Je ČEZ obětí nebo viníkem politické krize v Bulharsku?

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 4.3.2013 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Česká energetická korporace se zapletla do politické krize v Bulharsku. Tamní vláda podala demisi kvůli protestům proti vysokým cenám elektřiny, které si ČEZ účtoval.

S velkou nadsázkou se dá říci, že pád bulharské vlády je největším zásahem české firmy do politiky jiné země od paraguaysko-bolívijské války o Gran Chaco v třicátých letech minulého století.

Od začátku letošního roku roste v Bulharsku napětí. Na vině jsou účty, které obyvatelstvo dostalo za spotřebovanou elektrickou energii. Jak tvrdí tamní média, dodavatelé elektřiny, mezi nimiž jsou i české firmy ČEZ a Energo-Pro, spotřebitelům naúčtovaly za servis a distribuci částku, která překračovala asi o 120 procent cenu spotřebované elektřiny. A to se Bulharům nelíbí.

V minulých dnech proto do ulic bulharských měst vyšlo několik desítek tisíc demonstrantů, požadující zestátnění energetického sektoru. Původně ekonomický protest následně získal i politický rozměr. Nejdříve o post přišel vicepremiér a ministr financí Simeon Ďankov, ztělesňující politiku rozpočtových škrtů, následně svá ministerská křesla opustili všichni členové vládního kabinetu v čele s premiérem Bojkem Borisovem.

Bulharská vlád ještě před svou rezignací však stihla ČEZu pohrozit odebráním licence. „Pokud se ukáže, že se distribuční společnost provinila (proti licenčním podmínkám), bude zahájeno řízení o odebrání její licence,“ varoval odstupující ministr hospodářství a energetiky Deljan Dobrev.

Česká energetická společnost se proti nátlaku ohradila. „Mediální prohlášení bulharského premiéra i prokuratury považujeme za hrubé porušení právních norem Bulharska jakožto členského státu Evropské unie. Jedinou autoritou, která může rozhodnout o zahájení procedury odebrání licence, je výhradně nezávislý energetický regulační úřad. Od něj jsme zatím nedostali žádné oficiální uvědomění o záměru tento krok učinit,“ sdělila tisková mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová.

Od bulharského regulátora českým státem kontrolovaný energetický gigant také dostal žlutou kartu. Společnost má do poloviny dubna odstranit nedostatky, které státnímu dodavateli elektrické energie údajně způsobily finanční škody.

ČEZ, ovládající 40 procent bulharského trhu s elektřinou, trvá na tom, že problém není v ekonomické rovině, ale má jasný politický podtext.

Bulharská vláda se snažila využít zahraničního investora jako cíl předvolebního boje,“ reagoval na vzniklou situaci ředitel divize distribuce a zahraničí ČEZu Tomáš Pleskač. „Podobné věci se v Bulharsku opakují poměrně pravidelně a je otázkou, co z naštvání ulice jde přímo za námi a co je podníceno či manipulováno opozičními stranám,“ dodává.

Podobným způsobem vidí skandál okolo ČEZu také dosluhující hlava českého státu Václav Klaus. „Jestli otázka, která tam teď vznikla, vedla, pokud jsem dnes dostal zprávu, dokonce k pádu vlády a odstoupení premiéra Borisova, tak to je známka, že to je politický souboj. Kde opravdu ČEZ je použit jako nástroj tohoto politického souboje. A ne jako příčina,“ prohlásil na křtu své nové knihy.

Jak přitom upozorňuje bývalý bulharský ministr ekonomiky a energetiky Javor Kujumdžijev, o osudu vlády premiéra Bojka Borisova bylo rozhodnuto ještě dříve, než lidé začali do schránek dostávat skandální složenky. Podle jeho slov mají protesty spíš souvislost s neúspěšným vládnutím kabinetu.

Politická krize v Bulharsku a demise vlády jsou samozřejmě přímo spojeny s referendem o nové jaderné elektrárně. Dvacátého sedmého ledna Borisov utrpěl osobní porážku. Tím vše začalo. Obyvatelé pochopili, že premiér neumí řídit ekonomiku a přivedl zemi na pokraj katastrofy. Lidé pochopili, že není nic hrozného, jestli vyjdou do ulic a budou zkrátka bojovat za své zájmy. Je to fakticky boj o přežití,“ sdělil ruské agentuře RIA Novosti Kujumdžijev.

Turbulence na bulharské politické scéně nevěstí pro ČEZ nic dobrého. Jako dominantní hráč na místním trhu s elektřinou zcela určitě poslouží jako vhodný předvolební terč pro tamní politiky. K znárodnění bulharských aktivů českého energetického giganta, které požadují demonstranti, zřejmě nedojde. To by se mohl mračit už i Brusel. ČEZ přinejmenším čeká tučná pokuta od energetického regulačního úřadu a nucené snížení cen elektřiny (které jsou, mimochodem v rámci EU nejnižší), aby nepřišel o licenci.

Dá se rovněž očekávat, že se nově zvolený bulharský parlament bude více soustředit na rozvoj státního energetického sektoru. To by třeba mohlo znamenat dostavbu jaderné elektrárny v Belene, kterou současný vládní kabinet odmítal. Ani to by pro ČEZ nebyla příliš dobrá zpráva.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

Klíčová slova: Bulharsko
2280 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Stav Katolické církve v Německu je katastrofální. Papež František varoval před tím, že se odtrhne od Říma. Došlo k otevřené revoltěPašeráci bez hranic opět sbírají u břehů Libye Afričany prchající před Asadem ze Sýrie. Nebo jak je to teď správně?

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářDo Maďarska už ne! Zjistili jsme, co se v ČR stane s uprchlíky, kteří „utečou“ Orbánovi
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan