Kolik stojí Rusko? Vědci to spočítali

Autor: Haló noviny | Publikováno: 19.10.2012 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace

Hlavním ruským bohatstvím není ropa, ani plyn, ale lidé. K tomu dospěli experti moskevské Vysoké školy ekonomické a akademie věd, kteří hodnotu lidského kapitálu Ruska spočítali na 600 bilionů rublů (asi 370 bilionů Kč). Suma překračuje hrubý domácí produkt země (HDP) třináctinásobně a více než pětinásobně veškerý materiální kapitál.

Průměrný pracující Rus tedy »stojí« šest milionů rublů, počítáno v předloňských cenách. Ale je možné, že zakrátko zdraží. Lidský kapitál totiž podle expertů roste v ceně rychleji než jiná ruská aktiva - v uplynulé dekádě o desetinu ročně. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) definuje lidský kapitál jako znalosti, dovednosti, schopnosti a vlastnosti, jež zjednodušují tvorbu osobních, společenských a ekonomických hodnot a blahobytu.

Přímý vliv lidského kapitálu na ekonomický růst není jednoduché změřit, nicméně statistiky OECD kupříkladu ukazují, že prodloužení studia o jeden rok přináší dlouhodobý růst HDP v rozsahu čtyři až šest procent.

PSALI JSME:

Putin: Rusko musí brát v potaz nepřátelský vztah ze strany kandidáta na prezidenta USA

Pryč s antirusismem z české politiky! Německá média diktují a politici na to skáčou, Putin přitom Rusko postavil na nohy

Proč je důležité silné Rusko. Mravní převaha Vladimira Putina

Pocta Vladimíru Putinovi, který obnovuje velikost své vlasti, k jeho šedesátým narozeninám

»Národní bohatství se přesouvá od fyzického k lidskému kapitálu, který je stále důležitějším zdrojem hospodářského růstu,« míní spoluautor studie Rostislav Kapeljušnikov. Nejhorší vliv na hodnotu lidského kapitálu má stárnutí populace. Na druhé straně má nejlepší vliv růst reálných mezd, který ve sledovaném období byl ještě vyšší než růst lidského kapitálu, čili vypočítaná hodnota může být i podhodnocena.

V přepočtu podle parity kupní síly má průměrný Rus cenu 400 000 dolarů (asi 7,7 milionu Kč), což podle hospodářského listu Vedomosti odpovídá většině ze 14 zemí zahrnutých do zkoumání OECD v loňském roce. V této studii se cena lidského kapitálu v přepočtu na hlavu pohybovala od 79 000 dolarů v Rumunsku po 649 000 dolarů v USA. Ve většině zemí hodnota lidského kapitálu převyšovala HDP desetinásobně, hodnotu základních fondů pak čtyř- až sedminásobně.

Stejně jako ve většině zemí je i v Rusku lidský kapitál rozdělen nerovnoměrně: muži jsou o 150 % bohatší než ženy, mládež je bohatší než starci, hodnota kapitálu roste se zvyšujícím se vzděláním »majitele«. V Rusku jsou věkové a vzdělanostní »asymetrie« ještě větší než v USA: na Rusy ve věku od 15 do 34 let připadá 67 % kapitálu, u zámořských vrstevníků je to 58 %, na absolventy vysokých a středních odborných škol v Rusku připadá 69 % kapitálu, v USA je to 43 %.

Přirozeností lidského kapitálu je však podle expertů i problematické využití, pokud ve společnosti nefungují »výtahy« sociálního vzestupu, jsou potíže s mobilitou pracovní síly či vzestupu překážejí tradice a životní styl. Většina Rusů je prý tak mnohem chudší, než by slibovaly výpočty.

http://www.halonoviny.cz/articles/view/539343

Klíčová slova: Rusko
2545 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Stav Katolické církve v Německu je katastrofální. Papež František varoval před tím, že se odtrhne od Říma. Došlo k otevřené revoltěPašeráci bez hranic opět sbírají u břehů Libye Afričany prchající před Asadem ze Sýrie. Nebo jak je to teď správně?

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářDo Maďarska už ne! Zjistili jsme, co se v ČR stane s uprchlíky, kteří „utečou“ Orbánovi
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan