Senátor Jirsa píše eurokomisaři: Nepodléhejte nátlaku ekologistů

Autor: Radim Panenka | Publikováno: 18.7.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Evropská komise svým požadavkem na zastavení kácení stromů v šumavském národním parku jde na ruku nevýznamnému počtu nátlakových ekologických aktivistů a zcela ignoruje dohodu ministerstva, správy národního parku i krajů. Takový stav považuje senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS za nepřijatelný.

Evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik už do Čech vzkázal, že chce o situaci v Národním parku Šumava jednat s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou (ODS). V opačném případě je prý připraven vyzvat Komisi k zahájení právních kroků. Brusel po nás totiž požaduje, aby národní park okamžitě přestal s kácením stromů.

„Panu komisaři jsem napsal dopis, že se mýlí a napsal jsem i panu Barrosovi podobný dopis, že podobné vstupy, kdy na jedné straně došlo ke shodě mezi ministerstvem, národním parkem, obcemi i oběma kraji a komisař vyslyšel stížnosti ekologických aktivistů a poslal do Čech nesmyslný dopis, tak jsem předsedovi Evropské komise napsal, že takovéhle lobbistické věci, když evropský komisař jde proti vůli obcí, krajů, správy parku a ministerstva bohužel jen přispívají k růstu euroskepticismu v České republice,“ uvedl senátor pro server ParlamentníchListů.cz

EU ignoruje odborné názory

Unie by podle něho měla respektovat širokou dohodu mezi zainteresovanými orgány a nepodléhat nátlaku úzké skupině ekologistů. „Jsem přesvědčen, že je to malá skupina lidí, která to chce prosadit, jenže mají na své straně média, která tomu přikládají velký význam, tudíž ty jejich nátlakové akce mají velký vliv,“ zalitoval Jirsa.

„Dnes byla na Hluboké (Jirsa je také starostou Hluboké nad Vltavou – pozn.red.) demonstrace a já jen čekám, co se dnes objeví v televizi a zítra v novinách, protože ta na protidemonstraci se sešlo více lidí, než na demonstraci Hnutí Duha, nicméně novináři se hlavně věnují Hnutí Duha,“ podivuje se nad praxí některých médií.

Proti názoru malého množství aktivistů podle senátora Jirsy stojí občanské sdružení Zachraňme Šumavu, které reprezentuje bývalý hejtman, několik senátorů, několik bývalých senátorů, řada lesníků, odborníků a lidí, kteří na svém kontě mají několik odborných knih, ale novináři se prý baví hlavně s aktivisty.

Ekoaktivisté jsou pro média jako disidenti

„Oni dneska představovali nějakou mapu kmotrů, kdy tomu vévodil pan prezident Klaus, byl jsem tam já, jihočeský hejtman pan Zimola a podobně. Co si o tom mám myslet… Lidé hlavně sledují to, co píší média a co je v médiích je podle nich pravda,“ odsuzuje slepou důvěru velké části veřejnosti vůči některým médiím.

Proč ovšem mnoho médií straní hlavně aktivistům a neposlouchá opačné, racionální argumenty? „Pro média je to menšinový zajímavý názor, který jakoby jde proti většině. To bych připodobnil k disidentům. Těm také za komunismu západní média věnovala více pozornosti a někteří novináři asi mají pocit, že tohle je ta alternativa k establishmentu,“ míní v reakci pro ParlamentníListy.cz Jirsa.

Necháme kůrovce sežrat celou republiku?

Podle něho existují dvě představy, jak by se šumavský park měl vyvíjet. „Naše představa je taková, že národní park byl vyhlášen v roce 1990, protože na Šumavě byly krásné, hluboké lesy a v tom roce nikoho nenapadlo, že by se tu mohla vůbec spustit kůrovcová kalamita a že by se v takovém případě nechaly lesy usychat. To je výmysl až blahobytné společnosti konce dvacátého století, kdy si ekoaktivisti vymysleli divočinu amerického typu ve střední Evropě,“ směje se argumentům ekologistů.

„Jejich představa je taková, že bychom měli nechat kůrovce žrát s tím, že tam za tři sta let bude prales a divočina, že se to tam samo obnoví a všechno bude úžasné. Tam je jednak problém těch tři sta let, že to tedy těžko zkontrolujeme, jestli je to pravda. A za druhé oni vůbec neřeší otázku, kde kůrovce vůbec zastavíme. Tam jsou samé smrkové lesy a někde to prostě zastavit musíme. Na čím větší ploše ho necháme žrát, tak tím větší plochu okolo toho bychom museli vykácet, jenže proti kácení ti aktivisté bojují, takže to nemá řešení,“ obává se dalšího pokračování konfliktu v řešení kůrovcové kalamity v rozhovoru pro redakci ParlamentíchListů.cz senátor Tomáš Jirsa.

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: EU
1890 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Profesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativuStal se zázrak. Česká televize vyslyšela dlouholeté volání českých lidí...

euPortal.cz

Teď se budete vážně bát. Děsivé video s imigranty...O našem důchodu rozhodují díky ČSSD genderové neziskovky...

ePortal.cz

Poláci bojují za vlastní děti. My za VenezueluParoubek opět promluvil. Doporučuje Japonce

Eurabia.cz

Zaplavili si Švédsko africkými a muslimskými migranty a dnes se diví rekordům ve znásilnění, vraždách a pod.Afričtí uprchlíci zaútočili na české turisty v Itálií. Buďte na dovolené opatrní

FreeGlobe.cz

V Británii platí zvláštní práva pro Židy! Uhodnete, kdo je v roli podčlověka?EU řídí tajná organizace. Od integrace po vymazání identity států

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

To bude s*ačka! Pozvracíte se! Ovčáček a Soukup vytočili celou „kavárnu". A to ještě ani nezačaliHnus, vraždy, podsvětí a špinavé prachy. Kmenta vytáhl staré kostlivce ČSSD
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan