Jeden z nejbohatších Srbů řekl, proč se rozpadla Jugoslávie

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 16.2.2013 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Byl několikrát na seznamu nejbohatších Srbů světa. Úspěšně se v něm prolínají vlastnosti obchodníka a filosofa. Mnohá léta svého života Boris Vukobrat věnoval studiu problémů Balkánu konce 20. století. Setkal jsem se s ním v Moskvě. Dlouho jsme mluvili o minulosti, současnosti a budoucnosti neklidného balkánského regionu.

Proč v roce 1991 došlo k rozpadu SFRJ? Co se stalo příčinou kolapsu dříve přátelské a vzkvétající země?

Hlavní příčinou tragických událostí na Balkáně v roce 1991 byly nejen vnitřní, ale i vnější faktory. Náš blahobyt v mnohém závisel na vztazích se SSSR a USA. Na počátku 90. let, po rozpadu SSSR, Američané pochopili, že nyní mohou bez zvláštních problémů začít pracovat i na ostatních bývalých socialistických zemích. V zemi, která se dříve jmenovala Jugoslávie, bylo příliš mnoho vnitřních problémů a rozporů. Když jsme v Bělehradu v Parlamentu poslouchali Bosňáky, Chorvaty, Makedonce, tak vznikal dojem, že se považují za Jugoslávce. Když ale ten samý Bosňák přijel do Sarajeva, tak už se za Jugoslávce nepovažoval. Stal se patriotem své republiky Bosny a Hercegoviny. V šesti republikách (Slovinska, Srbska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Černé hory a Makedonie), a také ve dvou autonomiích (Kosovo a Vojvodina) byly všechny atributy státnosti. Fakticky tak bylo ve Svazové federativní republice Jugoslávii osm samostatných států. Měly svoje území, svoji ústavu, svoji vládu, svůj parlament i prezidenta. Mina, která rozpad SFRJ způsobila, byla nastražena už v její ústavě.

Republiky se při tom ekonomicky od sebe dost výrazně lišily. Centrální úřady přerozdělovaly prostředky a pokoušely se podporovat Makedonce, Černohorce i obyvatele Kosova. Bylo třeba investovat ještě více prostředků, aby byla země zachráněna před rozpadem?

Pokud by na každého obyvatele ročně připadalo 25.000 USD, tak by se Jugoslávie nerozpadla. My jsme ale žili na vysoké noze. Státní dluh rostl rok od roku. Po celém světě jsme si napůjčovali desítky miliard dolarů. Úvěry si braly všechny státy, ale vracet všechno musela Jugoslávie. Když však přišel čas na placení dluhů, tak stát prostě peníze neměl. Hlavní příčinou rozpadu Jugoslávie tedy bylo státní zřízení a ekonomika, která existovala pouze s pomocí vnějších půjček.

A jak došlo k tomu, že se k moci dostali lidé, kteří upřednostňovali národní zájmy svých republik, před zájmy státu?

Bohužel, po Titově smrti v zemi nebyl vytvořen normální systém státní správy. Hlavou státu se vždy na 12 měsíců stával jeden z představitelů šesti republik. Od 1. ledna se objevil nový prezident, který už od 1. března začínal myslet na to, do jaké funkce přejde za devět měsíců. Proto naše kolektivní vedení, kterému byla svěřena správa země, nebylo efektivní. Měli jsme systém jedné strany, který automaticky předpokládal vnějšího nepřítele. Moc nedokázala řešit vlastní problémy a ze všeho obviňovala vnější nepřátele.

Tento mýtus však postupně zmizel a my jsme začali hledat nepřátele doma, uvnitř jednotlivých republik. Začala velká rvačka. Aby se republikánští poslanci udrželi u moci, přeorientovali se na nacionalismus a na populismus. Občané druhého státu se okamžitě stali občany druhé kategorie, což pomáhalo zachovat moc. Právě takový byl i Slobodan Miloševič. Potřeboval si uchovat moc a ve svém křesle se udržel jenom proto, že začal hájit Srby. Nemohl si ani uvědomit, že se nacionalismus nakonec obrátí proti němu a kvůli němu on i ztratí moc v říjnu 2000.

Vyšlo na czech.ruvr.ru

ČTĚTE TAKÉ:

Americká trojhlavá rusofóbní saň Brzeźiński, Albrightová a McCain by chtěli, aby Rusko dopadlo jako SSSR a Jugoslávie

Jiří Pehe a "humanitární bombardování" Srbska. Havel a jeho prolhaní farizejové vyprázdnil pojmy pravda a láska

Václav Klaus o krizi v Kosovu a o bombardování Srbska

Přihlouplý prosťáček Schwarzenberg a donášení na ambasádu USA

Klíčová slova: Srbsko  | Jugoslávie
15197 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan