USA nejdelší blokádou v historii vůči Kubě porušují mezinárodní právo. Obama slíbil změnu, nakonec ještě přitvrdil

Autor: odjinud | Publikováno: 8.8.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Trvá embargo zakazující vstup kubánských produktů do USA a amerických na Kubu? Jak to Kuba řeší?

Nenazval bych to embargem, ale ekonomickou, finanční, obchodní  - a navíc mediální – blokádou, mimochodem tou nejdelší v historii. Dnes je to jedna z největších překážek v normalizaci vztahů mezi Kubou a USA.

Padesát let po jejím uvalení zůstává americká blokáda proti Kubě nedotčená a vzhledem ke své podstatě, cílům a důsledkům ji lze kvalifikovat jako genocidní. Je to nepřátelský a ilegální akt.

Je prokázáno, že porušuje mezinárodní právo, je v rozporu s cíli a zásadami Charty OSN a porušuje právo svrchovaného státu na mír, rozvoj a bezpečnost. Tento názor podporuje již 20 let v OSN naprostá většina mezinárodního společenství.

Za uplynulé roky způsobila kubánské ekonomice milionové škody. Abych zmínil alespoň jedno číslo, do prosince 2010 byla jejich výše odhadnuta na více než 975 miliard dolarů.

Rétorika současné americké administrativy v době jejího nástupu hovořila o změně vztahu ke Kubě. Nic se ale nesplnilo. Administrativa prezidenta Obamy se vyznačuje zostřováním exteritoriálního rozměru blokády.

Sledování a pronásledování kubánského bankovního a finančního sektoru zesílilo. Jen před několika dny psaly mezinárodní tiskové agentury o mnohamilionové pokutě, kterou udělil Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv Ministerstva státního pokladu USA (známého pod anglickou zkratkou OFAC) holandské bance ING Bank.

Částka činila 619 milionů dolarů a přibyla tak k 493 milionům, které byly od roku 2010 Kubě konfiskovány Spojenými státy v rámci uplatňování blokádních opatření. Mimochodem, jediné české noviny, které o této záležitosti informovaly, byly Haló noviny.

Kuba nikdy neustane v mezinárodní kritice blokády. Letos bude znova předkládat svou zprávu ve Valném shromáždění OSN. Blokáda je jednostranná politika, která se setkává s odmítavým postojem uvnitř Spojených států i v mezinárodním společenství. USA by ji měly okamžitě a bez jakýchkoli podmínek zrušit.

zdroj: http://www.halonoviny.cz/articles/view/490697

Klíčová slova: USA  | Kuba  | Obama
4304 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Kateřina Konečná: K listopadu očekávám neskutečnou mediální masáž. Budou se vám snažit namluvit...Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan