Několik kacířských postřehů k americké agresi proti Iráku

Autor: Stanislav Vejvar | Publikováno: 27.9.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

 

 

Irácká kauza je provizorně (vy)řešena americkou intervencí. Konflikt však nadále doutná a každodenně vybuchuje, když protiamerický odboj podniká násilné akce proti okupačním vojákům. Problém tedy Američané nemají zvládnutý.

Nechci se přít o to, jestli máme jako západní evropská společnost blíž k USA (A) nebo k islámskému arabskému světu (B). (A je správně). Ani nemám v úmyslu zpochybňovat nebezpečnost islámského fundamentalismu a špatnost Saddámova režimu. Starý kontinent získal nedlouho po vzniku islámu krutou zkušenost s tímto militantním systémem, který r. 711 vstoupil poprvé do Evropy od Pyrenejí, aby si náš světadíl podrobil násilím. Narazil na rozhodný odpor Evropy, sjednocené tehdy znamením kříže. 

Můžeme tvrdit, že Sadámův Irák byl islamistickou zemí? Nemůžeme. Byl to stát sekulární, v němž nebylo životně důležité vyznávat islám. Jako v každém diktátorském režimu bylo nutné prvořadě poslouchat státní vedení. Náboženské vyznání bylo druhotné. Např. ministr zahraničí Iráku Tárik Azíz byl chaldejský katolík, člen starobylé východní křesťanské církve. V zemi žije křesťanská minorita, čítající 600 000 lidí.

Přes všechno, co o Saddámovi Husajnovi víme, byl tento politik nejtolerantnější ke křesťanskému vyznání ze všech arabských státníků. Přesto, že křesťané tvoří jen 3 % obyvatel, byli v saddámovském Iráku křesťanští lékaři, inženýři a architekti zastoupeni více než 20 %. Islám nepředstavoval v Iráku všemohoucí sílu. Náboženská tolerance zde byla vyšší než v proamerických arabských státech (Saudská Arábie, Kuvajt). Jen pro srovnání: třináct křesťanů strávilo r. 2001 Vánoce a Nový rok v saudsko-arabském vězení, neboť se zjistilo, že slaví vánoční svátky podle křesťanského náboženství. 

Praktikování nemuslimských náboženství je v Saudské Arábii zločin. V Iráku za bývalého režimu byla ostatní náboženství nechávána na pokoji. Sadámovo odvolání na islám byl taktický tah. Islámu použil v krizové době jako účelový instrument, kterým hodlal u arabských států vyvolat vlnu solidarity s Irákem. Jak se ukázalo, odvolání na islám Saddámovi nepomohlo. Jelikož je sám ateista, nelze se divit, že na jeho „islamistickou“ propagandu skuteční mohamedáni nereagovali.

Přes to, co víme o islámu, si myslím, že není možné vnucovat někomu svůj způsob života a vlády, jak to dělají Spojené státy. Chovám skepsi k tomu, že je možné, aby evropský či americký typ demokracie byl efektivně zaveden v Iráku, a ještě k tomu násilím. Stejně my bychom nechtěli, aby Evropě byla vtisknuta islamistická absolutistická vláda. Sekulární Irák byl autoritářským, jedné osobě podřízeným státem. V této části světa tím nevybočoval z normálu.

Oblast Blízkého a Středního východu, včetně Iráku, je historicky spjata s orientálním despotismem. Zdejší státní tradice je diametrálně odlišná od evropského či amerického způsobu vládnutí. Toto paradigma je vhodné mít na mysli.

Jak trefně poznamenal Dalibor Roháč ve svém článku o proměnách americké pravice,[1] autentickou konzervativní vlastností americké politiky byl vždy izolacionismus. Vyjadřoval nechuť Američanů zaměstnávat se mezinárodními problémy a platit je. Podle této zásady je dnešní vojenská angažovanost USA ve světě v rozporu s klasickou konzervativní a libertariánskou tradicí americké pravicové politiky.

Portál 5/2003

 

Údaje o poměrech v Iráku: Mezinárodní report, 2/2003, s. 42–43; MR, 5/2003, s. 31.

 

Stanislav Vejvar

 



[1] D. Roháč: Co se stalo s americkou pravicí?, Laissez faire, č. 10/2003, s. 1–2.

Klíčová slova: New world order  | USA  | Irák
2684 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnosti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvéSchwarzenberg v ČT: Nepřítel a ničitel! Na Zemana se to jen valilo
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan