Další stát odmítl americkou základnu. Měla být "agentem" Washingtonu a připravila by o práci tisíce lidí

Autor: Haló noviny | Publikováno: 1.3.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Peruánští občanští odpůrci výstavby základny proti povstalcům ve středoandské komunitě Pichari upozorňují na vliv USA v Peru. Odpor byl zveřejněn na tiskové konferenci zástupkyní guvernéra komunity Ruth Rodríguezovou, která poukázala, že projekt je prosazován Washingtonem.

Zmíněná vedoucí představitelka odsoudila zprávu o vyvlastnění 470 hektarů této vesnické komunity. Vyvlastněný pozemek má být využit pro výstavbu základny a letiště pro aktivity proti zbytkům povstalců a »proti drogovým obchodníkům«.

Zařízení, jak sdělily Rodríguezová a radní tohoto distriktu Nery Cuadrosová, bude sloužit proti povstaleckým skupinám operujícím v údolí řek Apurimac, Ene a Mantaro (Vraem), nikoli v Pichari.

Místní občanští představitelé uvedli, že výstavba vojenského zařízení poblíž obydlených zón přináší, v případě útoků povstalců na základnu a letiště, nebezpečí pro civilní obyvatelstvo.

Navíc projekt předpokládá vystěhování stovek rodin, které tvoří komunitu Otari Colonos a zabrání dalších území, což znamená ztrátu realizovaných investic a prací, uskutečněných na území, kde sídlí. Jak tvrdí Rodríguezová, jde o plantáže kakaových bobů, citrusových plodů, chov dobytka, chov ryb a turistický ruch.

ČTĚTE TAKÉ:

Válka s Íránem je součástí plánů USA

Amnesty International je propaganda ministerstva zahraničí USA a největší překážka v ochraně lidských práv na zemi

Protiraketová obrana USA je politickou záležitostí. Ochránit Spojené státy nemůže

Časy, kdy NATO a USA mohly diktovat celému světu, už skončily. Vykašlete se na kolonialismus

Pro Cuadrosovou jsou základna a letiště nebezpečné, protože znamenají zvýšenou militarizaci namířenou především na bezbranné civilisty, a to místo rozvoje rostlinného zemědělství, chovu dobytka a dalších společenských činností široké podpory skutečného řešení problémů.

Podle Cuadrosové se vojenské orgány uchylují ke lžím a umělým záminkám při předkládání projektu místním úřadům a občanským vedoucím v Pichari. Požadovala naopak, aby uvedly pravdu a aby projekt a jeho důsledky konzultovaly a dohodly s civilními úřady.

Představitel Centra pro výzkum drog a lidských práv Ricardo Soberón obhajuje názor, že celý projekt jasným způsobem poškozuje národní svrchovanost. Upřesnil, že výstavba báze a letiště přímo souvisejí s tím, co se nazývá podřízení »protipovstaleckým a protidrogovým politikám« Peru a Pentagonu a podrobení Jižnímu velitelství USA.

Soberón, exšéf protidrogového centra v začátcích období současné peruánské vlády, také zdůraznil, že projekt je založen na podpoře a poradenství Washingtonu - využívajícího tzv. protidrogové činnosti jako nástroje ve prospěch svých geopolitických a dominujících zájmů.

Uvedl, že militarizace na tomto území je vnucována zemím, jako je Peru, přesto, že byla po desetiletí neúspěšně uplatňována v uvedené oblasti a výsledkem byl naprostý neúspěch.

V této souvislosti podle agentury Prensa Latina dodal, že polemický projekt byl oživen po návštěvě ministra obrany USA Leona Panetty v Peru vloni v říjnu a po jeho jednáních se členy peruánské vlády. Podle Soberóna nepředstavuje oznámená militarizace oblasti izolovanou akci, nýbrž rutinní postup Spojených států, jimi uplatňovaný v celé Latinské Americe.

www.halonoviny.cz

Klíčová slova: USA  | Peru
2045 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Šéf zpravodajskí služby: Lidé z neziskových organizací, kteří převážejí na lodích migranty do Evropy, jsou nebezpeční fanaticiDávní papežové varují před moderní krizí Církve

ePortal.cz

Volejte řediteli?Každá demokracie má právo bránit sama sebe

Eurabia.cz

Liberálové jsou ve skutečnosti maskování bolševici toužící po teroru proti odlišným názorůmHrůzostrašné: 2/3 vražd páchají imigranti

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Snaha přivlastnit si „samet“. V otázce migrace EU selhává. Zkušený diplomat Koukal se dívá na dnešní EvropuKolem Koněva to vře: Sledovali mě ruští agenti? ptal se občan starosty, který chce pomník odstranit. Padají všemožné návrhy, co dál
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan