Bombardování, okupace suverénních států a kolonialismus. To je obrázek dnešního Západu

Autor: Kateřina Konečná | Publikováno: 24.7.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Každá diskuse o globálním rozměru krizí by měla začít konstatováním, že to, čemu se říká „současná globální krize“ není jevem globálním. Ani v jednom ze svých rozměrů: nebyla globální, když se jí říkalo hypoteční krize, nebyla globální ani jako finanční či dluhová krize. Je to krize Západu, která má globální dopad.

Především bych v této souvislosti chtěla připomenout, že v roce nejhoršího propadu hrubého domácího produktu Evropské unie, Spojených států, ale i Ruska, se státům jako je Čína, Indie, ale i Brazílie či Turecko ekonomicky dařilo. Stačí připomenout některá známá čísla: jak uvádí Mezinárodní měnový fond, v roce 2009 poklesl hrubý domácí produkt celosvětově o -0,6 %, ovšem v Evropské unii o -4,2 procenta (Česko -4,1 %), v téže době však Čína zaznamenala růst o +8,7 %. A jestliže loni zaznamenala Evropská unie růst 1,6 % a USA 1,5 %, pak Čína 9,5 %, Argentina 8,8, Turecko 8,5 a Rusko 4,3 %.

Tyty makroekonomické údaje doprovázejí další pozoruhodné jevy. Podle poslední zprávy OSN o plnění mileniových cílů se díky východní Asii, především Číně, snižuje podíl lidí žijících pod hranicí 1,25 US dolaru na den, a to na loňských 27 % světové populace. Podíl hladovějících se ovšem nezdaří snižovat, což při růstu obyvatel planety znamená nárůst počtu podvyživených lidí - v roce 2007 činil 837 milionů. Podle téhož zdroje zaměstnanost ve světě od roku 2000 mírně klesla. Mezinárodní organizace práce uvádí, že v letech 2007 až 2010 vzrostl počet nezaměstnaných ve světě o 27,6 milionů lidí, a to na 205 miliónů; pozoruhodné je, že ve vyspělých ekonomikách, tedy Severní Americe a Evropské unii, je relativně dvakrát větší nezaměstnanost než ve východní Asii, kam je započítávaná i Čína (tato charakteristika svědčící ve prospěch východní Asie platí i pro zaměstnanost žen a mladých lidí).

 

Z těchto jednoduchých údajů vyplývají tři základní skutečnosti:

·Vývoj ve světě je nerovnoměrný a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. Zdá se, že nelze hovořit o jednotném globálním ekonomickém osudu lidstva. Zatím je patrné, že se rozcházejí tempa ekonomik zaměřených na liberální mechanismy, soukromé nadnárodní monopoly a zadlužený rozvoj, což je příznačné pro západní státy, a tempa ekonomik chránící se před otřesy globálního trhu merkantilistickými opatřeními a nebojící se státních zásahů či vytváření nových nástrojů jako jsou tzv. suverénní fondy.

·Trvá společný celoplanetární osud lidstva v podobě globálních problémů, a to od znečišťování životního prostředí, přes sociální nerovnost až po nebezpečí sebevraždy lidstva v jaderné válce.

·Snižuje se schopnost globálního řízení. Organizace spojených národů, WTO, Mezinárodní měnový fond či Světová banka, ale nově i skupina G 20, nemají nástroje a ideje, které by mohly zastavit narůstající globální hrozby a rizika.

Z této změti změn a problémů bych chtěla vyzvednout dva aktuální problémy a jedno pozitivum. 

Především chci upozornit na pokles významu mezinárodního práva. Tento moment souvisí bezprostředně s poklesem schopnosti řídit globální procesy, ovšem není ani prvopříčinou, ani jediným projevem této skutečnosti. Růst právního nihilismu, který zaznamenáváme v posledních letech, vyplývá ze samotné povahy mezinárodního práva jako politické dohody mezi státy, především pak mezi mocnostmi. Porážka Sovětského svazu a jeho spojenců ve studené válce změnila globální politické prostředí: vojenskou rovnováhu mezi Východem a Západem vystřídala hegemonie Spojených států. Tím se vytvořil prostor pro nárůst politického voluntarismu. Ten se projevuje například v podobě vizí o oprávněnosti vézt tzv. preventivní války proti problémům, které se ještě neprojevily, jak to známe z Bushovy zahraničněpolitické doktríny. Je však přítomný i v představách o možnosti vytvořit si pro jeden stát, tedy USA, globální protiraketovou obranu a přeměnit tak svoji vojenskou převahu v beztrestnost při jakémkoliv jednání – jak to známe nejen z Bushovy, ale bohužel též z Obamovy zahraniční politiky.

Výsledkem poklesu významu mezinárodního práva nemůže být nic jiného než obnova koloniálních praktik některých mocností. Od bombardování Jugoslávie, přes dlouhodobou okupaci Afghánistánu a Iráku či vybombardování Libye až po přípravu intervence do Sýrie a Íránu všude vidíme nadužívání vojenské síly v mezinárodních vztazích, a to zcela v rozporu s mezinárodním právem.

Ing. Kateřina Konečná, poslankyně Parlamentu ČR za KSČM.

Zveřejňujeme první část textu "Globální rozměr, aspekty krizí a jejich příčiny", který nám paní poslankyně exkluzivně poskytla.

Klíčová slova: Rusko  | Čína  | globalizace
4349 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Komentátorka se neudržela, když poslouchala Šojdrovou: Nejdříve to byli syrští sirotci, pak děti bez doprovodu a nakonec jsou to teenageři. Sama neví, co navrhuje. Vrcholná trapnost!Europoslankyně Konečná řádila v ČT. Petříčka cupovala na kusy, až ji moderátorka musela brzdit
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan