Další rána Fischerovi: Objevil se dokument o údajných miliardových podvodech

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 11.1.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Jan Fischer může mít další problém. Na internetu se objevila podrobná analýza toho, že se kandidát na prezidenta ještě v roli premiéra osobně podílel na mnoha předražených zakázkách na Ministerstvu obrany. Autenticitu závažných tvrzení z analýzy redakci potvrdil někdejší ředitel Úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec.

Třicetistránkový dokument, jehož autor zůstal anonymní, svým zpracováním dané problematiky působí velmi zasvěceně. Analýzu „Předseda vlády ing. Jan Fischer a jeho podíl na podvodných zakázkách v Armádě ČR v letech 2009-2010“ zveřejnila iniciativa „Nechceme Fischera“ a volně se šíří po internetu.

Podrobná analýza ve svém úvodu nejdříve popisuje praxi v realizaci armádních zakázek. Uvádí, že v minulosti se specializovaná technika cizí provenience nakupovala prostřednictvím státních podniků a šlo o systém, který byl průhledný a poměrně snadno kontrolovatelný. Už v průběhu devadesátých let se však přistoupilo k těmto nákupům skrze soukromé zprostředkovatelské firmy.

Celý dokument ZDE

„Důvod byl jediný – zastřít skutečné prodejní ceny tuzemských i zahraničních výrobců vojenské techniky a materiálu a vytvořit tak podmínky pro obohacování se politiků (a částečně i politických stran), kteří o nákupu vojenské techniky a materiálu rozhodují, nekontrolovatelnými provizemi ze zisku získaného prostřednictvím uměle navýšených a předražených prodejních cen armádní techniky a materiálu,“ píše autor dokumentu.

Vrtulníky, uniformy, vojenská nemocnice…

Jak však dokazují konkrétní čísla, tato praxe doznala svého největšího „rozkvětu“, či jak to formuluje autor analýzy „obludných rozměrů“ právě v letech 2009 – 2010, tedy za vlády tehdejšího premiéra Jana Fischera. „Bezprostředním organizátorem a realizátorem byl místopředseda vlády a současně i ministr obrany Martin Barták, Fischerův blízký přítel a bývalý člen volebního štábu, ze kterého oficiálně odešel po zahájení svého trestního stíhání,“ konstatuje se v dokumentu.

Nejkřiklavějším příkladem těchto praktik je šest zakázek, k jejichž realizaci došlo právě za vlády úřednického premiéra Fischera. Jde o nákup lehkých obrněných vozidel Iveco, nákup radiolokátoru Arthur, o servisní smlouvu k letounům CASA, hotelový a ubytovací komplex v Ústřední vojenské nemocnici Praha, nákupy náhradních dílů pro vrtulníky MI-8, MI-17 a MI-24 a pronájem diskových datových úložišť a archivu resortu Obrany firmě MHM Computer.

 

Nepřímé dotování čínského průmyslu

Podle dokumentu ale nešlo jen o mnohdy až třikrát předražené nákupy vojenské techniky. Problematické bylo i výběrové řízení na nákup 90 tisíc armádních kalhot a blůz. „Při podrobnějším pohledu byla zjištěna zajímavá věc, a sice že domácí výrobci, kteří by měli být hlavními dodavateli výstroje, byli z armádních zakázek vytlačováni firmou STV GROUP, a.s., která začala dovážet a nabízet hotové uniformy z Číny za prakticky srovnatelné ceny s domácími výrobci, ale s pochybnou kvalitou materiálu, bez garancí kvality, jako je kvalita látek, šití,“ uvádí text.

„Takže vlastně za vlády Jana Fischera a ministra obrany Martina Bartáka armáda fakticky začala dotovat čínský textilní průmysl, likvidovat české textilní výrobce a zvyšovat počet nezaměstnaných,“ tvrdí dokonce autor dokumentu.

Fischer prý o všem věděl a hlasoval pro to

„Z uvedených nejvíce předražených armádních kontraktů podepsaných a realizovaných v letech 2009-2010 je evidentní, že o všech obřích a podvodných zakázkách v letech 2009 – 2010 Jan Fischer nejenže věděl, ale jako předseda vlády o nich rozhodoval, rozhodoval o jejich projednání ve vládě, hlasoval pro ně a jako předseda vlády i podepisoval příslušná usnesení vlády, která de facto ‚legalizovala‘ tyto podvodně předražené armádní zakázky. Lze jen spekulovat, co za to obdržel,“ píše se v závěru analýzy.

Faktickou správnost tohoto dokumentu, tedy že se nejedná o pouhý předvolební hanopis, redakci ParlamentníchListů.cz potvrdil bývalý ředitel Úřadu pro vyzbrojování ministerstva obrany Jaroslav Štefec, který měl možnost si celou analýzu prostudovat.

Armádní expert: Fakta z analýzy odpovídají skutečnosti

„Mám-li ten dokument hodnotit po věcné stránce, tak fakta, která tam jsou uvedena, odpovídají realitě. Je fakt, že v období, kdy byl pan Barták ministrem obrany, podezřelé zakázky dost výrazně narostly a dalo by se říct, že netransparentnost zakázek také výrazně narostla,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Štefec.

Nemůže to však přímo Fischer rozporovat s tím, že o tom nevěděl a nese za to odpovědnost tehdejší ministr obrany Barták? „To ne, značná část těchto zakázek se projednávala přímo na vládě. V analýze jsou i odkazy na konkrétní usnesení vlády, čili to plně odpovídá a vláda v těch věcech zpravidla hlasovala jednomyslně. To jsem si i ověřoval na stránkách úřadu vlády. Nedá se to považovat za pamflet, protože po věcné stránce to opravdu sedí, stejně tak po stránce časových posloupností,“ dodal bývalý ředitel Úřadu pro vyzbrojování.

Vyjádření Jana Fischera k obsahu dokumentu psané pro ParlamentníListy.cz:

Je velice zvláštní, že se podobné anonymní zprávy objevují zásadně několik málo dnů před volbami, ve chvíli, kdy je spuštěna negativní kampaň.

V uvedeném textu jsou pravdivé informace namíchány polopravdami a zavádějícími tvrzeními. Ze všech zmíněných "kauz", rozhodovala vláda jako celek pouze u dvou z nich. Např. u nákupu radiolokátorů Arthur se ale "analýza" snaží navodit dojem, že tomu tak bylo, a jako důkaz uvádí usnesení vlády. V něm ovšem vláda rozhodovala pouze o navýšení počtu vojáků v Afghánistánu, nikoliv o předmětné záležitosti, jak se snaží "analýza" čtenáři vsugerovat.

Co se týče skutečností, o kterých vláda jako celek přímo rozhodovala, okolnosti nákupu vozidel Iveco byly šetřeny policií, ale státní zastupitelství celou věc odložilo s tím, že zakázka byla v pořádku. Navíc jak jsem byl informován, s vozidly IVECO jsou vojáci velmi spokojeni, jejich nasazení v Afganistanu jim hodně pomohlo v ochraně živé síly.

Počátky pilotního projektu partnerství veřejného a privátního sektoru v Ústřední vojenské nemocnici sahají až do roku 2004. Je pravda, že vláda 24. května 2010 schválila na návrh ministra obrany Martina Bartáka koncesní smlouvu s konsorciem Prague Military Hospital Concession a.s. vedeným společností Metrostav Developement. Součástí smlouvy byla doložka, podle níž důsledky v případě odstoupení od smlouvy pro nesplnění tzv. odkládacích podmínek ponese každá strana na vlastní náklady. Dodatek smlouvy s PMHC, podle kterého po vypovězení smlouvy uhradí stát firmě 175 milionů, schválila až současná vláda v listopadu 2010. Tuto skutečnost tato „analýza“ zcela pomíjí.

Stejně tak fabulativní je i závěr, kde se mluví o odhadech předražení zakázek o 30 % či 50 %, aniž by bylo jasné, kde k tomu číslu autoři došli. Samozřejmě je možné, že systém nákupu vojenského materiálu přes prostředníky, který kdysi na ministerstvu obrany prosadil nynější ministr Kalousek, vedl k prodražení nákupů. Ale pokud došlo v jednotlivých případech k porušení zákona, budu jen rád, pokud vše bude řádně a rychle vyřešeno.

K TÉMATU:

Bojuje Jan Fischer skutečně proti korupci?

Fischer klame voliče. Na webu se chlubí podporou lidí, kteří o tom netuší

Jan Fischer před veřejností skrývá své politické záměry, říká ruský spisovatel

Na Fischera to prasklo: Placení fanoušci za osm set a manipulace s mikrofony

Klíčová slova: Fischer  | prezidentské volby
3500 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Ještě by mohl... Jiří Mádl má pro Zemana návrh. A přidal se i FarskýJako pád Říma. Lidé na sebe nemají čas, drolí se hodnoty. Jsme v krizi, říká pokořitel La Manche Richard Blatný
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan