Bombardování, okupace suverénních států a kolonialismus. To je obrázek dnešního Západu

Autor: Kateřina Konečná | Publikováno: 24.7.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Každá diskuse o globálním rozměru krizí by měla začít konstatováním, že to, čemu se říká „současná globální krize“ není jevem globálním. Ani v jednom ze svých rozměrů: nebyla globální, když se jí říkalo hypoteční krize, nebyla globální ani jako finanční či dluhová krize. Je to krize Západu, která má globální dopad.

Především bych v této souvislosti chtěla připomenout, že v roce nejhoršího propadu hrubého domácího produktu Evropské unie, Spojených států, ale i Ruska, se státům jako je Čína, Indie, ale i Brazílie či Turecko ekonomicky dařilo. Stačí připomenout některá známá čísla: jak uvádí Mezinárodní měnový fond, v roce 2009 poklesl hrubý domácí produkt celosvětově o -0,6 %, ovšem v Evropské unii o -4,2 procenta (Česko -4,1 %), v téže době však Čína zaznamenala růst o +8,7 %. A jestliže loni zaznamenala Evropská unie růst 1,6 % a USA 1,5 %, pak Čína 9,5 %, Argentina 8,8, Turecko 8,5 a Rusko 4,3 %.

Tyty makroekonomické údaje doprovázejí další pozoruhodné jevy. Podle poslední zprávy OSN o plnění mileniových cílů se díky východní Asii, především Číně, snižuje podíl lidí žijících pod hranicí 1,25 US dolaru na den, a to na loňských 27 % světové populace. Podíl hladovějících se ovšem nezdaří snižovat, což při růstu obyvatel planety znamená nárůst počtu podvyživených lidí - v roce 2007 činil 837 milionů. Podle téhož zdroje zaměstnanost ve světě od roku 2000 mírně klesla. Mezinárodní organizace práce uvádí, že v letech 2007 až 2010 vzrostl počet nezaměstnaných ve světě o 27,6 milionů lidí, a to na 205 miliónů; pozoruhodné je, že ve vyspělých ekonomikách, tedy Severní Americe a Evropské unii, je relativně dvakrát větší nezaměstnanost než ve východní Asii, kam je započítávaná i Čína (tato charakteristika svědčící ve prospěch východní Asie platí i pro zaměstnanost žen a mladých lidí).

 

Z těchto jednoduchých údajů vyplývají tři základní skutečnosti:

·Vývoj ve světě je nerovnoměrný a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. Zdá se, že nelze hovořit o jednotném globálním ekonomickém osudu lidstva. Zatím je patrné, že se rozcházejí tempa ekonomik zaměřených na liberální mechanismy, soukromé nadnárodní monopoly a zadlužený rozvoj, což je příznačné pro západní státy, a tempa ekonomik chránící se před otřesy globálního trhu merkantilistickými opatřeními a nebojící se státních zásahů či vytváření nových nástrojů jako jsou tzv. suverénní fondy.

·Trvá společný celoplanetární osud lidstva v podobě globálních problémů, a to od znečišťování životního prostředí, přes sociální nerovnost až po nebezpečí sebevraždy lidstva v jaderné válce.

·Snižuje se schopnost globálního řízení. Organizace spojených národů, WTO, Mezinárodní měnový fond či Světová banka, ale nově i skupina G 20, nemají nástroje a ideje, které by mohly zastavit narůstající globální hrozby a rizika.

Z této změti změn a problémů bych chtěla vyzvednout dva aktuální problémy a jedno pozitivum. 

Především chci upozornit na pokles významu mezinárodního práva. Tento moment souvisí bezprostředně s poklesem schopnosti řídit globální procesy, ovšem není ani prvopříčinou, ani jediným projevem této skutečnosti. Růst právního nihilismu, který zaznamenáváme v posledních letech, vyplývá ze samotné povahy mezinárodního práva jako politické dohody mezi státy, především pak mezi mocnostmi. Porážka Sovětského svazu a jeho spojenců ve studené válce změnila globální politické prostředí: vojenskou rovnováhu mezi Východem a Západem vystřídala hegemonie Spojených států. Tím se vytvořil prostor pro nárůst politického voluntarismu. Ten se projevuje například v podobě vizí o oprávněnosti vézt tzv. preventivní války proti problémům, které se ještě neprojevily, jak to známe z Bushovy zahraničněpolitické doktríny. Je však přítomný i v představách o možnosti vytvořit si pro jeden stát, tedy USA, globální protiraketovou obranu a přeměnit tak svoji vojenskou převahu v beztrestnost při jakémkoliv jednání – jak to známe nejen z Bushovy, ale bohužel též z Obamovy zahraniční politiky.

Výsledkem poklesu významu mezinárodního práva nemůže být nic jiného než obnova koloniálních praktik některých mocností. Od bombardování Jugoslávie, přes dlouhodobou okupaci Afghánistánu a Iráku či vybombardování Libye až po přípravu intervence do Sýrie a Íránu všude vidíme nadužívání vojenské síly v mezinárodních vztazích, a to zcela v rozporu s mezinárodním právem.

Ing. Kateřina Konečná, poslankyně Parlamentu ČR za KSČM.

Zveřejňujeme první část textu "Globální rozměr, aspekty krizí a jejich příčiny", který nám paní poslankyně exkluzivně poskytla.

Klíčová slova: Rusko  | Čína  | globalizace
4464 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

To je už vážně zvrácené. Pražský primátor Hřib (Piráti), který dal záštitu homosexualistickému festivalu Prague Pride, de facto legitimizuje účast pedofilů na Prague Pride a via facti legitimizuje i pedofilii samotnou Nejvíce šílené tvrzení ministerstva vnitra je, že prý hnutí SPD „kontinuálně a záměrně vyvolávalo dojem, že je majoritní obyvatelstvo České republiky akutně ohroženo imigrací a islamizací"

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Vrchol: uprchlíci si jezdí domů na dovolenou. Odsun!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Kateřina Konečná: K listopadu očekávám neskutečnou mediální masáž. Budou se vám snažit namluvit...Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan