To není vtípek. Zde je průzkum, který ztrapňuje vládu před celou Evropou

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 1.1.2013 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Poslední den v roce zveřejnila unijní agentura pro výzkum veřejného mínění Eurobarometr výsledky průzkumu důvěry v EU i jednotlivé národní instituce. EU v průměru sedmadvacítky věří sice jen třetina lidí, výsledky důvěry v český parlament a vládu jsou ale daleko více šokující.

Míra nedůvěry v Evropskou unii se poslední dobou pohybuje zhruba ve stejných číslech. Nyní v průměru celé sedmadvacítky nedůvěřuje EU 57 procent dotázaných, v České republice pak 60 procent. Lépe na tom ovšem není ani Německo, které je v unii hlavním tahounem, EU nedůvěřuje 59 procent Němců. Nejlépe je na tom Evropská unie v Bulharsku, kde ji nevěří pouze 24 procent.

Nejlépe si stojí skandinávské země

V celém průzkumu je však zajímavější porovnání důvěry občanů jednotlivých zemí k národním vládám a parlamentům. Těm všeobecně ve všech zemích unie věří mnohem méně lidí, než samotné EU. Výrazně dobře jsou na tom pouze skandinávské země, Lucembursko, Nizozemsko a Rakousko.

Český parlament a vláda se v důvěře u občanů dostávají až na samý chvost žebříčku ze všech 27 členských států unie. Našemu parlamentu podle průzkumu Eurobarometru nedůvěřuje 89 procent dotázaných, věří mu pouze 9 procent, zbytek neví. Stejně špatně dopadl už jen parlament těžkou krizí zmítaného Řecka, který mezi občany jihoevropského státu zaznamenal stejná čísla důvěry, jako parlament český. Těšně nad ČR se dostalo Španělsko či Itálie.

Celý průzkum ZDE

Nečasova vláda na dně, hůř je na tom jen Řecko

Nečasově vládě pak podle Eurobarometru nedůvěřuje 88 procent, naopak ji věří 11 procent dotázaných. Zde je Česká republika na 26. místě. Poslední je Řecko. Naopak třeba na sousedním Slovensku současné Ficově vládě důvěřuje 32 procent respondentů.

Čeští politici si takto tristní výsledky vysvětlují různě. Buď nevěří průzkumům jako takovým obecně, nebo viní Nečasův kabinet z naprostého ignorování občanů. Na vině je ale prý také nedostatek sebereflexe u samotných českých občanů.

Poslanec ODS Boris Šťastný podle svých slov nevěří žádným průzkumům, které si neudělá sám osobně. „Tedy ani těm, které zaplatím, protože i tehdy jsou tazatelé líní a jejich práce nepřesná,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec.

Lidé si neuvědomují, jak se proti Řekům máme dobře

„Pokud by však opravdu česká veřejnost takto hodnotila práci našich politiků, pak by to znamenalo, že si lidé neuvědomují, jak dobře se v naší zemi, v porovnání právě třeba s Řeckem, žije,“ dodal Šťastný.

„Vypadá to na silvestrovský vtípek. Eurobarometr pro mne není žádný relevantní ukazatel. Takže žádný komentář k tomu nemám,“ uvedl europoslanec za ODS Hynek Fajmon.

Vláda zrazuje vlastní program a lidé to vidí

Oproti tomu předseda KSČM a poslanec Vojtěch Filip má vysvětlení výsledků průzkumu prosté. „Česká vláda vůbec nerespektuje mínění občanů a prosazuje zákony proti jejich vůli i proti vlastním volebním programům (viz církevní restituce, zvyšování DPH atd.) a vládní strany mluví o boji proti korupci a přitom jejich důvěra je založena na hlasech pravomocně odsouzených za korupci. Není se čemu divit, lidé alespoň očekávají nové volby,“ řekl redakci ParlamentníchListů.cz Vojtěch Filip.

Plýtvání, rozhádanost, všichni proti všem…

Podle šéfa poslanců TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka jsou výsledky průzkumu smutnou realitou. „O její změnu se musíme snažit. Nový rok je pro to pěknou příležitostí,“ věří Gazdík.

„Nízkou důvěru českých voličů v parlament i svoji vládu si lze vysvětlit pouze hlubokou skepsí občanů vůči nesrozumitelné, mnohdy obtížně pochopitelné české politice. Všichni proti všem, neschopnost elementární vzájemné politické komunikace, mediální vyostřování už tak vyostřených politických neshod. Nestabilita, nespolehlivost a státní plýtvání. Asi tam bych hledal hlavní příčiny nespokojenosti,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz europoslanec za ODS Ivo Strejček.

Viníkem je i podpora nepolitické politiky

Poslanec ČSSD Antonín Seďa vyjmenoval šest důvodů, proč podle něho česká vláda a parlament dopadly tak špatně.

„Za prvé arogantní a asociální politikou české vlády. Za druhé málo objektivním, povrchním a proti politikům zaměřeným zpravodajstvím. Za třetí obecnou povahou Čechů, kteří si namísto sebereflexe vždy najdou viníka svých problémů. Za čtvrté je to podpora nepolitické politice bez důrazu na osobní odpovědnost. Za páté nízká úroveň národní hrdosti a velká míra závisti v naší společnosti. Za šesté zpolitizovaná a neefektivní státní a veřejná správa,“ rozebral podrobně Seďa.

Komunistický poslanec Stanislav Grospič otázku důvěry vládě a parlamentu považuje za odraz necitlivosti a nereálného vnímání sociální a ekonomické reality Nečasovou vládou a poslanci, o jejichž podporu se opírá. „Řešení vidím v odstoupení vlády a nových volbách,“ míní Grospič.

Klíčová slova: EU
2900 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Ještě by mohl... Jiří Mádl má pro Zemana návrh. A přidal se i FarskýJako pád Říma. Lidé na sebe nemají čas, drolí se hodnoty. Jsme v krizi, říká pokořitel La Manche Richard Blatný
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan