Syrští teroristé prý chystají velkolepý útok na Damašek, možná je to však divadlo. Rusko a Čína stojí na straně zdravého rozumu

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 25.7.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Rusko a Čína zablokovaly návrh rezoluce RB OSN proti Sýrii, který byl předložen západními zeměmi. Návrh počítal s tvrdými sankcemi proti syrským úřadům, pokud nesplní řadu požadavků. Stálý představitel RF při OSN Vitalij Čurkin vysvětlil pozici Moskvy následovně: „Návrh rezoluce se vyznačoval výraznou jednostranností. Hrozby, tlak a sankce byly adresovány pouze syrské vládě, což neodráží reálie současné situace v zemi“.

Reálie jsou takové, že není třeba zadržovat syrskou vládu, ale nesmiřitelnou opozici. Její oddíly zcela otevřeně prohlásily, že zahajují realizaci plánu Sopka v Damašku je zemětřesení v Sýrii. V jeho rámci povstalci, podle svých vlastních slov, hodlají zaútočit na hlavní město s více, než 30.000 bojovníky.

Je pravdou, že mnozí analytici toto číslo považují za silně nadsazené – více, než desetinásobně a že se s největší pravděpodobností jedná jen o propagandistickou operaci. Ruský specialista na východ Leonid Isajev si myslí následující:

Syrským povstalcům se zatím nepodařilo vzít dlouhodobě pod svou kontrolu ani jedno syrské město. Pokud se jim zamýšlený cíl podaří a Damašek padne, tak je samozřejmé, že se situace změní během hodiny. Avšak ve skutečnosti, tato ofenzíva je pouze akt zoufalství. Syrská armáda je stále silná jako předtím, avšak síly povstalců se nedoplňují. Západ jim zatím jinak, než zbraněmi a penězi pomoci nemůže. Minimálně do té doby, dokud ruská pozice zůstane tvrdá. I tak ale získává syrská opozice značné množství finančních prostředků. A mezi tím, poslední setkání opozice, které se konal v Káhiře skončilo tak, že se její představitelé na konci pohádali, protože se nebyli schopni dohodnout. Její sponzoři už začínají pochybovat o tom, zda vůbec stojí za to tak štědře tento projekt financovat. V Sýrii samotné navíc začínají síly povstalců vysychat. Právě proto je tzv. „dobytí Damašku“ pouze divadelní hra, jehož cílem je obnovit financování nesmiřitelné opozice.

Není nijak překvapující, že cena projektu „syrské jaro“ už dávno přesáhla předběžné příspěvky sponzorů. Prvopočáteční scénář vývoje syrské krize, soudě podle všeho, předpokládal rychlý konec.

Existují i informace o tom, že radikální opoziční bojovníci byly několik let pečlivě připravováni. Mnozí lidé ve vedení Syrské národní rady (SNR) jsou spojeni se západními výzvědnými službami. Například členka Výkonného výboru SNR Basma Kodmání pracovala pro americké výzkumné organizace napojené na CIA. Jiný vůdce SNR Rudvan Zijade se zúčastnil setkání syrské opozice v roce 2008 ve Washingtonu. Setkání bylo financováno organizacemi z Velké Británie a USA. Rozumí se, že se jednalo o organizace nevládní.

Jak je již známo, štědré financování povstalců jde také z některých arabských monarchií Perského zálivu. Kromě toho, podle názoru některých expertů, je „syrská revoluce“ placena z peněz po Muammaru Kaddáfím. Jedná se o sumu 150-200 miliard USD, které byly po propuknutí krize v Libyi zmraženy a následně beze stopy zmizely.

V každém případě, je syrský projekt velmi drahý, avšak výsledky zatím žádné nepřinesl. Režim v Damašku stále vzdoruje a moc má pevně v rukou. Nesmiřitelná opozice, aby podpořila svoje renomé v očích sponzorů, tak ve výsledku začíná organizovat divadelní hry. To se týká i tzv. „útoku na Damašek“, domnívá se syrský vojenský analytik Mohammed Isa:

Nyní se v Damašku nacházejí nevelké ozbrojené skupiny, které jsou očividně pod kontrolou Saúdské Arábie. Tyto skupiny dělají výpady a zahajují palbu. Jakmile se však k místu přiblíží bezpečnostní jednotky, okamžitě ustupují. Ti kteří přežili potom později provedou výpad v jiné čtvrti. Povyku je mnoho, ale praktický výsledek pro povstalce není žádný. Vnějšímu pozorovateli se při tom může zdát, že v Damašku probíhají tvrdé boje.

Vyhodnotit reálné měřítko operací syrských povstalců je nyní složité: informační clona nad místy událostí je ještě silnější, než kouřová clona reálných požárů. Celkově se zdá, že se scénář krize blíží svému rozuzlení. O tom, kdo bude vítěz bude rozhodnuto v nejbližší době.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_07_22/82451403/

Klíčová slova: Rusko  | Čína  | Sýrie
2798 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Pět let od Majdanu: Tajná nahrávka Arsenije Jaceňuka. Odhaluje roli EU„Cikáni vám tam chybí.“ Václav Klaus ml. svolal akci, ze které v BIS ohluchnou mikrofony
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan