Assange podpořily latinskoamerické země. Ekvádor morálně zvítězil

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 21.8.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Ministři zahraničních věcí 12 latinskoamerických států, které jsou členy Unie jihoamerických národů (UNASUR), plně podporují rozhodnutí ekvádorských úřadů poskytnout Julianu Assangovi politický azyl. Bylo to oznámeno po skončení mimořádné schůzky ministrů, která se konala na žádost Ekvádoru.

Důvodem se stal diplomatický skandál mezi Velkou Británií a Ekvádorem, který vypukl minulý týden po tom, co ekvádorské úřady vyhověly Assangově prosbě a poskytly mu politický azyl.

Britské úřady na to prohlásily, že nedovolí zakladateli WikiLeaks opustit Velkou Británii. Pohrozily rovněž, že podniknou útok na ekvádorské velvyslanectví v Londýně, na jehož území se už dva měsíce ukrývá Julian Assange.

Prohlášení britských úřadů Ekvádor pobouřilo. Ministerstvo zahraničních věcí této země reagovalo na hrozby Velké Británie mimořádně negativně a zdůraznilo přitom, že koloniální doby jsou dávno ty tam a Ekvádor není britskou kolonií.

Není divu, že latinskoamerické země projevily solidaritu, tím spíš, že se jedná o suverenitu, soudí prezident Americké univerzity v Moskvě Eduard Lozanskij:

Všechny země Jižní Ameriky, z nichž mnohé byly koloniemi, mimo jiné i Ekvádor, si samozřejmě velice váží své nezávislosti, což je naprosto přirozené. Nejdřív se objevila nějaká dost výbojná prohlášení o útoku na velvyslanectví Ekvádoru, od toho ale Anglie velice rychle ustoupila, protože by to bylo do nebe volající porušení všech konvencí – Vídeňské a dalších. A OSN by to docela jistě odsoudila. Takže Ekvádor v tomto smyslu dosáhl morálního vítězství“.

Zakladatel slavného skandálního webu WikiLeaks, který se specializuje na publikaci diplomatické korespondence a usvědčujících materiálů, se snaží vyhnout extradici do Švédska. Tam byl obviněn z přestupků sexuálního rázu. Assange se ale obává, že ze Švédska bude vypovězen do USA, kde mu hrozí doživotí nebo dokonce trest smrti za rozhlášení státního tajemství. Americké soudnictví je toho názoru, že Assangova činnost vážně poškodila pověst USA, a to jak celé země, tak i jednotlivých osob.

Tento týden bude řešit situaci kolem sporu Ekvádoru a Velké Británie týkajícího se Assanga Organizace amerických států, jejímiž členy je 35 zemí Jižní a Severní Ameriky. Schůzka se bude konat ve Washingtonu 24. srpna. Účast v ní už odmítly USA, Kanada a také Trinidad a Tobago.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_08_20/85631780/

Klíčová slova: WikiLeaks
2586 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize dlouhodobě neplní povinnosti, které jí ukládá zákon. Zcela se zpronevěřila svému poslání a neposkytuje objektivní a vyvážené informacePřátelé, pomozte, prosím, abychom mohli dále vycházet

ePortal.cz

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!Ayn Randová aneb individualismus na vzestupu

Eurabia.cz

Maďarsko na lavici obžalovaných před neomarxistickou inkvizici v BruseluCenzura jako za bolševika: Připomněli si obětí násilí uprchlíku a Youtube jejich video smazal

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub ŽeleznýGenerál Hanba! Kolik stran nám tohoto cizáckého Lojzu bude vnucovat za prezidenta? Martin Koller uzavírá sázky
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan