Západ odmítl Rusku pomoc při sjednávání příměří v Sýrii

Autor: Konstantin Garibov | Publikováno: 20.8.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Jak se ukázalo, nejsou západní partneři Ruska v „akční skupině“ pro Sýrii připraveni pomáhat mu při zjednávání příměří v této zemi. Schůzka, která se měla v pátek konat v tomto formátu s účastí představitelů pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, Turecka, Iráku, Kuvajtu, Kataru a EU, byla odložena na neurčito.

S návrhem uspořádat podobnou schůzku na úrovni vyslanců, přišlo Rusko v OSN. Připravilo rovněž návrh prohlášení, ve kterém zformulovalo své iniciativy. Jednou z nich je vyzvat strany konfliktu k tomu, aby stanovily co nejkratší termín pro vyhlášení příměří. Další je požadovat od nich, aby jmenovaly zplnomocněné představitele, kteří by se zúčastnili mírových jednání.

Někteří členové akční skupiny projevili ochotu schůzky se zúčastnit a ruský návrh projednat. Západ však na iniciativu Ruska znovu učinit nátlak na obě strany syrského konfliktu neodpověděl, protože v Sýrii hraje svou vlastní hru. Posiluje vojenskou podporu opozice za účelem svržení zákonné moci v Sýrii.

ČTĚTE TAKÉ:

Tvrdá americká kritika vměšování se do Sýrie. "Jsme pokryteční, když odsuzujeme Rusko!"

Syrskému velvyslanci nabídli 1 milion dolarů za zradu

Velký oddíl válečných lodí Velké Británie a Francie pluje k syrským břehům

V pátek oznámila televizní stanice Al-Arabiya s odvoláním na zdroj v USA, že syrské opozici bylo předáno 14 přenosných protiletadlových raketových komplexů Stinger. Byly sem přesunuty z území Turecka. Tentýž zdroj oznámil, že jak USA, tak i Turecko o těchto dodávkách vědí. Přitom celou věc nejspíš financuje Saúdská Arábie. Expert z petrohradského centra průzkumu Blízkého východu Alexandr Sotničenko varuje: hra Západu s ohněm zapálí Sýrii, která se tak na cestu demokracie nedostane:

Neustálé a obrovské finanční příspěvky určené syrské opozici konec konců způsobí, že Bašár Asad bude nucen ze svého postu rezignovat. Ze Sýrie se tak ale definitivně stane pásmo bojových akcí, vypukne tam skutečná občanská válka“.

Scénář silového zásahu zvenčí do syrské krize se ale nesetkal s dostatečnou podporou na summitu Organizace islámské spolupráce, který se konal v saúdské Mekce. Přiznal to generální tajemník této organizace Ekmeleddín Ihsanoglu. Komentuje expert z Ústavu strategického hodnocení a analýzy Sergej Děmiděnko:

„Saúdská Arábie a Katar pochopily, že Západ nebude do konfliktu vojenskou cestou zasahovat. Přinejmenším do prezidentských voleb v USA k tomu každopádně nedojde. Takže jim nezbývá nic jiného, než se tvářit tak, že spolu s celým světovým společenstvím nepřijímají scénář vojenského zásahu. Ve skutečnosti ale svědčí úsilí Saúdské Arábie a Kataru na syrském směru o opaku“.

V pátek se stal emisarem OSN a LAS pro urovnání konfliktu v Sýrii alžírský diplomat Lahdar Brahimí. Má pokračovat v činnosti Kofiho Ananna, jehož mise koncem srpna končí. Moskva počítá s tím, že se Lahdar Brahimí zapojí i do činnosti akční skupiny pro Sýrii.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_08_19/85530729/

Klíčová slova: Rusko  | OSN  | Sýrie
4172 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Myslet si, že lze omezit terorismus v Evropě omezením nábojů v zásobníku pro bezúhonné lidi, může jen šílenecKdysik bylo BBC a Svobodna Evropa, dneska su blogy a fejkoweby

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Muslimové terorizují Anglií, protože po nich chtějí, aby se integrovali. Až Anglie konvertuje na islám teror ustane Socialisté usilovně pracují na odstranění Salviniho a obnovení přílivu masy afrických uprchlíku do Itálie a Evropy

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o ŠmarduVáclav Klaus: Greta Thunbergová je oběť a chudák. Klimatická krize? Jen propaganda
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan