Ústavní expert promluvil o českém uznání Kosova. Zjistil něco, čemu se budete hodně divit

Autor: Zdeněk Koudelka | Publikováno: 6.3.2013 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Vadné uznání Kosova

Dne 21. 5. 2008 uznala vláda Mirka Topolánka albánskou Republiku Kosovo rozhodnutím o navázání diplomatických styků. Učinila tak přes nesouhlas prezidenta Václava Klause.

Prezident republiky 17. 2. 2008 v pořadu Partie televize Prima komentoval uvažované uznání Kosova slovy: „nespěchejme, nedělejme to, není to potřeba“, avšak proti tomuto aktu vlády výslovně neprotestoval a uvedl, že „zahraniční politiku dělá vláda“.  Je pravda, že vláda dělá zahraniční i vnitrostátní politiku. Nicméně právně relevantní rozhodnutí může dělat jen, pokud k tomu má ústavní či zákonnou kompetenci. Žádný právní předpis nedává vládě pravomoc pro uznávání států. Nezbývá tedy než podřadit uznání jiného státu jako jednostranné právní jednání našeho státu navenek pod pravomoc prezidenta republiky zastupovat stát navenek. Byť toto právo podléhá kontrasignaci a prezident by je měl činit na návrh vlády z hlediska jejího postavení jako vrcholného, ne však nejvyššího, orgánu výkonné moci.

Pokud uznání Kosova bylo učiněno jen vládou bez souhlasu prezidenta republiky, z hlediska vnitrostátního práva bylo učiněno nekompetentním orgánem, tedy právně vadným způsobem. To však nemění jeho mezinárodněprávní závaznost, neboť předseda vlády i ministr zahraničí mohou platně zastupovat stát bez speciálních plných mocí a nelze se dovolávat vnitrostátní neplatnosti jako důvod neplatnosti mezinárodněprávního jednání státu, pokud není zcela zjevná, což v daném případě není. Prezident republiky na takový vládní krok může reagovat nejmenováním našeho velvyslance v dané zemi a nepřijetí velvyslance dané země u nás. To se také stalo, když vláda sice zřídila v kosovské Prištině velvyslanectví, ale post velvyslance není obsazen. Rovněž žádný kosovský velvyslanec pro ČR nebyl prezidentem přijat. Vedoucí diplomatických misí jsou jen chargé ďaffaires (správci velvyslanectví), kteří nejsou akreditování u hlavy státu, ale jen u ministra zahraničních věcí. Tento postoj prezidenta Václava Klause může změnit jeho nástupce, ale nemusí. Miloš Zeman má plnou svobodu rozhodnutí, zda jmenuje či ne velvyslance v Kosovu. Pokud tak neučiní, je to signál pro vládu, že si nemůže uzurpovat pravomoci prezidenta republiky. Uznání státu je významný mezinárodněprávní krok a na jeho učinění musí být shoda výkonné moci – prezidenta i vlády.

Autor je právník

K TÉMATU:

Dokument Uloupené Kosovo. O vyhlazování Srbů na Kosovu

Dokud Srbsko neuzná Kosovo, nemůže do EU, řekl Ahtisaari. Zapomeňte, nejsme banánová republika! vzkazjí Srbové

Kosovo je základnou pro výcvik syrských teroristických povstalců

EU, NATO a USA zrealizovali Hitlerův plán. Polští vlastenci o obraně Kosova

Západ upadá a Putinovo Rusko je na vzestupu. Spravedlnost přijde i pro Srby na Kosovu

Klíčová slova: Srbsko  | Schwarzenberg  | Kosovo
3458 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan