Řekni, koho si volil, a já ti řeknu, jestli jsi prase

Autor: Jiří Zimola | Publikováno: 7.2.2013 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Od druhého kola prezidentské volby sice už pár dnů uplynulo, ale rozčeřená hladina emocí se ještě tak úplně neuklidnila. I já bych rád celou věc považoval za uzavřenou.

Ale nedá mi to, abych nezareagoval na jedno vystoupení, které se událo ještě v den voleb. Mohl jsem zareagovat dříve, ale informace o události, ke které se vyjadřuji, se ke mně donesla až s odstupem několika dnů.

Režisér Hřebejk, který během voleb stál na straně poraženého ministra Schwarzenberga, v přímém přenosu pro zpravodajství TV Prima prohlásil "Rudá a hnědá prasata táhla lháře a demagoga (míněno Zemana) na Hrad."

Mohli bychom říci, že zase jeden volič, který do prezidentské volby promítl své naděje, neunesl porážku svého favorita. Je to lidské. Takových výroků na adresu jedné či druhé strany zazněla po českých a moravských hospodách jistě spousta. Nevítám to, ale nechci to dramatizovat. Konec konců „ryba smrdí od hlavy“ a „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“, jak by řekla teta Kateřina v Jirotkově Saturninovi.  Vyjadřují-li se představitelé národa jako vidláci, těžko tomu bude u národa jako takového jinak.

Hřebejkův výrok však přesto všechno považuji za skandální. Označit čtvrtinu národa za rudá a hnědá prasata je hodně silné kafe na to, aby nad tím člověk mohl mávnout rukou. Měl jsem režiséra Hřebejka za slušného člověka a vážil jsem si toho, co odvedl ve své profesi. Nicméně jeho vyjádření je výrazná demonstrace toho, kam i člověka slušného a profesionála ve svém oboru zavedou vášně temné politické propagandy.

Ano, předvolební kampaň možná nebyla úplně korektní. Ale nebyla korektní z obou stran. To ale není chyba voličů. A nelze jim také vyčítat, že neodlišili zrno od plev, ať už na jedné nebo na druhé straně. Každý, kdo si zahrává s náladami davu, to dělá vědomě a účelově, neboť ví, že „jednou vyslovené podezření se stává okamžitě nepopiratelnou pravdou, počínající antipatie nebo odpor, mění se u jedince v davu ihned v divokou nenávist“,  jak napsal Gustav Le Bon ve své slavné knize Psycholgie davu, která poprvé vyšla již v roce 1895. Průběh kampaně můžeme přičítat kandidátům a jejich předvolebním štábům a je to také otázka na politické strany a předvolební štáby, zda budou chtít v tomto duchu pokračovat.

Od vzdělaného člověka – nepolitika, který si navíc svým dosavadním dílem vytvořil jistý morální kredit, bych však očekával, že nám, politikům, bude nastavovat zrcadlo. On se zatím sám projevil jako nepatrný jedinec v davu, který se nechá zmítat vášněmi a nenávistí. Nejste lepší, pane Hřebejku.

Autor je hejtman Jihočeského kraje za ČSSD.

ČTĚTE TAKÉ:

Zemanovský senátor se drsně rozjel o Schwarzenbergovi, Kalouskovi a "hajlující" kulturní frontě

Volbou Miloše Zemana jsme zachránili republiku v hodině dvanácté. Nejsme knížcí poddaní a nevolníci!

Češi zvolili prezidentem odborníka a dobrého hospodáře, chválí Rusové. Zeman přispěje k rozumným vztahům

Pohrdáte výsledky demokratických voleb! Výzva občanů umělcům a pseudoelitám

České mládeži a pseudoumělcům podporujícím Kárla. Naprostá iracionalita, nekritičnost a fanatismus

Klíčová slova: Schwarzenberg  | prezidentské volby
5476 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Stav Katolické církve v Německu je katastrofální. Papež František varoval před tím, že se odtrhne od Říma. Došlo k otevřené revoltěPašeráci bez hranic opět sbírají u břehů Libye Afričany prchající před Asadem ze Sýrie. Nebo jak je to teď správně?

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářDo Maďarska už ne! Zjistili jsme, co se v ČR stane s uprchlíky, kteří „utečou“ Orbánovi
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan