Proč dotovaná fotovoltaika drtí české spotřebitele i rozvodné sítě?

Autor: Milan Rokytka | Publikováno: 20.2.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Poslanci, aby vyhověli přáním vůdců EU na rozvoj alternativních zdrojů, uzákonili ve světě ojedinělou dotační akci z kapes zajatých spotřebitelů.

Ta pochopitelně vedla k hypertrofii sektoru. Vedení Energetického regulačního úřadu přitom smělo snižovat výkupní ceny fotovoltaické energie pouze o pět procent ročně. Tak to totiž stanovil zákon.

Bývalý ředitel ERÚ Josef Fiřt ale opakovaně žádal vládu a parlament, aby umožnili rychlejší snižování výkupní ceny. Navrhoval o 25 procent ročně. Stát tak částečně na solární boom zareagoval až v následujících letech. Zavedl v roce 2011 26procentní daň. Tři roky jí mají platit pouze větší elektrárny postavené v letech 2009 a 2010. Tehdy se instalovaný výkon v Česku prudce zvedl.

Celou situaci okolo solárních panelů na českých polích a dalšího vývoje zhodnotil na vlnách veřejnoprávního  Českého rozhlasu Dvojky akademik Václav Pačes.

"Sluneční panely patří na střechy domů a ne na pole a na louky a takové ty obrovské přírodní plochy, to každý dneska už ví. Ten zákon úplně nesmyslně prošel a už se z toho těžko dneska vymaňujeme. Ročně na to doplácíme několika desítkami miliard korun, úplně zbytečně a na dlouhou dobu. Nechci říct, že jsme slunečním peklem, ale určitě to bylo velmi neuvážené a budeme na to doplácet. Dnes se neví, kdo vlastní ty velké fotovoltaické elektrárny a to potom vzbuzuje určitá podezření i u nevinných lidí. Nejlepší by bylo prostě všechno odkrýt, ukázat, kdo a za jakých podmínek získal různé licence, které se k tomu váží a tak dále. Pak se ti různí bossové diví, že jsou v podezření a třeba i neprávem, ale prostě musí se to zprůhlednit."

www.tydenikobcanskepravo.cz

KAM DÁL:

Poslankyně Konečná: Jaderná energetika je budoucností. Je šetrná

Energetická koncepce v EU chce vytvořit nového "ekočlověka". K smíchu

Fotovoltaika má v Německu stejný smysl jako pěstovat ananasy na Aljašce

Klíčová slova: ekoterorismus
2315 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Drsné urážky, co vám hnou žlučí. Klaus ml. terčem útoků pro svůj vzhledZeman si Babiše namazal na chleba! Šéf Pirátů Bartoš se svěřil s tím, co vyzvěděl u prezidenta
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan