Za Kaddáfího by americký velvyslanec žil. Šílený amatérismus USA ve světové zahraniční politice mě děsí

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 18.9.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Ten šílený amatérismus ve světové zahraniční politice mě děsí. V Libyi je sice hlavním viníkem Sarkozy, ale Obama se přidal a poskytl rozhodující vojenskou sílu, aby zvítězila musulmanská sběř.

Nechápu to. Každý člověk při smyslech si přece musel umět spočítat, že v občanských válkách v arabských zemích nejde o boj demokratů proti zlým diktátorům. Naopak, šlo a jde o boj většího zla, které pramení z militantního islamismu, proti menšímu zlu, které představovali (a představují) dosavadní vládci. Mnozí z nich právě byli (či jsou) gramotní a dokonce i vstřícní k západnímu světu.

První chybu tohoto typu udělaly USA v Iráku. Saddám sice byl diktátor, ale taky hrází proti šíitskému fundamentalismu, zejména z Íránu. Destabilizace tohoto regionu – založená na lži - přišla USA a celý svět draho. A situace není lepší než před Saddámem. Určitě ne pro západní civilizaci.

Pád Kaddáfího, který přivodila zahraniční intervence, se teď Američanům vymstil. Jejich „spojenci“ jim zavraždili čtyři diplomaty včetně velvyslance. V civilizované zemi něco neslýchaného! Ale tady se ukázalo, že západní pomoc nebyla ku prospěchu civilizačních, ale muslimských hodnot.

Obdobnou chybu USA opakují ve svém vztahu k Sýrii. Zase jsou na špatné straně. Asad je inteligentní a vzdělaný člověk. Asi to je diktátor, který používá prostředky, jež by v euroatlantickém civilizačním okruhu neobstály. Ale zřejmě nemá na vybranou, proti němu také nestojí žádní salónní demokraté. Chápu ho, že nechce skončit s bajonetem v konečníku.

A není to první chyba. Všechno to začalo podporou kosovských vrahounů (naposled jsem o jejich zvěrstvech psal zde). Je náhoda, že se také hlásí k islámu? Srbové byli po staletí hrází proti jeho šíření do Evropy. Clinton tomu všemu učinil nepochopitelnou přítrž. Copak to má logiku (když odhlédneme od podružných zájmů)?

Člověk by musel nabýt dojmu, že americkým ministrem zahraničí je někdo z al-Káidy. A ejhle, ona to byla humanitární bombarďačka Albrightová českého původu (udivený smajlík). Dnes to je manželka toho, jenž celou tu šílenou politiku započal, Clintonová.

Zajímavé je, jak se teď kroutí tváří v tvář útokům na americká zastupitelství, které se mezi tím rozšířily do arabského světa. Žádné pokání, že vsadili na špatného koně. Naopak si pokrytecky sype popel na hlavu, kvůli nějakému druhořadému filmu. Distancuje se od od nějakého škváru, který by měl být pod její úroveň. Měla jasně prohlásit, že americké hodnoty stojí na umělecké svobodě. A že nikdo nemá právo kvůli svému náboženskému přesvědčení terorizovat druhé. Tady by zbraně byly na místě.

Děsím se té bezzásadovosti a diletantismu (už dlouho). Už dnes se mrtví nedají ani spočítat. Dokud smrt rozsévaná fundamentalisty nedosáhne do nejvyšších pater světové politiky, bude Západ ve jménu politické korektnosti napomáhat, dokonce i vojensky, svému vlastnímu pádu.

Klíčová slova: New world order  | USA  | islám  | Libye  | Obama
3361 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je otřesné. Podívejte se, jak zmlátili chudáka imigranta...Policie vám může kdykoliv smazat celý web. Zákon prošel v naprosté tichosti

ePortal.cz

Pasáci s pirátskou vlajkou? Ne, jen nepřátelé svobodyČeši by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Eurabia.cz

Alrawi káže nenávist proti nevěřícím a teď se diví, že to jeho rodině nevěřící vracejí? Aneb co vám media neřekly ke kauze napadené muslimky v Brně ...OSN vyzvala k odpolitizování pomoci Venezuele - USA chtějí konflikt vyprovokovat

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Rusové by se měli omluvit Němcům za druhou světovou válku? Tak to mě šokovalo! Ruská podnikatelka a exnovinářka žijící v Česku otevřeně promluvila„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan