Senátor Jirsa píše eurokomisaři: Nepodléhejte nátlaku ekologistů

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 18.7.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Evropská komise svým požadavkem na zastavení kácení stromů v šumavském národním parku jde na ruku nevýznamnému počtu nátlakových ekologických aktivistů a zcela ignoruje dohodu ministerstva, správy národního parku i krajů. Takový stav považuje senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS za nepřijatelný.

Evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik už do Čech vzkázal, že chce o situaci v Národním parku Šumava jednat s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou (ODS). V opačném případě je prý připraven vyzvat Komisi k zahájení právních kroků. Brusel po nás totiž požaduje, aby národní park okamžitě přestal s kácením stromů.

„Panu komisaři jsem napsal dopis, že se mýlí a napsal jsem i panu Barrosovi podobný dopis, že podobné vstupy, kdy na jedné straně došlo ke shodě mezi ministerstvem, národním parkem, obcemi i oběma kraji a komisař vyslyšel stížnosti ekologických aktivistů a poslal do Čech nesmyslný dopis, tak jsem předsedovi Evropské komise napsal, že takovéhle lobbistické věci, když evropský komisař jde proti vůli obcí, krajů, správy parku a ministerstva bohužel jen přispívají k růstu euroskepticismu v České republice,“ uvedl senátor pro server ParlamentníchListů.cz

EU ignoruje odborné názory

Unie by podle něho měla respektovat širokou dohodu mezi zainteresovanými orgány a nepodléhat nátlaku úzké skupině ekologistů. „Jsem přesvědčen, že je to malá skupina lidí, která to chce prosadit, jenže mají na své straně média, která tomu přikládají velký význam, tudíž ty jejich nátlakové akce mají velký vliv,“ zalitoval Jirsa.

„Dnes byla na Hluboké (Jirsa je také starostou Hluboké nad Vltavou – pozn.red.) demonstrace a já jen čekám, co se dnes objeví v televizi a zítra v novinách, protože ta na protidemonstraci se sešlo více lidí, než na demonstraci Hnutí Duha, nicméně novináři se hlavně věnují Hnutí Duha,“ podivuje se nad praxí některých médií.

Proti názoru malého množství aktivistů podle senátora Jirsy stojí občanské sdružení Zachraňme Šumavu, které reprezentuje bývalý hejtman, několik senátorů, několik bývalých senátorů, řada lesníků, odborníků a lidí, kteří na svém kontě mají několik odborných knih, ale novináři se prý baví hlavně s aktivisty.

Ekoaktivisté jsou pro média jako disidenti

„Oni dneska představovali nějakou mapu kmotrů, kdy tomu vévodil pan prezident Klaus, byl jsem tam já, jihočeský hejtman pan Zimola a podobně. Co si o tom mám myslet… Lidé hlavně sledují to, co píší média a co je v médiích je podle nich pravda,“ odsuzuje slepou důvěru velké části veřejnosti vůči některým médiím.

Proč ovšem mnoho médií straní hlavně aktivistům a neposlouchá opačné, racionální argumenty? „Pro média je to menšinový zajímavý názor, který jakoby jde proti většině. To bych připodobnil k disidentům. Těm také za komunismu západní média věnovala více pozornosti a někteří novináři asi mají pocit, že tohle je ta alternativa k establishmentu,“ míní v reakci pro ParlamentníListy.cz Jirsa.

Necháme kůrovce sežrat celou republiku?

Podle něho existují dvě představy, jak by se šumavský park měl vyvíjet. „Naše představa je taková, že národní park byl vyhlášen v roce 1990, protože na Šumavě byly krásné, hluboké lesy a v tom roce nikoho nenapadlo, že by se tu mohla vůbec spustit kůrovcová kalamita a že by se v takovém případě nechaly lesy usychat. To je výmysl až blahobytné společnosti konce dvacátého století, kdy si ekoaktivisti vymysleli divočinu amerického typu ve střední Evropě,“ směje se argumentům ekologistů.

„Jejich představa je taková, že bychom měli nechat kůrovce žrát s tím, že tam za tři sta let bude prales a divočina, že se to tam samo obnoví a všechno bude úžasné. Tam je jednak problém těch tři sta let, že to tedy těžko zkontrolujeme, jestli je to pravda. A za druhé oni vůbec neřeší otázku, kde kůrovce vůbec zastavíme. Tam jsou samé smrkové lesy a někde to prostě zastavit musíme. Na čím větší ploše ho necháme žrát, tak tím větší plochu okolo toho bychom museli vykácet, jenže proti kácení ti aktivisté bojují, takže to nemá řešení,“ obává se dalšího pokračování konfliktu v řešení kůrovcové kalamity v rozhovoru pro redakci ParlamentíchListů.cz senátor Tomáš Jirsa.

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: EU
2005 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Stav Katolické církve v Německu je katastrofální. Papež František varoval před tím, že se odtrhne od Říma. Došlo k otevřené revoltěPašeráci bez hranic opět sbírají u břehů Libye Afričany prchající před Asadem ze Sýrie. Nebo jak je to teď správně?

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Júlinka má potřebu se neustále umývat: znásilnil ji imigrant!

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářDo Maďarska už ne! Zjistili jsme, co se v ČR stane s uprchlíky, kteří „utečou“ Orbánovi
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan