USA nejdelší blokádou v historii vůči Kubě porušují mezinárodní právo. Obama slíbil změnu, nakonec ještě přitvrdil

Autor: odjinud | Publikováno: 8.8.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Trvá embargo zakazující vstup kubánských produktů do USA a amerických na Kubu? Jak to Kuba řeší?

Nenazval bych to embargem, ale ekonomickou, finanční, obchodní  - a navíc mediální – blokádou, mimochodem tou nejdelší v historii. Dnes je to jedna z největších překážek v normalizaci vztahů mezi Kubou a USA.

Padesát let po jejím uvalení zůstává americká blokáda proti Kubě nedotčená a vzhledem ke své podstatě, cílům a důsledkům ji lze kvalifikovat jako genocidní. Je to nepřátelský a ilegální akt.

Je prokázáno, že porušuje mezinárodní právo, je v rozporu s cíli a zásadami Charty OSN a porušuje právo svrchovaného státu na mír, rozvoj a bezpečnost. Tento názor podporuje již 20 let v OSN naprostá většina mezinárodního společenství.

Za uplynulé roky způsobila kubánské ekonomice milionové škody. Abych zmínil alespoň jedno číslo, do prosince 2010 byla jejich výše odhadnuta na více než 975 miliard dolarů.

Rétorika současné americké administrativy v době jejího nástupu hovořila o změně vztahu ke Kubě. Nic se ale nesplnilo. Administrativa prezidenta Obamy se vyznačuje zostřováním exteritoriálního rozměru blokády.

Sledování a pronásledování kubánského bankovního a finančního sektoru zesílilo. Jen před několika dny psaly mezinárodní tiskové agentury o mnohamilionové pokutě, kterou udělil Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv Ministerstva státního pokladu USA (známého pod anglickou zkratkou OFAC) holandské bance ING Bank.

Částka činila 619 milionů dolarů a přibyla tak k 493 milionům, které byly od roku 2010 Kubě konfiskovány Spojenými státy v rámci uplatňování blokádních opatření. Mimochodem, jediné české noviny, které o této záležitosti informovaly, byly Haló noviny.

Kuba nikdy neustane v mezinárodní kritice blokády. Letos bude znova předkládat svou zprávu ve Valném shromáždění OSN. Blokáda je jednostranná politika, která se setkává s odmítavým postojem uvnitř Spojených států i v mezinárodním společenství. USA by ji měly okamžitě a bez jakýchkoli podmínek zrušit.

zdroj: http://www.halonoviny.cz/articles/view/490697

Klíčová slova: USA  | Kuba  | Obama
4189 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

„Cikáni vám tam chybí.“ Václav Klaus ml. svolal akci, ze které v BIS ohluchnou mikrofonyPozor, Eva Holubová. Bursíkovci a TOP 09 tahají esa. A tohle VIDEO jste viděli?
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan