Velké lži Václava Havla, zaostalost českých médií i rozkradený majetek národa. Ruský analytik bez obav promlouvá

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 20.2.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

ROZHOVOR Známý ruský spisovatel a mediální analytik Sergej Chelemendik, který už dvacet pět let žije v Bratislavě, se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zamýšlí nad úlohou Václava Havla, dopadu jeho politické činnosti na dnešní média či nad předsudky, které jsou v české společnosti šířeny proti Rusku.

Veřejnou debatu nedávno značně rozvířila část rozhovoru prezidenta Klause pro polský týdeník Do Rzeczy, kde kritizoval politiku Václava Havla. Ten je pro česká média a některé společenské elity takřka modlou. Máte pocit, že ho obdivují nekriticky a že se o něm nesmí říct špatné slovo? Jak je možné, že většina českých novinářů razí tezi „Bůh Havel, ďábel Klaus a ďábel Zeman“?

Mainstreamová média ve většině vysílají lež. To je zbraň, kterou používají k tomu, aby přinutila ne jednotlivce, ale celé sociální vrstvy a dokonce národy chovat se k jejich prospěchu. Myslím, že v souvislosti s Havlem je lží velmi mnoho, neboť se ignorují podstatné události spojené s jeho činností.

Jde především o dvě podstatné věci. Havel byl jedním z nástrojů na rozložení československé federace. Nejúčinnějším nástrojem. Názory na federaci jsou různé, ale stále víc lidí se bude vracet k myšlence, že Češi a Slováci jsou odsouzeni k tomu, aby spolupracovali. Je to jejich osud, stalo se to několikrát v dějinách a stane se to znovu. Tím pádem rozklad federace byl do velké míry nevyhnutelným neštěstím a byl vyvolaný tím, že vítězové studené války nechtěli tak velký kus strávit naráz. Museli ho rozkrájet.

Osobní úloha Havla je nezastupitelná, protože on přišel s velkou lží, která vypadá až scestně a směšně, že války skončily, přichází světový mír a jak Češi a Slováci mohou vyrábět zbraně, nástroje na vraždění? Proto prý musel být zrušen zbrojní průmysl.

Velká část zbrojního průmyslu se nacházela na Slovensku, tak toto předurčilo základ pro rozklad federace a předurčilo to i vývoj na Slovensku, kde Havel populární vůbec není. Zůstaly po něm krajiny, které jsou stále hladové. Jde o celé střední Slovensko. Celé generace lidí se tam živily z výroby tanků, které se celkem dobře prodávaly. Přišel „mírumilovný“ Václav Havel a řekl, jak to, že si my troufáme vyrábět tanky.

Druhá z Havlových úloh, která je dost ignorovaná, je prosazení falešné ideologie liberalismu, jejíž stoupenci jsou v Česku označováni jako pravdoláskaři. Český národ Havlovi uvěřil a po revoluci se z něho stvořil hrdina. Pokud se český národ bude podle této liberální ideologie řídit, je odsouzený k zániku.

 

Dalo by se tedy podle vás říct, že většinu novinářů tvoří právě ti přesvědčení pravdoláskaři, anebo jsou pouze poplatní majiteli svého média, který sleduje své konkrétní zájmy?

Myslím, že platí obojí. Celkově jde o falešný směr, kde čeští novináři i politici donekonečna mluví o hodnotách. To je klíčové slovo. Zda jsou správné, špatné, či jiné. Za hodnoty jsou definovány liberální představy, které tento svět každý den svým reálným životem popírá. Představy a ideové hodnoty budou jiné, v různých zemích se plasticky mění a ten liberalismus je zaostalý, je to taková chráněná oblast, která je přikrytá obrazem Havla. Je to dominantní ideologie a novináři se vždy snaží sloužit mainstreamu. Je pro ně výhodné v to věřit, když jim za to ještě platí.

Pokud rozeberete největší česká média, jakou odvádí práci?

K českému mainstreamu, ať se neurazí, mám stejný vztah jako ke slovenskému. Je pro mě informačně záporný a sleduji ho jen okrajově. Raději sleduji analytická média, která mi dají nějaké informace. V životě nebudu číst MF Dnes…

Málokdo si však uvědomuje, že němečtí vlastníci dominantních českých médií jsou pod další kontrolou dalších vlastníků a ti už vůbec nejsou z Německa. Možná jsou američtí, bruselští, možná nadnárodní a tak dále. To nejde ani přesně definovat. A tito vlastníci prosazují jednu linii, kterou je možné vidět jednoduše. Když se někde stane něco, co je pro tyto vlastníky zajímavé, přichází to zhora až do českých médií. Jsou to takové povinné zprávy.

Pokud po mně chcete názor na to celé, tištěná média bych ani nezmiňoval, protože ta dožívají. Boj se bude odehrávat v televizi, bude to boj o obrazovku a o internet. Nejvíc se bude vyvíjet na internetu a české prostředí je v tomto, stejně jako slovenské, totálně zaostalé. Většinou totiž jde jen o verzi tištěných médií vložených na internet, což není správné. Nelze to dělat tak, že vezmu to, co se vytisklo a dám to na internet. To v Česku, a už vůbec ne na Slovensku, skoro nikdo nedělá. Jde o zaostalost a ten, kdo ji překoná, bude úspěšný.

Když jste mluvil o nadnárodních organizacích a Bruselu, přešel bych teď víc k politice. Je zajímavé, že z českých parlamentních stran je nejvíc euroskeptická KSČM. Čemu se dá vystupování a reálné prounijní kroky ostatních stran připsat?

Stejně tak jako mediální, existuje i politický mainstream, kterým je pro Českou republiku Evropská unie a euroatlantická integrace. A protože je tento směr stále aktuální, jsou tak všechny politické strany i orientované. Je třeba si uvědomit jednu věc. Češi a Slováci si myslí, že EU nás přijala jako rovnoprávné členy. Tak to ale není. Skoro to vypadá tak, že nás spíše kolonizovali, stali jsme se kolonií dalších silných členů.

Lidé na to postupně přicházejí, a proto si myslím, že ten další politický mainstream v Čechách i na Slovensku bude spojený s postupným uvědoměním toho, že nejsme žádní rovnoprávní členové, že nás tak nikdo nebral a sebrali nám celý průmysl, majetek a tak dále. V Řecku třeba už tohle je politický hlavní proud, strany tam s tím vyhrávají volby.

Považuji Čechy za historicky moudrý národ, který tím, že byl vždy ve středu dění, velmi vnímá vlivy z venku, vybírá si, co je pro něj výhodnější a tak dále. Myslím, že až většina lidí ucítí, a teď to nemyslím vůbec cynicky, co je pro ně výhodnější, bude se to obracet.

Česká ekonomika je výrazně svázána s tou německou, respektive evropskou a ta není v žádné dobré kondici. Mohla by naši ekonomiku zachránit bližší spolupráce s Ruskem a obecně východem nebo i jižní Amerikou?

Jenže, co je česká ekonomika? Do jaké míry české podniky patří Čechům? Jestliže je tak osmdesát procent v jiných rukou, tak v tom je i odpověď. To není majetek českého národa, ten to bude muset nějak strávit a přežít. Že jim slibovali blahobyt, štěstí, lidská prává a všechno možné, lidé to poslouchali a časem si majetek nechali sebrat. Sebrali majetek a mohou sebrat i území a z lidí se stanou bezdomovci, ani to není vyloučené.

Pokud jde o samotnou orientaci, Češi v tom jsou mnohem pružnější než Slováci. Češi v sobě mají dost obchodního ducha. Sice se říká, že Češi mají horší vztah k Rusku než Slováci a možná je to pravda, když se ale podíváme na čísla, v obchodě to není vidět. Český obchod s Ruskem mnohonásobně převyšuje obchod se Slovenskem. Slováci sice Rusko na dálku milují, ale obchodovat neumí. Česká republika si parciálně může pomoct dalšími směry, ale obávám se, že Česko fakticky nepatří Čechům, takže bude záležet na tom, jestli německý či jiný majitel továrny něco takového dovolí.

ČTĚTE TAKÉ:

EU a NATO nutí Rusko, aby se vzdalo osvědčeného modelu národního státu. Nic jiného ale mír a svobodu nezajistí

Když ve třetí světové válce vyhraje Amerika, je konec. Když zvítězí Rusko, za sto let bude vše v normálu

Amerika dění ve světě vůbec neovlivňuje, Rusko je obrovská hrozba a všichni jsme svobodní… Kdo je tady paranoidní idiot?

Ostudná mediální manipulace během Arabského jara

Lživý a propagandistický Habermannův mlýn dělá ze všech Čechů nelítostné bestie a přepisuje historii. Tady jsou fakta

V českém mediálním i politickém prostředí je stále protlačována představa dnešního Ruska jako diktatury a velkého nebezpečí a hrozby pro ČR. Co si o tom myslíte?

Je tu celková mantra, že Rusko je říše zla, že Rusko je zlo. V Čechách je to velmi šířené, řekl bych dokonce, že v posledních dvaceti letech je toto oficiální ideologie českého státu, že Západ je dobro a Rusko je zlo, což se projevuje i v démonizaci Ruska. Druhá strana věci však je, že možná až třetina lidí v Praze žije přímo či nepřímo z peněz, které sem dostanou miliony ruských turistů. A Češi to vědí.

Démonizace Rusů ale podle mě u Čechů neuspěje, protože oni mají svůj pohled na svět a vědí, že Rusové nejsou jen ďáblové. Teze, že Ruska je třeba se bát, je v České republice velmi rozšířená, anebo je to spíš oficiální teze. Jde o něco podobného, jako kdybychom v Rusku měli tezi, že Němce je třeba nenávidět. Je to jedna z tezí propagandy, která podle mě dožívá svoji dobu a přijde něco jiného. Přičemž netvrdím, že to bude v opačném smyslu, že s Ruskem je třeba se přátelit.

Je třeba ale pochopit, že vývoj je reálně na Východě a stále víc Čechů rozumí tomu, že Rusko je schopné dohody s Čínou a Indií o novém geopolitickém bloku. Toto je rozhodující, ne to, co tu napíší pravdoláskaři. Mohou psát, co chtějí, nic tím na věci nezmění.

Podobným způsobem se dá tedy vysvětlit i to, proč jsou součástí onoho politického mainstreamu záležitosti typu boje proti globálnímu oteplování, obnovitelné zdroje, údajný boj za lidská práva atd.…

O čem je ta lež, kterou vyrábí mainstream? O tom, aby lidé viděli něco, co jim ukazuje obrazovka a neviděli to, co se děje v realitě. A vaše otázka zapadá do toho, co jsem již říkal. Myslím si, že český hlavní proud tak, jak je uspořádaný, končí svoji existenci, protože ta ideologie se blíží ke konci. Každá ideologie ve světě, ať už to byl socialismus, kapitalismus, imperialismus… všechno má nějakou svoji životnost. Svět se mění, současná ideologie něčemu slouží a my jsme v době, kdy dožívá, a vznikají nové.

Chtěl bych také zdůraznit ruská média. Ta jsou sice kontrolovaná, je tam vládní mainstream, ale celkově nabízí mnohem více různých informací, že si z toho člověk může vytvořit obraz světa, má tu možnost. Když si člověk vytvoří obraz světa z českých médií, zblázní se. Dostane se do neřešitelných problémů, říká se tomu kognitivní disonance, tedy nevědomá reakce mysli na rozpory mezi postoji a skutečným stavem věcí. Něco jiného uvidí v médiích a něco úplně jiného v reálu.

www.parlamentnilisty.cz

7283 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Komentátorka se neudržela, když poslouchala Šojdrovou: Nejdříve to byli syrští sirotci, pak děti bez doprovodu a nakonec jsou to teenageři. Sama neví, co navrhuje. Vrcholná trapnost!Europoslankyně Konečná řádila v ČT. Petříčka cupovala na kusy, až ji moderátorka musela brzdit
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan