Řekni, koho si volil, a já ti řeknu, jestli jsi prase

Autor: Jiří Zimola | Publikováno: 7.2.2013 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Od druhého kola prezidentské volby sice už pár dnů uplynulo, ale rozčeřená hladina emocí se ještě tak úplně neuklidnila. I já bych rád celou věc považoval za uzavřenou.

Ale nedá mi to, abych nezareagoval na jedno vystoupení, které se událo ještě v den voleb. Mohl jsem zareagovat dříve, ale informace o události, ke které se vyjadřuji, se ke mně donesla až s odstupem několika dnů.

Režisér Hřebejk, který během voleb stál na straně poraženého ministra Schwarzenberga, v přímém přenosu pro zpravodajství TV Prima prohlásil "Rudá a hnědá prasata táhla lháře a demagoga (míněno Zemana) na Hrad."

Mohli bychom říci, že zase jeden volič, který do prezidentské volby promítl své naděje, neunesl porážku svého favorita. Je to lidské. Takových výroků na adresu jedné či druhé strany zazněla po českých a moravských hospodách jistě spousta. Nevítám to, ale nechci to dramatizovat. Konec konců „ryba smrdí od hlavy“ a „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“, jak by řekla teta Kateřina v Jirotkově Saturninovi.  Vyjadřují-li se představitelé národa jako vidláci, těžko tomu bude u národa jako takového jinak.

Hřebejkův výrok však přesto všechno považuji za skandální. Označit čtvrtinu národa za rudá a hnědá prasata je hodně silné kafe na to, aby nad tím člověk mohl mávnout rukou. Měl jsem režiséra Hřebejka za slušného člověka a vážil jsem si toho, co odvedl ve své profesi. Nicméně jeho vyjádření je výrazná demonstrace toho, kam i člověka slušného a profesionála ve svém oboru zavedou vášně temné politické propagandy.

Ano, předvolební kampaň možná nebyla úplně korektní. Ale nebyla korektní z obou stran. To ale není chyba voličů. A nelze jim také vyčítat, že neodlišili zrno od plev, ať už na jedné nebo na druhé straně. Každý, kdo si zahrává s náladami davu, to dělá vědomě a účelově, neboť ví, že „jednou vyslovené podezření se stává okamžitě nepopiratelnou pravdou, počínající antipatie nebo odpor, mění se u jedince v davu ihned v divokou nenávist“,  jak napsal Gustav Le Bon ve své slavné knize Psycholgie davu, která poprvé vyšla již v roce 1895. Průběh kampaně můžeme přičítat kandidátům a jejich předvolebním štábům a je to také otázka na politické strany a předvolební štáby, zda budou chtít v tomto duchu pokračovat.

Od vzdělaného člověka – nepolitika, který si navíc svým dosavadním dílem vytvořil jistý morální kredit, bych však očekával, že nám, politikům, bude nastavovat zrcadlo. On se zatím sám projevil jako nepatrný jedinec v davu, který se nechá zmítat vášněmi a nenávistí. Nejste lepší, pane Hřebejku.

Autor je hejtman Jihočeského kraje za ČSSD.

ČTĚTE TAKÉ:

Zemanovský senátor se drsně rozjel o Schwarzenbergovi, Kalouskovi a "hajlující" kulturní frontě

Volbou Miloše Zemana jsme zachránili republiku v hodině dvanácté. Nejsme knížcí poddaní a nevolníci!

Češi zvolili prezidentem odborníka a dobrého hospodáře, chválí Rusové. Zeman přispěje k rozumným vztahům

Pohrdáte výsledky demokratických voleb! Výzva občanů umělcům a pseudoelitám

České mládeži a pseudoumělcům podporujícím Kárla. Naprostá iracionalita, nekritičnost a fanatismus

Klíčová slova: Schwarzenberg  | prezidentské volby
6461 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizaceTajemný vojenský server Deagel předpovídá pro rok 2025 pokles populace na západní polokouli o více než 300 milionů osob. Prý platí, že čím vyspělejší země, tím bude více mrtvýchPetříček a metoda Sorosova kukaččího vejceCo můžeme vědět o tzv. Sudetech a „sudetských“ Němcích?

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

Eurabia.cz

Maďarsko vetovalo účast EU na summitu demokracií pořádaném USAVe Varšavě je plánováno setkání konzervativních stran EU

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka„Další fake news pravověrných covidových zvrhlíků odhalena?“ Komentátor sledoval společné vystoupení Babiše a Fialy. Má jasno
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan