Syrští teroristé prý chystají velkolepý útok na Damašek, možná je to však divadlo. Rusko a Čína stojí na straně zdravého rozumu

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 25.7.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Rusko a Čína zablokovaly návrh rezoluce RB OSN proti Sýrii, který byl předložen západními zeměmi. Návrh počítal s tvrdými sankcemi proti syrským úřadům, pokud nesplní řadu požadavků. Stálý představitel RF při OSN Vitalij Čurkin vysvětlil pozici Moskvy následovně: „Návrh rezoluce se vyznačoval výraznou jednostranností. Hrozby, tlak a sankce byly adresovány pouze syrské vládě, což neodráží reálie současné situace v zemi“.

Reálie jsou takové, že není třeba zadržovat syrskou vládu, ale nesmiřitelnou opozici. Její oddíly zcela otevřeně prohlásily, že zahajují realizaci plánu Sopka v Damašku je zemětřesení v Sýrii. V jeho rámci povstalci, podle svých vlastních slov, hodlají zaútočit na hlavní město s více, než 30.000 bojovníky.

Je pravdou, že mnozí analytici toto číslo považují za silně nadsazené – více, než desetinásobně a že se s největší pravděpodobností jedná jen o propagandistickou operaci. Ruský specialista na východ Leonid Isajev si myslí následující:

Syrským povstalcům se zatím nepodařilo vzít dlouhodobě pod svou kontrolu ani jedno syrské město. Pokud se jim zamýšlený cíl podaří a Damašek padne, tak je samozřejmé, že se situace změní během hodiny. Avšak ve skutečnosti, tato ofenzíva je pouze akt zoufalství. Syrská armáda je stále silná jako předtím, avšak síly povstalců se nedoplňují. Západ jim zatím jinak, než zbraněmi a penězi pomoci nemůže. Minimálně do té doby, dokud ruská pozice zůstane tvrdá. I tak ale získává syrská opozice značné množství finančních prostředků. A mezi tím, poslední setkání opozice, které se konal v Káhiře skončilo tak, že se její představitelé na konci pohádali, protože se nebyli schopni dohodnout. Její sponzoři už začínají pochybovat o tom, zda vůbec stojí za to tak štědře tento projekt financovat. V Sýrii samotné navíc začínají síly povstalců vysychat. Právě proto je tzv. „dobytí Damašku“ pouze divadelní hra, jehož cílem je obnovit financování nesmiřitelné opozice.

Není nijak překvapující, že cena projektu „syrské jaro“ už dávno přesáhla předběžné příspěvky sponzorů. Prvopočáteční scénář vývoje syrské krize, soudě podle všeho, předpokládal rychlý konec.

Existují i informace o tom, že radikální opoziční bojovníci byly několik let pečlivě připravováni. Mnozí lidé ve vedení Syrské národní rady (SNR) jsou spojeni se západními výzvědnými službami. Například členka Výkonného výboru SNR Basma Kodmání pracovala pro americké výzkumné organizace napojené na CIA. Jiný vůdce SNR Rudvan Zijade se zúčastnil setkání syrské opozice v roce 2008 ve Washingtonu. Setkání bylo financováno organizacemi z Velké Británie a USA. Rozumí se, že se jednalo o organizace nevládní.

Jak je již známo, štědré financování povstalců jde také z některých arabských monarchií Perského zálivu. Kromě toho, podle názoru některých expertů, je „syrská revoluce“ placena z peněz po Muammaru Kaddáfím. Jedná se o sumu 150-200 miliard USD, které byly po propuknutí krize v Libyi zmraženy a následně beze stopy zmizely.

V každém případě, je syrský projekt velmi drahý, avšak výsledky zatím žádné nepřinesl. Režim v Damašku stále vzdoruje a moc má pevně v rukou. Nesmiřitelná opozice, aby podpořila svoje renomé v očích sponzorů, tak ve výsledku začíná organizovat divadelní hry. To se týká i tzv. „útoku na Damašek“, domnívá se syrský vojenský analytik Mohammed Isa:

Nyní se v Damašku nacházejí nevelké ozbrojené skupiny, které jsou očividně pod kontrolou Saúdské Arábie. Tyto skupiny dělají výpady a zahajují palbu. Jakmile se však k místu přiblíží bezpečnostní jednotky, okamžitě ustupují. Ti kteří přežili potom později provedou výpad v jiné čtvrti. Povyku je mnoho, ale praktický výsledek pro povstalce není žádný. Vnějšímu pozorovateli se při tom může zdát, že v Damašku probíhají tvrdé boje.

Vyhodnotit reálné měřítko operací syrských povstalců je nyní složité: informační clona nad místy událostí je ještě silnější, než kouřová clona reálných požárů. Celkově se zdá, že se scénář krize blíží svému rozuzlení. O tom, kdo bude vítěz bude rozhodnuto v nejbližší době.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_07_22/82451403/

Klíčová slova: Rusko  | Čína  | Sýrie
2896 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Jak manipuluje web Manipulatori.czVon der Leyen se bude snažit přebudovat Unii na Sojuz ‚v zastaralém komunistickém stylu,‘ k tomu prosazuje také tu Evropskou armádu, varoval Farage

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany FPÖ - zadržen imigrant!Mladá Britka se nepodvolila harémizaci. Dostala lekci. Terminální.

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Když vypnuli Šmardu, zaznělo v ČT něco nečekaného. Šlo o Zemana„Úplná kravina.“ Úspěšný podnikatel u Xavera rozsekl kauzu Čapí hnízdo i dotace
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan