Jan Fischer prokázal, že není loutka a dokázal se vzepřít nenávisti Schwarzenberga. Dlužím mu hlubokou omluvu

Autor: LP | Publikováno: 24.1.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Přiznám se, že jsem dlouho považoval Jana Fischera za nastrčenou loutku Karla Schwarzenberga. Svými posledními postoji ukázal, že to mu tak není a já mu dlužím hlubokou omluvu.

Dokázal se vzepřít nátlaku ze strany týmu Karla Schwarzeneberga a nenávisti, kterou šíří. Omlouvám se Vám, pane Fischere a děkuji Vám za Váš autentický postoj a že jste si zachoval čest. Moc si toho vážím.

 

 

Z prohlášení Jana Fischera 24. 1. 2012

Považoval jsem za svou povinnost vést volební souboj za změnu s Milošem Zemanem, a bojovat svým pozitivním programem. Proto jsem ponechával bez reakce podpásové útoky a antikampaň vedenou proti mně zejména ze strany Karla Schwarzenberga. Nedal jsem na rady, že v 1. kole jsou on spolu s Jiřím Dienstbierem, nikoli Miloš Zeman mými soupeři o hlasy stejných voličů. Což naopak tito protřelí straničtí kandidáti pochopili dokonale...


Nestěžuji si. Dnes už vím, že oba pánové dělali jen to, co jim velel pragmatismus, co se za své dlouhodobé působení v politice naučili. Já jsem naopak měl za to, že je slušné přiznat, že mezi kandidáty je mi názorově nejblíž Karel Schwarzenberg. On však neučinil totéž a naopak na mě tvrdě a opakovaně útočil, zatímco já vedl souboje s Milošem Zemanem. Politik totiž spíše podpoří někoho, kdo je zcela na druhé straně barikády, než někoho po svém boku, protože tím mu de facto posílá své voliče. Jenže, já jsem prostě nechtěl přejímat politické móresy, se kterými nesouhlasím.

Navíc nemyslím, že v politickém boji je vše dovoleno, že dobytí prezidentského úřadu je cíl, který ospravedlňuje jakékoli prostředky. Jsem přesvědčen, že pravdu nelze prosadit opakovanou lží, že kdo vážně chce lásku, nemůže kolem sebe šířit atmosféru nenávisti. Za průhlednost se nedá bojovat za použití netransparentních metod. Přitom právě takové podpásové metody byly proti mně vedeny různými anonymními iniciativami, které volební účty protikandidátů nezatížily jedinou korunou. Zejména od Karla Schwarzenberga jsem očekával, že se bude cítit uražen a pobouřen těmito manýrami a distancuje se od mnoha svých příliš horlivých podporovatelů. Neudělal to, a tím dal najevo, že tyto metody jsou slučitelné s jeho osobní morálkou. To jsem nečekal a o to je mé zklamání větší.

Ostatní nezávislí kandidáti, zejména Táňa Fischerová a Vladimír Franz, kteří opravdu reprezentovali změnu, dopadli stejně jako já. I proti nim vedl tým Karla Schwarzenberga velmi nevybíravou kampaň, včetně nátlaku, aby se vzdali kandidatury ve prospěch předsedy TOP09. Jejich hlasy se těsně před volbami v důsledku negativní kampaně rovněž přesunuly ke Karlu Schwarzenbergovi a Jiřímu Dienstbierovi. Ti naopak Miloši Zemanovi nedokázali sebrat ani hlas. Posílili jen od nezávislých. Těm chci poděkovat za statečnost, s níž do toho jako autentičtí představitelé občanské společnosti šli. I za férově a pozitivně vedenou kampaň. Dohromady jsme získali přes třicet procent hlasů a v tom i přes porážku vidím velký vklad a naději do budoucnosti.

Jak jsem řekl, za svou prohrou vidím vlastní chyby pramenící z jisté naivity a sázky na věcnou a transparentní kampaň. Nicméně jsem se z ní poučil. Proto jsem před 2. kolem odmítl vyjádřit podporu Karlu Schwarzenbergovi, ačkoli na mě jeho podporovatelé vyvinuli značný tlak. Nehodlám ovšem hazardovat se svým dobrým jménem. Nehodlám mást své voliče a vytvářet dojem, že Nečasův vicepremiér a Kalouskův stranický šéf může reprezentovat změnu.

Z reakcí Karla Schwarzenberga jsem vyrozuměl, že s mou podporou automaticky počítal. Zřejmě podlehl vlastní antikampani postavené na axiomu, že nemám názor. Jinak si nedovedu vysvětlit, jak mohl předpokládat, že popřu vše, s čím jsem do prezidentské volby šel a podpořím někoho, kdo je do velké míry spoluodpovědný za dnešní politický marasmus. Kdo nebyl ochoten ani po kontroverzní amnestii odejít z vlády a ještě se v závěru kampaně dopustil škodlivých výroků na adresu prezidenta Beneše.

V uplynulých týdnech jsem se na adresu obou finalistů vyjádřil dostatečně kriticky a naopak jsem je ocenil ve věcech, které za ocenění stály. Mnozí mi vyčítali, že jsem našel pozitivní slova na adresu Miloše Zemana. Nepochopili pravidla fair play. Proti Miloši Zemanovi jsem se vymezoval už v době, kdy s ním Karel Schwarzenberg přátelsky klábosil v televizních debatách. Proto si to mohu dovolit.

Nechci ovšem končit negativně. Jak jsem řekl, nezávislí kandidáti s pozitivním přístupem a snahou o skutečnou změnu získali třetinu hlasů. Jakkoli si uvědomuji, že mezi námi jako kandidáty byly a jsou rozdíly, jsem si jist, že těchto třicet procent voličů vidí věci zhruba stejně. Že je tedy lze sjednotit. A že k nim přibudou mnozí další až zjistí, že změna, která se jim nyní vnucuje, není nic jiného, než šikovně vybudovaný marketingový mýtus. Opravdová změna přijde a nesmíme na ni rezignovat.

Klíčová slova: Schwarzenberg  | Zeman  | Fischer
3743 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Jak to ta Jourová jen myslela? Že prej ty příspěvky co by se nejspíš mazaly, jsou stejně vytvářeny buď robotama, nebo rusákama...Toto je Saudská Arábie nebo Paříž? Ne, podívejte se na muslimy na Staroměstském náměstí...

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Máte rádi Pink Floyd? Tak čtěte. Rocková legenda ostře promluvila k dění ve VenezueleLetí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan