Eulex na přechodu v Jarinje šikanuje Srby

Autor: Marina Perović, Radim Panenka | Publikováno: 15.12.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Srbská vlast se připravuje na další zradu. Dává Prištině zvláštní telefonní číslo a vzdává se všech elektro-energetických prostředků. Jak se zdá, zrádné politice nikdy nebude konec a přitom srbský prezident nadále mluví o psaní reformy pro Kosovo a Metohiji a opakuje, že nezávislost Kosova nehodlá přiznat.

V roce, kdy oslavujeme sto let od Balkánských válek, si někteří dovolili udělat „státní“ hranici uvnitř suverénního srbského území, čímž definitivně zničili jedno historické století. Dělají hranici ve vlastní zemi. Už druhý den na IBM (Integrated border management) Jarinje začaly problémy, běžné spotřební zboží (mouka, olej, cukr atd.) je možné dostat na Kosmet jen přes Merdare. Podnikatel z Leposavice řekl, že ho Eulex vrátil se zbožím z Jarinje zpátky. „Mám všechny potřebné doklady. Chtěl jsem odvést nápoje do Mitrovice, ale nějaká žena z Eulexu mě poslala zpátky. Říkala, že na přechodu Jarinje nemůžu se spotřebním zbožím projet a musím na Merdare“. Lidé, kteří tam v tu dobu byli také a čekali na kontrolu zboží, které měli s sebou, to komentovali tak, že cílem nesmyslně přísných kontrol je, že Srbové pak nejezdí do centrálního Srbska tak často, jako dříve.

Kosovská policie a kosovští celníci spolu s Eulexem na novém přechodu na Jarinje evidují vše, co Srbové z Kosmetu chtějí převést na sever Kosova. Provádění dohody o IBM na Merdare je bez problémů. Jeden kosovský Srb uvedl, že když byl na Merdare, albánský celník mu řekl, že zatím nemusí nic platit, když vstupuje do Kosova, ale bylo by prý mnohem lepší, kdyby to zboží, které vozí i svoji firmu registroval v jižní Mitrovici. Jenže aby mohl Srb na jižní straně registrovat zboží, musí mít na autě nikoli srbskou, ale kosovskou poznávací značku. A pokud by chtěl u kosovských úřadů zaregistrovat i svoji firmu, musel by přijmout i osobní kosovskou dokumentaci a vzdát se té srbské.

ČTĚTE TAKÉ:

Brusel stále vydírá Bělehrad a láká Srby do černé díry EU

Kosovo je srdce Srbska! (Crven cvete - hor sv. Georgija)

Není už na čase zrušit předpojatý tribunál v Haagu. Zločiny proti Srbům, Albáncům i Romům opět zameteny pod koberec?

Dokument Uloupené Kosovo. O vyhlazování Srbů na Kosovu

Podnikatelé z Leposavice, Kosovské Mitrovice, Zvecanu a Zubin Potoka poslali Eulexu a srbské policii dopis, ve kterém požadují respektování dohody, která byla podepsána. Představitel UNMIK-u Olivije Salgado včera večer řekl, že se setkal se představiteli Srbů v Kosovské Mitrovici a na té schůzce řekl, že do konce tohoto roku přestanou v severní části Mitrovice pracovat, protože prý pro další práce nejsou finance. Přitom jde o složku, která spadá pod OSN, a tedy ji financují všechny členské státy a na Kosovu operuje na základě rezoluce Rady bezpečnosti č. 1244. Je nesmysl, aby zůstala bez financí. Důvod, proč musí sever Mitrovice opustit je ve skutečnosti jiný.

Nejde o finance, nejspíš za tím stojí tlak Ameriky, protože odchod UNMIKu ze severní strany Kosmetu by znamenal, že všichni tamní Srbové by museli přijmout albánské doklady. V takovém případě by měla reagovat naše vláda, která rezoluci 1244 podepsala. Tu ale víc zajímá datum pro zahájení přístupových rozhovorů do EU do konce června 2013. Vůbec vládu netrápí, že by se musela definitivně vzdát Kosova. Vedení Evropské unie se dohodlo, že bude čekat do poloviny příštího roku, zda se Srbskem o vstupu začne nebo nezačne mluvit.

Německo přitom otevřeně přiznalo, že jako hlavní podmínku by EU měla stanovit, aby se Srbsko ihned vzdalo Kosova a všech svých institucí na celém Kosmetu. Premiér Ivica Dačić s prezidentem Nikolićem dělají jen špinavou politiku. Lidé se boji seznamu 5 tisíc Srbů, které hledá KPS (kosovská policie). Srbská vláda si mezi Kosmetem a EU vybírá EU. Nikolić přitom ještě v říjnu v rozhovoru pro Večernje Novosti řekl, že než uznat Kosovo, raději se vzdají vstupu do EU. Jeho činy však mluví o něčem úplně jiném.

Zločinec Ramush Haradinaj se už brzy zase stane předsedou samozvané kosovské vlády. Ano, ten Haradinaj, který bestiálním způsobem vraždil, mučil a znásilňoval… A dnes, kdy se celá Evropská unie rozpadá a Západem zmítá ekonomická krize, naše vrchní vláda spěchá prodat Kosmet kvůli získání data začátku rozhovorů o vstupu do té rozpadající se černé díry EU. Lidé se ptají, jakou ostudu jim ještě Tomislav Nikolić a Aleksandar Vučić přinesou a nyní v Bělehradě protestují s příznačnými transparenty: Kosovo DA, EU NE!

A situaci dokresluje úplně jiný případ. Už dva dny se v Bělehradě diskutuje, že chtějí dát do vězení srbského byznysmena Miškoviće, ale už žádná média nemluví o Kosovu. Všechny noviny jsou plné komentářů o jednom podnikateli, a co se stane se 100 tisíci kosovských Srbů, nikoho nezajímá. Aféra s Miškovićem jen překrývá trýznivou situaci a teror vůči Srbům na Kosovu a Metohiji.

K TÉMATU:


Klíčová slova: EU  | Srbsko  | Kosovo  | OSN  | Nikolić
2232 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize dlouhodobě neplní povinnosti, které jí ukládá zákon. Zcela se zpronevěřila svému poslání a neposkytuje objektivní a vyvážené informacePřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub ŽeleznýGenerál Hanba! Kolik stran nám tohoto cizáckého Lojzu bude vnucovat za prezidenta? Martin Koller uzavírá sázky
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan