Rusko a NATO: rovnováha sil

Autor: odjinud | Publikováno: 13.9.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Rusko a NATO jsou dva největší světoví hráči v bezpečnostní sféře, prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. Nehledě na veškeré rozpory, potřebují sebe navzájem jako partneři a jako vyvažující se síly. Přinejmenším, může se NATO bez Ruska změnit v „globálního policistu“, pro kterého vlastní zájmy znamenají více než rozhodnutí OSN.

NATO není nejstarší mezinárodní organizace. Ale stejně jako mnoho dalších, narazila na nutnost evoluce v souladu s novodobými světovými reáliemi. V 80tých letech nezapomínala Aliance nikdy na pravděpodobnost válečného konfliktu se státy Varšavské smlouvy. Nešlo o konkrétní obavy a rozhodnutí, ale napětí existovalo vždy. Po rozpadu SSSR a zahájení dialogu se hodně toho změnilo, situace se zlepšila, ale i nadále není zdaleka ideální.

Hlavním kamenem urážky je dnes systém evropské PRO. Po dlouhou dobu se postoje stran v této otázce nemění. Rusko je pro výstavbu společného systému, NATO chce vlastní s právem na určení konfigurace a nepřipuštění ostatních zemí k posouzení parametrů tohoto systému, prohlásil Gruško:

Máme za to, že jakákoli konkrétní jednání o konfiguraci systému mají být zahájena poskytnutím záruk, že není namířen proti ruským zdržovacím systémům, jež jsou součástí strategické rovnováhy, vždyť jaderná balance je mnoho desetiletí zárukou míru a stability. Přičemž tyto záruky mají být vyjádřeny nikoli slovy, ale v podobě vojensko-politických kritérií. Jsme na tuto práci připraveni. Ale k tomu je zase potřebná ochota USA a NATO poskytnout tyto právní záruky. Dodnes žádné NATO ani USA nenavrhly.

Více méně úspěšným byl z tohoto hlediska poslední summit NATO v Chicagu, kde bylo řečeno, že systém evropské PRO nemá za cíl sestřelení ruských raket. Bohužel ale není NATO organizací, s kterou se dá mluvit pouze slovy. Události posledních let ukázaly, že úspěšná spolupráce potřebuje záruky, prohlásil Gruško:

Bombardování Jugoslávie v roce 1999 a účast NATO v libyjské operaci svědčí o tom, že nebezpečí přeměny NATO v globálního policistu, jednajícího mimo rámec mezinárodní legislativy, skutečně existuje. Tato otázka nebyla ze strategického hlediska vyřešena. A pro nás to má principiální význam. Poněvadž Rusko hodlá spolupracovat s NATO pouze v rámci legislativy, za podmínky splnění rozhodnutí RB OSN všemi členskými státy.
 
http://czech.ruvr.ru/

Klíčová slova: New world order  | Rusko  | USA  | NATO
6184 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráliOdstranění pomníku maršála Koněva z náměstí Interbrigády je vítězstvím fašizmu v naší zemiLubomír Zaorálek, jedna z nejchmurnějších postav ČSSD, kterého v době jeho ministrování zahraničních věcí nazval lid oranžovým Schwarzenbergem...Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?

euPortal.cz

Studenti na výzvu švédské fanatické aktivistky Grety Thunbergové „stávkují za klima“. Kdyby šli raději vysazovat stromky či uklízet ulice a parky! Migrační vlna nabírá na síle. Na řecké ostrovy, jejichž infrastruktura už teď praská ve švech kvůli náporu migrantů, se v blízké době chystá doplout z Turecka až několik tisíc dalších lidí

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou děti

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Západ se bál našich výrobků.“ Herec, kterému budou nadávat, o 30 letech po sametu. A o jiných hercíchKde to skončí? Zákaz červeného masa pro děti. Zelení to opravdu navrhli
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan