Dienstbier škodí a je trapný. Takto to v ČSSD schytal za útok na Zemana

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 22.2.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Místopředseda ČSSD a neúspěšný kandidát Jiří Dienstbier v poslední době hodně útočil na zvoleného prezidenta republiky Miloše Zemana a Stranu práv občanů – zemanovci. To se nelíbí řadě významných sociálních demokratů.
 

Dienstbier například uvedl, že zemanovci nejsou politická strana, ale lobbistická skupinka kolem Miroslava Šloufa. Podle Dienstbiera například také Miloš Zeman vnesl do prezidentských voleb nenávist a nacionalismus. „Snažil se rozbíjet sociální demokracii a v tomto bude pokračovat. Bude si vyřizovat osobní účty,“ řekl také pro iDnes.cz Dienstbier.

ParlamentníListy.cz se politiků ČSSD dotázaly, zda podle nich Dienstbierovy útoky na Zemana a SPOZ sociálním demokratům prospívají a o čem to svědčí. Vykopávání příkopů mezi novým prezidentem (a zemanovci) a ČSSD se ale nelíbí celé řadě Dienstbierových stranických kolegů.

Ať Dienstbier složí účet, co udělal pro ČSSD

„Před každým sjezdem prochází každá strana 'čechráním' peří. Nejinak je tomu i u sociální demokracie. Zvláště u lidí, kteří někam kandidují a ještě více u těch, kteří pak funkci obhajují. Ti by měli ještě navíc skládat účty z toho, co za dva roky ve funkci místopředsedy učinili pro ČSSD pozitivního a konstruktivního, jak plnili místopředsednickou funkci nejen navenek – mediálně, ale i dovnitř strany. Pokud má být Jiří Dienstbier opravdu nadějí ČSSD, pak by měl sebevědomě složit účet za dva roky ve funkci a představit jasnou programovou vizi, a ne pořád dokola omílat, co se mu nelíbí na SPOZ či Miloši Zemanovi. Připadá mi to, jako kdyby ani nekandidoval na místopředsedu ČSSD, ale SPOZ,“ řekl ParlamentnímListům středočeský hejtman a senátor Josef Řihák.

„Myslím, že zbytečně dodává důležitost malé straně,“ reagoval stručně místopředseda ČSSD a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.

Dienstbierova žárlivost a nedostatek nadhledu

„Jiří Dienstbier jen pokračuje ve své jednostranné útočné kampani proti Miloši Zemanovi, která byla bohužel jím zvolená od počátku. Tím dává najevo jen svou žárlivost a nedostatek nadhledu se s výsledkem prezidentské volby smířit. ČSSD to neprospívá, neboť většina členů a voličů ČSSD Miloše Zemana volila a váží si přínosu jeho i jeho vlády pro Českou republiku. Útoky Jiřího Dienstbiera jsou tak i útoky na pozitivní součást dějin ČSSD,“ zlobí se místopředsedkyně strany Marie Benešová.

„Jednotě ČSSD rozhodně neprospívá, když někteří vrcholní představitelé upřednostňují své osobní sjezdové ambice před zájmy a budoucností ČSSD. Poslední vyjádření Jiřího Dienstbiera o ničem jiném není,“ myslí si jihočeský hejtman Jiří Zimola.

 

Dienstbier se chová trapně

Podle poslance Jaroslava Foldyny je Dienstbierovo vymezování se vůči zemanovcům trapné: „Atraktivitu strany lidé posuzují podle toho, jakou naději pro budoucnost jim slibuje strana ve svém programu. Náš volič od nás očekává, jak jej ochráníme před téměř lupičským zákonem o exekucích, jak jej budeme chránit před lichvou nebankovních společností, které mu podbízejí spotřebitelské půjčky s lichvářskými úroky a očekává od nás, že přezkoumáme oprávněnost zdražování energií.“

„To, že se kolega Dienstbier vymezuje proti zemanovcům, je naprosto trapné. Místo toho, aby navrhl takové programové cíle, které lidé od levice očekávají, jen kalí vodu. Ono je to jiné dělat levicovou politiku v Děčíně, než v akademických debatách pražských kaváren,“ rýpl si Foldyna.

„Myslím, že základem politiky ČSSD bude spolupráce s levicí, tedy i se SPOZ. Útoky ničemu neprospívají,“ míní senátor Miloš Janeček.

"Nepřispívá to ČSSD, ale hlavně to nepřispívá Jiřímu Diesntsbierovi. Mnohým občanům může připadat, že za ČSSD kandidoval člověk, který se neumí smířit s porážkou," říká senátor Jaromír Strnad.

Zeman se zasloužil o ČSSD

Podle senátora Pavla Lebedy se Zeman velmi zasloužil o ČSSD. „O pohnutkách kolegy Jiřího Dienstbiera, kterého si jinak velmi vážím, nechci spekulovat. Nevím o nikom, kdo by se u nás o sociální demokracii po roce 1989 zasloužil více než právě Miloš Zeman. Následný rozkol mezi ním a stranou zdaleka nenastal jeho zaviněním. Následné eventuální opětné sblížení je z politického hlediska žádoucí a zasypávat cestu k němu vyhovuje spíše našim politickým odpůrcům,“ uvedl senátor Lebeda.

Poslankyně Hana Orgoníková pro ParlamentníListy.cz uvedla, že neví, o čem vyjadřování Jiřího Dienstbiera vypovídá a je třeba zeptat se jeho, proč se tak vyjadřuje. „Zda-li to prospívá ČSSD, či nikoli, teprve uvidíme. Určitě to neprospívá Jiřímu Dienstbierovi,“ dodala poslankyně.

Podle senátora Jozefa Regece neútočí Dienstbier na Zemana SPOZ pouze v poslední době, ale prakticky pořád, již od prezidentské kampaně. „Škodí to nejenom straně ČSSD, ale i jednotlivcům ve straně,“ doplnil senátor.

 

Není to diplomatické

„Od Jiřího to není diplomatické,“ reagoval stručně poslanec Stanislav Huml. Senátor Jiří Lajtoch jen uvedl, že taková Dienstbierova vyjádření ČSSD neprospívají. „Je to jeho věc. Asi to tak cítí,“ reagoval senátor Petr Guziana.

Podle poslance Antonína Sedi osobní útoky neprospívají nikomu a ničemu. „Problémem SPOZ je nečitelnost programu. A stále platí, že je pro ČSSD politickým konkurentem,“ dodává poslanec.

Senátor Miloš Malý říká, že Dienstbierovo jednání nevypovídá celkem o ničem a jen pokračuje v krocích, které činil během volební kampaně. „ČSSD je strana s vlastním programem a jistě hledá k jeho prosazení partnery. Ne však za každou cenu. Je pravda, že SPOZ je stranou stojící v politickém spektru stran sociální demokracii velmi blízko. To neznamená, že se budeme podbízet a že nebudeme kritičtí,“ dodává Malý.

Jen říká svůj názor

Poslanec Václav Neubauer si nemyslí, že by Dienstbier útočil na Zemana a SPOZ: „Jen říká svůj názor, tak jak je o něm přesvědčen. Možná je to jen někomu nepříjemné.“

„Aktivity pana místopředsedy jsou, jako často tomu, spíše individuální. Ostatně je před sjezdem ČSSD. Což je možná jeden z důvodů. Ale SPOZ naším konkurentem prostě stále je. Nelze to nevidět,“ uvedl poslanec Jiří Koskuba.

Podrážděný oslabený Dienstbier

Jak informovaly ParlamentníListy.cz, pozice neúspěšného kandidáta na prezidenta Dienstbiera je údajně oslabena především kvůli jeho chování, kdy nedbá příkazů partaje a sází na svou popularitu.

Samotný Dienstbier reaguje na zprávy o svém chování podrážděně. Na sociální síti Facebook v úterý například uveřejnil: „Parlamentní listy jsou hrozný škvár, to vím už dávno. Špína, kterou publikují v posledních dnech, je však i na ně nevídaná.“

Jak ovšem naší redakci potvrdili další dva vysocí zástupci strany: „On nemá žádnou podporu, jeho chování bylo neúnosné a tento člověk nemá šanci být zvolen.“ Na dotaz, proč se pod svá slova nechtějí podepsat, odvětili lakonicky: „Kandidujeme na funkce.“

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: Zeman  | Dienstbier  | ČSSD
3078 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o ŠmarduKateřina Konečná: K listopadu očekávám neskutečnou mediální masáž. Budou se vám snažit namluvit...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan