Čtěte, kdo a proč nechal zabít Kaddáfiího aneb Libye rok poté

Autor: Ondřej Kosina | Publikováno: 11.11.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

20. října 2012 – rok poté, co byl brutálně zavražděn Muammar Kaddáfí a s ním padla i socialistická lidová džamahíríje – se Libye nachází v chaosu a úpadku. Roztodivné islamistické milice se i nadále nedaří odzbrojit a pacifikovat, v zemi operuje al-Káida a další teroristické skupiny a neklidný východ země (Kyrenaika) s centrem v Benghází usiluje o větší autonomii. Neschopnost centrální vlády zajistit bezpečnost občanů dokládá i útěk více než stovky vězňů, odsouzených za závažnou trestnou činnost, z tripoliské věznice.

Čím více je zjevný neúspěch násilného transportu „demokracie“ bombami NATO, tím naléhavější je potřeba špinit památku mrtvého vůdce „zelené revoluce“, aby si náhodou většina Libyjců nezačala uvědomovat, že se jim za jeho vlády žilo lépe. Francouzská „novinářka“ z listu Le Monde ve své knize „Kořistí v Kaddáfího harému“ nenechala na plukovníkovi nit suchou. Vykreslila ho jako sadistu, zvrhlíka a pedofila. Na bulvární publikaci plnou „skandálních odhalení“ již reagovali lidé, kteří libyjského vůdce osobně znali a podivují se nad tím, proč došlo k odhalení těchto „skutečností“ až nyní, když se dotyčný nemůže bránit. Zároveň se shodují v tom, že Kaddáfího nepřátelům nestačí jeho fyzická likvidace, ale potřebují ho zničit i morálně. Na místě je úvaha, že kniha vznikla na objednávku Sarkozyho, protože ne všechny Francouze se podařilo přesvědčit, že loňská válka NATO přinesla libyjskému lidu spásu.

V minulých dnech Human Rights Watch zveřejnila nové důkazy o zvěrské popravě Muammara Kaddáfího, které popírají oficiální verzi současné libyjské vlády, podle níž byl zabit v přestřelce. Ve skutečnosti byl i se svými blízkými brutálně mučen a znásilněn. Podle nedávných zpráv celou operaci proti libyjskému vůdci řídil francouzský agent, jenž se také podílel na jeho vraždě. S odstupem času se ukazuje, že role Francie při svržení Kaddáfího byla klíčová. Sarkozy se bál, že Kaddáfí nejen promluví o štědrém sponzorování jeho volební kampaně, ale že usiluje o sjednocení Afriky prostřednictvím nové měny – zlatého dináru. Proto označil Libyi – která tímto krokem ohrožovala imperiální ambice Paříže v bývalých francouzských koloniích – „hrozbou pro finanční bezpečí lidstva“. Na živu už paradoxně nejsou ani ti, kteří Kaddáfího dopadli – zprovodili je ze světa jeho příznivci.

ČTĚTE TAKÉ:

Libye prosperuje každý den více, díky novému režimu. Nebo tomu snad nevěříte?

Libyjská demokracie v praxi: Vraždy, mučení, boje pseudorevolučních milic. A Západ pochvalně tleská...

Jak vypadá "demokratická" Libye? V Tripolisu bojují znepřátelené skupiny

Kaddáfí půjčil Západu 200 miliard dolarů a blížila se splatnost. Aneb návrat loupeživých rytířů

Mnoho zbraní zabavených bývalé libyjské armádě se během války dostalo do rukou islamistů. Mnozí se už přesunuli do Sýrie, kde bojují po boku tamních „rebelů“. Proti ozbrojeným milicím, které vládnou v Benghází, se nedávno vzbouřili místní obyvatelé a v násilných potyčkách zemřelo jedenáct lidí a přes sedmdesát bylo zraněno. Benghází zůstává nadále největším ohniskem neklidu - 11. září zde byl zabit americký velvyslanec Christopher Stevens a čtyři další diplomaté v reakci na protiislámský film „Nevinnost muslimů“. Podle egyptských představitelů hrál americký ambasador významnou roli (spojku se saúdskou tajnou službou) při získávání severoafrických džihádistů pro boj proti syrskému prezidentovi Asadovi. Nakonec jej zabili ti, s nimiž se paktoval a kterým operace NATO umožnila získat v „nové“ Libyi podíl na moci. Po útoku na americký konzulát si spěšně sbalili kufry i agenti a spolupracovníci CIA, kteří zde vybudovali svou síť již v průběhu loňské války.

Hrozí Libyi irácký scénář? Mezi Irákem a Libyí je mnoho paralel – po svržení dlouholetých sekulárních vládců násilnou cestou a za pomoci Západu upadly do chaosu a nestability a staly se působištěm všemožných džihádistů, přičemž teroristické útoky jsou na denním pořádku. Obě země také mají velké zásoby ropy a čelí separatismu. Boj islamistických milicí proti ústřední libyjské vládě a úsilí o autonomii východních oblastí mohou vážně ohrozit integritu a budoucí vývoj země. V zájmu Západu tak bude zejména zabezpečení ropných terminálů, protože ovládnutí libyjských surovinových zdrojů bylo – kromě likvidace nepohodlného a příliš nezávislého režimu – leitmotivem útoku NATO.

www.vasevec.cz

Klíčová slova: Libye  | NATO  | Francie
7245 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan