Kosovo jako americká priorita. Podívejte se proč

Autor: odjinud | Publikováno: 4.11.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Několik dní před prezidentskými volbami v USA jsou ratingy Baracka Obamy a Mitta Romneyho prakticky vyrovnané. V posledních televizních debatách patřilo vítězství Obamovi. Přestože zahraniční politika nehraje významnou úlohu v životě Američanů, televizní souboj týkající se světových problémů byl vždycky barometrem kompetentnosti kandidátů.

Jak se ukázalo, je současný americký prezident lépe informován, než jeho soupeř. Kandidáti hovořili o Afghánistánu, Sýrii, Íránu, Iráku, Libyi, Egyptě a Izraeli. Ani slovem se ale nezmínili o Balkánu, o situaci v Srbsku. Což je pochopitelné. V posledních letech je z hlediska Washingtonu na Balkánském poloostrově poměrně klidno.

Pro kteréhokoli amerického prezidenta je teď důležitý status quo na Balkánu. Slovinsko je už členem NATO a EU. Chorvatsko je rovněž členem NATO a jednou nohou je už v Evropské unii. Na řadě je Černá Hora. Je dost pravděpodobné, že i Bělehradu mohou přislíbit rychlé přijetí do EU a potom i do NATO výměnou za nespornou podporu politiky Washingtonu. Když Bělehrad jeho podmínky začne plnit, dostane okamžitě „zelenou“.

A právě touto otázkou se Washington aktivně zabývá. Půldruhého měsíce před prezidentskými volbami přijel do Bělehradu nový velvyslanec USA Michael Kirby. Je to velice zkušený a dobře informovaný diplomat. Na otázku zpravodaje FoNetu o tom, co se stane v případě vítězství Romneyho, odpověděl velvyslanec zcela otevřeně: Nemyslím si, že když se do Bílého domu dostane republikán, budeme muset měnit náš zahraničněpolitický kurz. Pro nás je teď důležité jedno téma – Kosovo. Taková je naše priorita.

Michael Kirby neustále tvrdí, že USA jsou proti rozdělení Kosova na dvě části. Podle mínění Washingtonu se musí Bělehrad s Prištinou dohodnout. Přitom k prezidentovi Tomislavu Nikoliči nemůže americký velvyslanec nijak najít klíč. Jak řekl srbský prezident v interview pro makedonskou televizní společnost Sitel: “ Ve všech rozhovorech s oficiálními představiteli Evropské unie říkám naprosto otevřeně, že během nejbližších sta let se v Srbsku nenarodí takový člověk, který uzná nezávislost Kosova a Metohije“.

USA ale na své priority nezapomínají. A 31. října zavítala do Bělehradu ministryně zahraničí USA Hilary Clintonová a vysoká představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politku Catherine Ashtonová. Hovořili o dalším dialogu mezi Bělehradem a Prištinou.

vyšlo na http://czech.ruvr.ru/2012_11_01/93144611/

Klíčová slova: Kosovo  | USA
6478 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníkuTahle směska okoukaných vykopávek a beznadějných eurohujerů chce, abyste je volili...

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zastřelí se Jiří Drahoš? Profesor a Zemanův soupeř šokoval jako nikdyTo mě trápí, lomil v ČT rukama předseda ODS Fiala. Jde o konflikt Babiše, Zemana a Petříčka
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan