Západ odmítl Rusku pomoc při sjednávání příměří v Sýrii

Autor: Konstantin Garibov | Publikováno: 20.8.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Jak se ukázalo, nejsou západní partneři Ruska v „akční skupině“ pro Sýrii připraveni pomáhat mu při zjednávání příměří v této zemi. Schůzka, která se měla v pátek konat v tomto formátu s účastí představitelů pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, Turecka, Iráku, Kuvajtu, Kataru a EU, byla odložena na neurčito.

S návrhem uspořádat podobnou schůzku na úrovni vyslanců, přišlo Rusko v OSN. Připravilo rovněž návrh prohlášení, ve kterém zformulovalo své iniciativy. Jednou z nich je vyzvat strany konfliktu k tomu, aby stanovily co nejkratší termín pro vyhlášení příměří. Další je požadovat od nich, aby jmenovaly zplnomocněné představitele, kteří by se zúčastnili mírových jednání.

Někteří členové akční skupiny projevili ochotu schůzky se zúčastnit a ruský návrh projednat. Západ však na iniciativu Ruska znovu učinit nátlak na obě strany syrského konfliktu neodpověděl, protože v Sýrii hraje svou vlastní hru. Posiluje vojenskou podporu opozice za účelem svržení zákonné moci v Sýrii.

ČTĚTE TAKÉ:

Tvrdá americká kritika vměšování se do Sýrie. "Jsme pokryteční, když odsuzujeme Rusko!"

Syrskému velvyslanci nabídli 1 milion dolarů za zradu

Velký oddíl válečných lodí Velké Británie a Francie pluje k syrským břehům

V pátek oznámila televizní stanice Al-Arabiya s odvoláním na zdroj v USA, že syrské opozici bylo předáno 14 přenosných protiletadlových raketových komplexů Stinger. Byly sem přesunuty z území Turecka. Tentýž zdroj oznámil, že jak USA, tak i Turecko o těchto dodávkách vědí. Přitom celou věc nejspíš financuje Saúdská Arábie. Expert z petrohradského centra průzkumu Blízkého východu Alexandr Sotničenko varuje: hra Západu s ohněm zapálí Sýrii, která se tak na cestu demokracie nedostane:

Neustálé a obrovské finanční příspěvky určené syrské opozici konec konců způsobí, že Bašár Asad bude nucen ze svého postu rezignovat. Ze Sýrie se tak ale definitivně stane pásmo bojových akcí, vypukne tam skutečná občanská válka“.

Scénář silového zásahu zvenčí do syrské krize se ale nesetkal s dostatečnou podporou na summitu Organizace islámské spolupráce, který se konal v saúdské Mekce. Přiznal to generální tajemník této organizace Ekmeleddín Ihsanoglu. Komentuje expert z Ústavu strategického hodnocení a analýzy Sergej Děmiděnko:

„Saúdská Arábie a Katar pochopily, že Západ nebude do konfliktu vojenskou cestou zasahovat. Přinejmenším do prezidentských voleb v USA k tomu každopádně nedojde. Takže jim nezbývá nic jiného, než se tvářit tak, že spolu s celým světovým společenstvím nepřijímají scénář vojenského zásahu. Ve skutečnosti ale svědčí úsilí Saúdské Arábie a Kataru na syrském směru o opaku“.

V pátek se stal emisarem OSN a LAS pro urovnání konfliktu v Sýrii alžírský diplomat Lahdar Brahimí. Má pokračovat v činnosti Kofiho Ananna, jehož mise koncem srpna končí. Moskva počítá s tím, že se Lahdar Brahimí zapojí i do činnosti akční skupiny pro Sýrii.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_08_19/85530729/

Klíčová slova: Rusko  | OSN  | Sýrie
4072 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníkuTahle směska okoukaných vykopávek a beznadějných eurohujerů chce, abyste je volili...

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Zastřelí se Jiří Drahoš? Profesor a Zemanův soupeř šokoval jako nikdyTo mě trápí, lomil v ČT rukama předseda ODS Fiala. Jde o konflikt Babiše, Zemana a Petříčka
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan