Schwarzenberg s Nečasem se vykašlali na největší český svátek. Tohle jsou naši politici?

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 2.11.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Prezident Václav Klaus se podivil, že premiér i vicepremiér absentovali při oslavě 94. narozenin českého státu. Ve Španělském sále Pražského hradu a v přilehlých prostorách korzovalo ve večerních hodinách při slavnostním večeru u příležitosti hlavního státního svátku několik stovek hostí.

Ústavní činitelé jsou na večer, jehož součástí je projev prezidenta republiky a udílení státních vyznamenání, které tradičně probíhá ve Vladislavském sále, zváni automaticky a jejich účast se také automaticky předpokládá.

Ne všichni představitelé státu ale v neděli večer pozvání na nejdůležitější státní svátek přijali.

Prezident Václav Klaus to poznamenal poté, co se po svém projevu a vyznamenání 22 osobností i s hosty odebral na následný slavnostní raut v reprezentačních prostorách Hradu.

„Uvědomuji si, že to je poslední 28. říjen, kdy jsem tu s vámi jako prezident. Vážím si toho, že jsem tu před vámi mohl stát. Jsem rád, že jste přišli, protože vím, kolik významných ústavních činitelů řeklo, že nevidí moc důvodů pro to, aby přišli slavit 28. říjen sem na Pražský hrad. Tak nás to trochu zamrzelo, ale vy jste přišli a toho si samozřejmě nesmírně vážíme. Jsem rád, že rozumíte významu tohoto svátku a že na něj nezapomínáte. Když tu vidím ty mladší i ty nejmladší generace, tak věřím, že se na to nebude zapomínat a že se to za dvacet, třicet a když tu vidím některé tak i za sedmdesát let slavit bude i nadále,“ řekl prezident Klaus, když pár minut po deváté hodině, se svou manželkou po boku, uvítal hosty rautu krátkým projevem.

Podle prezidenta si tito politici odkazu svátku 28. října neváží.

Prezident nebyl konkrétní, ale později, v osobním rozhovoru s autorem článku, poznamenal, čí absence měl na mysli.

Jeho výtka směřovala předně vůči premiérovi a předsedovi ODS Petru Nečasovi.

Úřad předsedy vlády sice oznámil, že si Nečas přivodil při sportovních aktivitách bolestivý otok lýtka a zrušil proto svůj nedělní program, prezident se ale tomuto vysvětlení pousmál. Alespoň na 3/4 hodiny, kterou by stejně tak věnoval čekání na ošetření, mohl Nečas na Pražský hrad zavítat, mínil prezident.

Absentérem, který nechuť přijít ani nezakrýval a do médií se otevřeně vyjadřoval proti oslavě státního svátku, pak je podle prezidenta ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Ten odjel na jižní Moravu a novinářům vzkázal, že pro svoji účast na Hradě nevidí důvod. “To vyznamenání předává hlava státu a je jedno, jestli tam někde vzadu sedí ti či oni. Podle mě bychom se my politici neměli brát tak vážně. My nemáme žádný vliv na význam takové události,” řekl Schwarzenberg pro Lidové noviny.

Tím ale předseda TOP 09 ukazuje zásadní nepochopení podstaty slavnostního večera. Ten není jen udílením prezidentských vyznamenání, ale oficiální oslavou hlavního státního svátku. Oslavy probíhají už od rána a večer na Pražském hradě je jejich vyvrcholením. Součástí večera je pak nejen vyznamenávání osob, které se různým způsobem zasloužily o rozvoj státu, ale i tomu předcházející projev prezidenta republiky či následná recepce.

Není to také poprvé, co Schwarzenberg oslavu státního svátku okázale ignoruje. Prezident si přitom dobře pamatuje, kdo kdy pozvání odmítl. Když autor článku mylně vzpomínal, že loni Schwarzenberg také chyběl, prezident ho poopravil – loni ministr zahraničí přišel.

Bylo to ale před dvěma lety, kdy dal Schwarzenberg přednost návštěvě své druhé vlasti, Švýcarska. Jako důvod své nepřítomnosti v České republice totiž uvedl, že bude muset navštívit svého nemocného bratra, který ve Švýcarsku žije. Některé média tehdy Schwarzenberga za tuto jeho laxnost kritizovala.

http://www.prvnizpravy.cz/style=default/zpravy/z-domova/klaus-se-mraci–necas-a-knize-si-nevazi-28–rijna/

Klíčová slova: Klaus  | Schwarzenberg  | národní zájem  | totalita
3286 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházetAndreji Babišovi, Janu Hamáčkovi a všem jejich kolegům z ANO a ČSSD snad nezáleží na osudu našeho krajana ve Francii?

ePortal.cz

Blbost, ale za prachy proč neV České republice řádí sňatkový podvodník, který se představuje jako Tomáš Pěstčínský. Policie je bezradná

Eurabia.cz

Dítě řeklo matce, že by ji neváhalo zavraždit kvůli poslušnosti k islámu a MohamedoviČernoch tvrdil, že ho zmlátili bělští stoupenci Trumpa. Teď se ukázalo, že lhal ve všem ...

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zařízení USA, které vás slyší... Marian Kechlibar o zákoutích kauzy Huawei. Padni komu padniSpisovatel odhaluje, jak žili Romové s ostatní společností, než vzniklo sídliště Chanov. Osobní zážitky
Aktuálně nejčtenější
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan