Člen finanční mafie Dlouhý chce být prezidentem: To vy jste nutili lidi, aby si půjčovali, vzkazuje mu Bobošíková

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 21.7.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Předsedkyně Suverenity a někdejší europoslankyně Jana Bobošíková v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hodnotí současný vývoj v Evropské unii či schopnosti Miroslava Kalouska, coby ministra financí. Zamýšlí se také nad tím, jak lépe ustát tvrdší dopady krize a začátkem roku nabíhající reformy Nečasovy vlády a rovněž představila i vývoj v růstu své strany a plány do budoucna.

V souvislosti s prohlubující se celkovou krizí v Evropské unii i očekávaným nástupem vládních reformních zákonů se čím dál více lidí obává chudoby. Podle Bobošíkové je problém především v systému, který lidi dlouhá léta vychovával k životu na dluh.

Varuji před vánočními půjčkami!

„Tady je každá rada drahá, ale jednu si přece dovolím. Doporučuji všem lidem a opravdu je prosím, je to v jejich zájmu, aby se dále nezadlužovali. Vánoce přece nestojí za to, aby si koupili cokoliv na dluh. Vánoce nestojí za to, aby zastavovali své automobily a své domy nebo svůj nějaký majetek. To je první, co bych poradila. Aby se rozhodně nezadlužovali, aby se nedostali do soukromé dluhové pasti," varuje předsedkyně Bobošíková.

Psali jsme: Všechno špatně. Bobošíková nenechala na vládě nit suchou

„U těch dalších věcí spíše platí lidské rady. Spoléhat se na rodinu, spoléhat se na sebe sama, spoléhat se na to, že nejbližší pomocná ruka je ta na konci vlastní paže. Vědět, že vařit se může doma, že se nemusí chodit do restaurací, vědět, že si můžeme uklidit sami bez různých agentur. To jsou obyčejné lidské věci, na které se občas pozapomíná," pokračuje bývalá členka Evropského parlamentu.

Nadáváte na politiky? Neměli jste je volit

Ač lidé mnohdy i pod tlakem různých odborových organizací s vládní politikou nesouhlasí, ozývají se hlasy, že přesto jsou lidé apatičtí veřejně svůj názor projevit a ztrácení chuť jakkoliv protestovat. Na to předsedkyně Suverenity lidem prý často připomíná, že vládne vždycky jen ten, koho jsme si zvolili.

„Lidem často říkám - a nevím, zda tím neztrácím své voliče a příznivce - nezlobte se na mě, ale opravdu máte jen to, co si necháte líbit a přemýšlejte, až půjdete k volbám, kdo vám nasliboval a kdo vás zklamal. Suverenita jako taková není velkým příznivcem nějakých pouličních shromáždění, my jsme příznivci parlamentní demokracie se všemi chybami, které má. Snažíme se lidem říci, že za to, jak vypadá současná politika, si bohužel mohou sami. Oni jsou ti, kteří tam zvolili pana Schwarzenberga, pana Nečase nebo Sobotku, tak to je," poznamenává Bobošíková.

Půlnoční rozhovor:

Bobošíková: Kníže, sbal se, odjeď na Orlík a dej si do znaku krtečka

Žít na dluh je normální, říkalo se léta lidem. Teď se všichni diví

Ze židle ji však nadzvedl názor ekonoma Vladimíra Dlouhého, který nedávno pro ParlamentníListy.cz řekl, že za krizi svým způsobem mohou mimojiné i obyčejní lidé, kteří se dlouho zadlužovali. „Pana Dlouhého považuji za velmi vzdělaného člověka. Myslím si však, že součástí společenského vědomí je i určité vyjadřování elit směrem k veřejnosti. Jestliže politické, ekonomické a podnikatelské elity v uplynulých dvaceti letech nutily této společnosti, že dluh je normální, že žít na dluh je normální, že mít deficit státního rozpočtu je normální, tak v této atmosféře říci, že za současnou krizi mohou obyčejní lidé, kteří se také zadlužovali, tak to já považuji za krajně nefér," jednoznačně nesouhlasí šéfka Suverenity.

Dále se ptá, co dělali ti, kteří si říkají politická, ekonomická, ale i mediální elita. „Ti všichni bohužel tleskali tomuto obřímu zadlužování, jak na úrovni státu a krajů, tak na úrovni firem, tak na úrovni těch nejrůznějších společností, kteří dnes říkají "půjčíme vám na vaše auta a po novém roce vám to sebereme". Jde to svisle tou společností a myslím si, že elity v tomto sehrály fatálně špatnou roli. Házet něco na občany, kteří chodí do práce, snaží se, ale nejsou tak zorientování v makroekonomických datech a v důsledcích dluhu, tak těm zdůrazňovat, že žít na dluh je normální, to já jsem vždycky považovala za největší nemravnost,"označuje hlavní viníky krize bývalá europoslankyně.

Vznik fiskální unie je nelegální

Herman van Rompuy před krátkým časem řekl, že k aktuálně často diskutovanému vytvoření fiskální unie nebude EU potřebovat žádné jednotlivé hlasování členských států, protože by prý hrozilo, že by to některé státy mohly odmítnout. Takové praktiky Jana Bobošíková považuje za nedemokratické a nelegální.

„Nevím, jakým mechanismem - patrně velmi nedemokratickým - chce takzvaný prezident Evropské unie změnit Lisabonskou smlouvu nebo docílit vyšší fiskální unie aniž by to schvalovaly jednotlivé národní státy. To je ten problém, kterému čelíme z Bruselu a na co správně poukazuje prezident Václav Klaus, je to demokratický deficit. Snaha jednoho centra lidem cosi vnutit. Opravdu nevím o jaký paragraf se pan Rompuy opírá, když tvrdí, že toto je možné. Já jsem ji dost podrobně studovala, ale opravdu si nevybavuji, že by něco takového bylo možné, aniž by tuto změnu projednaly národní státy," sděluje předsedkyně.

Psali jsme: Bobošíková: Nenechte se vydírat od sudeťáků!

Podle ní má van Rompuy pravdu v tom ohledu, že by takový návrh narazil a to nejen v České republice, ale i v řadě jiných zemí. Je přesvědčena, že právně čistým způsobem není utužení fiskální unie bez změny Lisabonské smlouvy možné.

Eurozóna potřebuje zásadní transformaci

Jaké dopady by vznik fiskální unie měl na Českou republiku je dle Bobošíkové složité říci. „Záleží na tom, jakým způsobem by byla ta fiskální unie vytvářena a kdo by do ní byl vpuštěn, protože EU nemá nyní problémy proto, že se snažila vytvořit jednotnou měnu, ale proto, že nedodržovala parametry k vytvoření eura, že nechala jednotlivé země, aby se různým způsobem zadlužovaly, že nevymáhala Maastrichtská kritéria, prostě členské země při konstrukci eurozóny nedodržovaly nic z toho, co si daly do vínku," nešetří unii Bobošíková.

Za těchto okolností si neumí fiskální unii představit. „Jiná věc je, pokud se opravdu členové eurozóny a ti lidé, kteří o tom teď rozhodují, vzpamatují a dají euru a zemím, jež jsou v eurozóně nějaký jiný směr vývoje. To znamená, že eurozóna projde určitou transformací, nebude mít třeba všech sedmnáct členů jako teď, oddělí se od ní méně výkonné ekonomiky. V tomto momentě považuji vytvoření fiskální unie bez změny Lisabonské smlouvy za nelegální a při pohledu na to, jaký je v EU nepořádek, tak to považuji za krajně nevýhodné, ne-li nemožné a chaotické," vysvětluje šéfka Suverenity.

Kalousku, neumíš počítat, prostuduj si základy ekonomiky

Nit suchou pak především nenechala na ministru financí Miroslavu Kalouskovi, který se nechal slyšet, že pokud padne euro, bude se na hranici života a smrti potácet i česká ekonomika. To Bobošíková naprosto odmítá a takový názor považuje za scestný: „Pan Kalousek už toho tvrdil... Vždyť je to chemik, který o financích neví vůbec nic, neumí ani spočítat státní rozpočet. V době, kdy tu byla krize, tvrdil, že žádná není a deficit spočítal na 32 miliard a potom byl pět krát tak velký. To, co říká pan Kalousek, já absolutně neberu vážně a oddělení měn v rámci EU rozhodně nepovažuji za žádnou tragédii. Stačí se podívat do historie, měnové unie vznikaly a zanikaly. Nevěřím tomu, že by rozpad EMU byl nějak fatální pro českou ekonomiku, naopak bych v tom viděla obrovskou příležitost. A pan Kalousek ať přestane strašit lidi a přečte si základní ekonomické postuláty," vyzývá ministra Bobošíková.

www.parlamentnilisty.cz

(Pozn.red. EUserver: V. Dlouhý je dlouhá léta mezinárodním poradcem banky Goldman Sachs, která je nejvíce spjatá s obrovskými podvody a přiživením světové krize, navíc je funkcionářem Rockefellerovy Trilaterální komise pro středí Evropu, což je jakási dceřiná organizace Bilderberg Group)

KAM DÁL:

Političtí nýmandi nás straší komunismem. Problém České republiky je někde jinde, říká Bobošíková

Český prezident ve službách cizího státu. Ano, to nás možná čeká!

Klíčová slova: New world order  | global governance  | Bobošíková
4836 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizaceTajemný vojenský server Deagel předpovídá pro rok 2025 pokles populace na západní polokouli o více než 300 milionů osob. Prý platí, že čím vyspělejší země, tím bude více mrtvýchPetříček a metoda Sorosova kukaččího vejceCo můžeme vědět o tzv. Sudetech a „sudetských“ Němcích?

euPortal.cz

Bělochy je třeba „zrušit“. Někdo by mohl říct – „konečně vyřešit“. Toto je, milí čtenáři, čirý rasismus, ovšem „laskavě“ pojmenovaný jako „akce proti bělošství.“ Prostě newspeakTo, co v současnosti napadá obyvatele Evropy, Asie, Ameriky a bělošských enkláv v Africe je již zcela jiný virus, nikoli mutace původního. Virus je vyroben uměle a je šířen záměrně

ePortal.cz

Jaké bude pokračování? Manželství jako soužití více osob bez ohledu na jejich pohlaví? Manželství jako svazek se zvířaty?Ve Spojených státech amerických už zase impíčují prezidenta.... Trump je vinen! Opravdu?

Eurabia.cz

Astra Zeneca se stala v EU ležákemDalší noc protestů za "španělského Navalného" a svobodu slova

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Chudák Dvořák, dřel na té tribuně mezi papaláši, za ty mizerné peníze. Určitě musí i vybírat popelnice!“ Ivan Vyskočil tuší, že po dnešku se do ČT už nepodíváPrimář Koskuba z první linie: Místo očkování se řešilo, kdy otevřít salóny pro psy a kočičky. Říkali jsme, že bude málo JIP lůžek. Nikdo nás neposlouchal. Na přes drž*u!
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan