Americký prezident věděl o útocích k 11. září 2001 už v srpnu. Neudělal nic!

Autor: odjinud | Publikováno: 15.9.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Americký exprezident George Bush mladší v roce 2001 věděl o hrozícím teroristickém útoku mnohem víc, než se dosud uvádělo.

Ve své nové knize to na základě dosud utajovaných bezpečnostních svodek pro tehdejšího šéfa Bílého domu říká americký autor literatury faktu Kurt Eichenwald. Bush podle něj od jara dostával početná varování.

Měl je tedy k dispozici měsíce před útokem na USA 11. září 2001. Dosud se vědělo pouze to, že Bush obdržel 6. srpna 2001 varování před rizikem představovaným Usámou bin Ládinem a jeho sítí al-Kajdá. Zpravodajský materiál byl nadepsán: »Bin Ládin: Rozhodnutý zaútočit ve Spojených státech«.

Americká vláda dokument zveřejnila v roce až 2004 po nátlaku komise vyšetřující události z 11. září. Bílý dům přitom tvrdil, že materiál nebyl žádným varováním, ale jen pouhým zhodnocením dosavadní historie al-Kajdá.

* * *

Eichenwald to napsal v článku pro deník The New York Times, který list zveřejnil na názorových stránkách. Někteří kritici podle něj toto vyjádření vlády USA označovali za absurdní. Ve světle varování, která mu předcházela a s nimiž se Eichenwald mohl seznámit, ale takové tvrzení neobstojí.

Americká administrativa ignorovala řadu varování, jež do Washingtonu začala proudit od jara roku 2001. Např. 1. května zaslala Ústřední zpravodajská služba CIA do Bílého domu zprávu upozorňující na přítomnost skupiny v USA chystající teroristickou operaci. V červnu pak Bush dostal varování, že hrozba je bezprostřední.

Vládní činitelé tomu nevěřili. Bin Ládin podle nich blufoval, aby odlákal pozornost americké vlády od Iráku. Neokonzervativci vládnoucí ve Washingtonu podle Eichenwalda považovali režim Saddáma Husajna za mnohem větší hrozbu. Nevěnovali pozornost námitkám zpravodajců, že spolupráce islamisty a prezidenta sekulárního Iráku je nemyslitelná.

* * *

Bílý dům přesto ignoroval i další varovné zprávy zpravodajských služeb, uvedl Eichenwald. Na konci června se podle něj Bush v každodenní svodce mohl dočíst, že plánované útoky budou mít »dramatické následky včetně početných obětí«.

Na konci července pak zpravodajci informovali, že akce teroristů byla odložena o několik měsíců. Bush měl pocit, že informace jsou nedostatečné, a požádal CIA o podrobnější analýzu al-Kajdá. Materiál mu tajná služba dodala 6. srpna.

Eichenwald si v závěru svého článku klade otázku, zda se útokům z 11. září 2001 dalo zabránit, pokud by Bushův tým na naléhavá varování reagoval jinak. »Nikdy se to nedozvíme. A to je možná ze všeho vůbec nejmučivější skutečnost,« uvedl spisovatel, který o svých zjištěních informuje ve své nové knize »500 dní: Tajemství a lži ve válkách proti terorismu«.

zdroj: http://www.halonoviny.cz/articles/view/517081

Klíčová slova: USA  | terorismus
2988 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Papež František přirovnal Salviniho k Hitlerovi: Evropská unie na prvním místě a žádné národovectví, populismus a suverenitaStav Katolické církve v Německu je katastrofální. Papež František varoval před tím, že se odtrhne od Říma. Došlo k otevřené revoltě

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářVIDEO Proč nejedete jinam! Tihle neutíkají z války... Aktivisté vysadili na ostrově Lampedusa další imigranty. A místní se do nich tvrdě pustili
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan