Senátor před ostrou demonstrací: Zeman bude mírnit průšvihy knížete

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 16.2.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Od jednostranného vyhlášení nezávislosti jihosrbské provincie Kosovo a Metohije v neděli uplyne pět let. Sdružení Přátelé Srbů na Kosovu, jehož čestným předsedou je sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna, se jako v minulých letech chystá vyjádřit ostrý nesouhlas. Na akci vystoupí řada politiků i osobností.

Oproti minulým rokům bude letošní protest pojatý ve značně větším stylu, akce se totiž zúčastní řada politiků. Jako tradičně promluví poslanec Foldyna, ale také senátor Jaroslav Doubrava či místopředseda pražské krajské organizace SPOZ Vladimír Hönig.

Západ podporuje pseudostát vrahů a teroristů

Hostem bude také poslanec srbského parlamentu a šéf Národní rolnické strany Marijan Rističević, ruský analytik a spisovatel Sergej Chelemendik nebo polský aktivista Marek Skawiński, který každoročně ve Varšavě pořádá mnohatisícové demonstrace proti nezávislému Kosovu. Vzhledem ke složení řečníků i tématu se dá očekávat poměrně ostrá demonstrace.

„Chceme upozornit na porušování mezinárodního práva, neboť podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 je stále Kosovo nedílnou součástí srbského státu. Považujeme za šílené, že takzvaně vyspělý Západ podporuje pseudostát, který řídí a ovládají špičky kosovsko-albánské narkomafie, bývalí teroristé a vrazi,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz pořadatel akce Václav Dvořák.

Kníže se kamarádí s podezřelým z obchodu s lidskými orgány

Podle jeho slov by se navíc měla i nadále připomínat špinavá role některých českých politiků. „Nikdy nezapomeneme na nechutnou roli Václava Havla, který vraždění nevinných civilistů považoval za humanitární a válku, kterou NATO vedlo, označil za etickou. Jeho kamarád a naštěstí neúspěšný kandidát na prezidenta Schwarzenberg zase českou vládou protlačil uznání Kosova a s jeho takzvaným premiérem Thacim udržuje nadstandardní vztahy,“ dodal Dvořák s tím, že Hashim Thaci čelí podezření z řízení ilegálního obchodu s lidskými orgány unesených civilistů.

Naopak nově zvolený prezident Miloš Zeman se proti existenci samostatného Kosova mnohokrát ostře vyjádřil. Některá srbská média dokonce psala, že Zeman jako prezident zruší české uznání Kosova. Něco takového mu ale jeho ústavní pravomoc nedovoluje, neboť to bylo přijato jako usnesení vlády. V každém případě však Zeman, stejně jako Klaus, odmítá jmenovat do Prištiny velvyslance a svůj názor tak vyjádřit alespoň tímto gestem.

Zeman uznání Kosova zrušit nemůže, ale…

O tom pro ParlamentníListy.cz mluví i poslanec Jaroslav Foldyna z ČSSD. „Dostal jsem desítky dotazů ze Srbska, že tam četli v místních médiích o tom, že Miloš Zeman jako prezident zruší české uznání Kosova. To samozřejmě jako prezident nemůže, nemá k tomu pravomoc. Mohl by tlačit na diplomacii či vládu, nicméně v i v diplomacii je takový krok neobvyklý,“ míní poslanec.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruská federace nezávislé Kosovo neuznala a nikdy neuzná

Dokument Uloupené Kosovo. O vyhlazování Srbů na Kosovu

Dokud Srbsko neuzná Kosovo, nemůže do EU, řekl Ahtisaari. Zapomeňte, nejsme banánová republika! vzkazjí Srbové

Poslanec Foldyna: Žádný kvazistát Kosovo pro mě neexistuje! Aneb jak kníže nespal...

EU, NATO a USA zrealizovali Hitlerův plán. Polští vlastenci o obraně Kosova

„O čem jsem si ale jistý, že to Zeman nikdy neudělá je to, že nikdy nepřijme takzvanou prezidentku Kosova, ministry ani žádné jejich představitele a nebude se účastnit žádných setkání nebo konferencí, kdy by tito lidé byli také. Stejně tak nikdy nepodepíše pověřovací listiny pro velvyslance v Prištině. Diplomatické zastoupení tam sice máme, protože to zařizuje Schwarzenbergovo ministerstvo zahraničí, ale plnohodnotný velvyslanec tam za Miloše Zemana nikdy nebude,“ dodal Foldyna.

Podle senátora Jaroslava Doubravy (Severočeši.cz) bude Miloš Zeman jako prezident vyrovnávat i další „průšvihy“, které v zahraniční politice nadělá Karel Schwarzenberg a v rámci svých možností do zahraniční politiky vstupovat.

Prezident Zeman by mohl pokračovat v Klausově zahraniční politice. Až na EU

„Vůbec mu nezávidím všechno to, co bude za Schwarzenberga muset napravovat, protože šéf TOP 09 těch ‚podivností‘ udělal víc než dost. Jedním z největších darebáctví je právě uznání Kosova, k čemuž neměl nejmenší mandát. Podle mě tím zneužil své pravomoci,“ je přesvědčen senátor.

Doubrava zároveň doufá, že bude Miloš Zeman alespoň částečně pokračovat v linii zahraniční politiky Václava Klause. „Doufám, že to tak bude, nicméně nebude pokračovat v trendu, který Klaus drží vůči Evropské unii. V tomto ohledu jsem spíš na straně Klause,“ zmiňuje svůj nesouhlas se Zemanovou proevropskou politikou.

„Několikrát jsem řekl, že považuji Západ za myšlenkově i ekonomicky vyčerpaný. Nyní už jen likviduje a rozvrací suverénní státy, viz Irák, Libye, kde vláda drží jen Tripolis a všude jinde zuří boje. Nevím, jestli je politikou USA všechno rozvrtat a pak se stáhnout. Pokud máme někdy dojít k dalšímu rozvoji a budoucnosti, je potřeba se dívat na východ. Tím nemyslím jen Rusko, ale východ jako takový. Ostatně i Nostradamus předpovídal, že 21. století bude patřit Slovanům,“ doplňuje senátor Jaroslav Doubrava pro server ParlamentníchListů.cz.

www.parlamentnilisty.cz

VÍCE O NEDĚLNÍM PROTESTU:

Kosovo je Srbsko! Přijďte vyjádřit nesouhlas s odporným porušením mezinárodního práva

Klíčová slova: Rusko  | Srbsko  | Schwarzenberg  | Kosovo  | Foldyna  | Doubrava  | Zeman
3407 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Věděl příliš mnoho: Plukovník Komárek ukazuje, kdo a jak odposlouchával Babiše a zadal Čapí hnízdoPodvodník Altner, podojil nás. Drsná slova z ČSSD, jde i o Zemana
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan