Senátor mluvil nad hrobem Havlíčka o politicích, kteří zrazují a špiní národ

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 30.10.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

U příležitosti 191. výročí narození národoveckého novináře Karla Havlíčka Borovského se v den vzniku Československého státu na pražských Olšanských hřbitovech konalo vzpomínkové setkání. Promluvil zde i senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava.

Na akci, kterou u Havlíčkova hrobu uspořádal Slovanský kulturní institut, se sešli lidé z celé šíře politického spektra, což dle pořadatelů přesně odpovídá Havlíčkovu odkazu, který sjednocoval nad myšlenkou obrany vlastního národa před cizí totalitní mocí. Kromě senátora Jaroslava Doubravy dorazili i zástupci Svobodných, šéf serveru Reformy.cz Vít Jedlička či představitelé sdružení Přátelé Srbů na Kosovu, kteří minulý týden uspořádali spontánní protest na autogramiádě Madeleine Albrightové.

Na úvod vzpomenul Patrick Ungermann ze Slovanského kulturního institutu na Havlíčkovu práci a odkaz. „Když u nás a hlavně v Praze na jaře a v létě 1848 byl revoluční rok, takzvané Jaro národů, Karel Havlíček píše do Národních novin, abychom se nepřenáhlovali, abychom do toho nemlátili, jak volali tehdejší studenti, ale abychom šli především rozumem a cit podpořili výraznou dávkou moudrosti. Tehdy se mnoha mladým lidem zdál Karel Havlíček příliš opatrný,“ uvedl.

Komu slouží námi placené bezpečnostní složky?

„Rok se sešel s rokem, začíná Bachův absolutismus a Karel Havlíček je jediný, který říká to, co říkal od března do června 1848, říká pořád to samé. Najednou ale není opatrný, je velmi radikální. Nezměnil se on, změnilo se všechno kolem něj, celá naše společnost,“ konstatoval Ungermann.

„Vydávání Slovana je neustále provázeno politickými zásahy, bezpečnostní složky přicházejí do redakce rozmetat sazbu, opakovaně zabavují náklad až do výše tří tisíc výtisků. Kladem si s kutnohorským redaktorem svobodomyslnou otázku: Komu slouží bezpečnostní složky, když je platíme z daní, opravdu naší bezpečnosti, anebo tomu, aby se ‚nám‘ vládlo bezpečně?“ narážel i na dnešní dobu citátem z knihy Karel Havlíček z Borové.

Senátor Jaroslav Doubrava mluvil především s odkazem na dnešní politickou realitu. „Mně se při uplynulých projevech vybavil jeden okamžik, a ač nejsem takovým znalcem Havlíčkova života, myslím, že je správné to tu připomenout. Když se chystala volba prezidenta po Havlovi na rok 2003, tehdy jeden z mých kolegů v Senátu kandidoval a přišel mě o podporu kandidatury požádat. Já jsem ji odmítnul a řekl jsem mu, že jednak nechci mít na Hradě někoho, u koho bych musel mít obavy z dalších vstřícných kroků vůči sudetským Němcům,“ řekl nad hrobem Havlíčka Borovského.

Kdo špiní vlastní národ, nemá na Hradě co pohledávat

„Hlavně jsem mu ale řekl, že mám ještě jeden podstatně horší argument. Když se mi totiž dostala do rukou kniha Češi v dějinách nové doby, což je kniha, kde on jako spoluautor píše o tom, jak obrovskou chybou bylo naše osamostatnění se od Rakouska, protože teď už bychom prý mluvili německy a byli bychom silným Rakouskem. Označuje velké Čechy jako Palackého a další za ostudu našeho národa. Píše tam, že kdyby nebylo jich, kde už jsme dnes mohli být,“ vzpomínal Jaroslav Doubrava na zkušenost s dnes již bývalým senátorem Petrem Pithartem.

„Říkám mu tehdy, pane kolego, jestli někdo dokáže takovým způsobem pošpinit vlastní národ a poplivat velikány našich dějin, na které jsme právem hrdí, takový člověk nemůže mít právo usednout do sídla českých králů. Je tragické, když se i nyní v řadách politiků objevují ti, kteří pro vlastní prospěch nebo z cizích zájmů zrazují a špiní náš národ,“ kritizoval tvrdě Doubrava.

Karla Havlíčka podle svých slov považuje za jednoho z obrovských velikánů našich dějin. „A jsem opravdu rád, že jsme se tu u jeho hrobky mohli sejít a to zvláště v dnešní významný sváteční den,“ doplnil senátor.

www.parlamentnilisty.cz

undefined

Klíčová slova: vlastenectví  | národní stát  | národní zájem
5054 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Myslet si, že lze omezit terorismus v Evropě omezením nábojů v zásobníku pro bezúhonné lidi, může jen šílenecKdysik bylo BBC a Svobodna Evropa, dneska su blogy a fejkoweby

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Muslimové terorizují Anglií, protože po nich chtějí, aby se integrovali. Až Anglie konvertuje na islám teror ustane Socialisté usilovně pracují na odstranění Salviniho a obnovení přílivu masy afrických uprchlíku do Itálie a Evropy

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o ŠmarduVáclav Klaus: Greta Thunbergová je oběť a chudák. Klimatická krize? Jen propaganda
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan