Další stát odmítl americkou základnu. Měla být "agentem" Washingtonu a připravila by o práci tisíce lidí

Autor: Haló noviny | Publikováno: 1.3.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Peruánští občanští odpůrci výstavby základny proti povstalcům ve středoandské komunitě Pichari upozorňují na vliv USA v Peru. Odpor byl zveřejněn na tiskové konferenci zástupkyní guvernéra komunity Ruth Rodríguezovou, která poukázala, že projekt je prosazován Washingtonem.

Zmíněná vedoucí představitelka odsoudila zprávu o vyvlastnění 470 hektarů této vesnické komunity. Vyvlastněný pozemek má být využit pro výstavbu základny a letiště pro aktivity proti zbytkům povstalců a »proti drogovým obchodníkům«.

Zařízení, jak sdělily Rodríguezová a radní tohoto distriktu Nery Cuadrosová, bude sloužit proti povstaleckým skupinám operujícím v údolí řek Apurimac, Ene a Mantaro (Vraem), nikoli v Pichari.

Místní občanští představitelé uvedli, že výstavba vojenského zařízení poblíž obydlených zón přináší, v případě útoků povstalců na základnu a letiště, nebezpečí pro civilní obyvatelstvo.

Navíc projekt předpokládá vystěhování stovek rodin, které tvoří komunitu Otari Colonos a zabrání dalších území, což znamená ztrátu realizovaných investic a prací, uskutečněných na území, kde sídlí. Jak tvrdí Rodríguezová, jde o plantáže kakaových bobů, citrusových plodů, chov dobytka, chov ryb a turistický ruch.

ČTĚTE TAKÉ:

Válka s Íránem je součástí plánů USA

Amnesty International je propaganda ministerstva zahraničí USA a největší překážka v ochraně lidských práv na zemi

Protiraketová obrana USA je politickou záležitostí. Ochránit Spojené státy nemůže

Časy, kdy NATO a USA mohly diktovat celému světu, už skončily. Vykašlete se na kolonialismus

Pro Cuadrosovou jsou základna a letiště nebezpečné, protože znamenají zvýšenou militarizaci namířenou především na bezbranné civilisty, a to místo rozvoje rostlinného zemědělství, chovu dobytka a dalších společenských činností široké podpory skutečného řešení problémů.

Podle Cuadrosové se vojenské orgány uchylují ke lžím a umělým záminkám při předkládání projektu místním úřadům a občanským vedoucím v Pichari. Požadovala naopak, aby uvedly pravdu a aby projekt a jeho důsledky konzultovaly a dohodly s civilními úřady.

Představitel Centra pro výzkum drog a lidských práv Ricardo Soberón obhajuje názor, že celý projekt jasným způsobem poškozuje národní svrchovanost. Upřesnil, že výstavba báze a letiště přímo souvisejí s tím, co se nazývá podřízení »protipovstaleckým a protidrogovým politikám« Peru a Pentagonu a podrobení Jižnímu velitelství USA.

Soberón, exšéf protidrogového centra v začátcích období současné peruánské vlády, také zdůraznil, že projekt je založen na podpoře a poradenství Washingtonu - využívajícího tzv. protidrogové činnosti jako nástroje ve prospěch svých geopolitických a dominujících zájmů.

Uvedl, že militarizace na tomto území je vnucována zemím, jako je Peru, přesto, že byla po desetiletí neúspěšně uplatňována v uvedené oblasti a výsledkem byl naprostý neúspěch.

V této souvislosti podle agentury Prensa Latina dodal, že polemický projekt byl oživen po návštěvě ministra obrany USA Leona Panetty v Peru vloni v říjnu a po jeho jednáních se členy peruánské vlády. Podle Soberóna nepředstavuje oznámená militarizace oblasti izolovanou akci, nýbrž rutinní postup Spojených států, jimi uplatňovaný v celé Latinské Americe.

www.halonoviny.cz

Klíčová slova: USA  | Peru
1932 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Toto je Saudská Arábie nebo Paříž? Ne, podívejte se na muslimy na Staroměstském náměstí...Šokující. Německý 74letý důchodce si zrenovoval byt od nuly, nyní se musí vystěhovat a uvolnit jej migrantům

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Letí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...Kondici ČT mnozí vnímají jinak, než ji prezentuje Rada ČT. Třeba ambasáda... poslanec a novinář Berkovec ťal do živého
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan