jeho slov mají protesty spíš souvislost s neúspěšným vládnutím kabinetu.

Politická krize v Bulharsku a demise vlády jsou samozřejmě přímo spojeny s referendem o nové jaderné elektrárně. Dvacátého sedmého ledna Borisov utrpěl osobní porážku. Tím vše začalo. Obyvatelé pochopili, že premiér neumí řídit ekonomiku a přivedl zemi na pokraj katastrofy. Lidé pochopili, že není nic hrozného, jestli vyjdou do ulic a budou zkrátka bojovat za své zájmy. Je to fakticky boj o přežití,“ sdělil ruské agentuře RIA Novosti Kujumdžijev.

Turbulence na bulharské politické scéně nevěstí pro ČEZ nic dobrého. Jako dominantní hráč na místním trhu s elektřinou zcela určitě poslouží jako vhodný předvolební terč pro tamní politiky. K znárodnění bulharských aktivů českého energetického giganta, které požadují demonstranti, zřejmě nedojde. To by se mohl mračit už i Brusel. ČEZ přinejmenším čeká tučná pokuta od energetického regulačního úřadu a nucené snížení cen elektřiny (které jsou, mimochodem v rámci EU nejnižší), aby nepřišel o licenci.

Dá se rovněž očekávat, že se nově zvolený bulharský parlament bude více soustředit na rozvoj státního energetického sektoru. To by třeba mohlo znamenat dostavbu jaderné elektrárny v Belene, kterou současný vládní kabinet odmítal. Ani to by pro ČEZ nebyla příliš dobrá zpráva.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

Klíčová slova: Bulharsko
2174 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Teď se budete vážně bát. Děsivé video s imigranty...O našem důchodu rozhodují díky ČSSD genderové neziskovky...

ePortal.cz

Poláci bojují za vlastní děti. My za VenezueluParoubek opět promluvil. Doporučuje Japonce

Eurabia.cz

Zaplavili si Švédsko africkými a muslimskými migranty a dnes se diví rekordům ve znásilnění, vraždách a pod.Afričtí uprchlíci zaútočili na české turisty v Itálií. Buďte na dovolené opatrní

FreeGlobe.cz

V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?EU řídí tajná organizace. Od integrace po vymazání identity států

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

To bude s*ačka! Pozvracíte se! Ovčáček a Soukup vytočili celou „kavárnu". A to ještě ani nezačaliHnus, vraždy, podsvětí a špinavé prachy. Kmenta vytáhl staré kostlivce ČSSD
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan