Libyjská demokracie v praxi: Vraždy, mučení, boje pseudorevolučních milic. A Západ pochvalně tleská...

Autor: Ondřej Kosina | Publikováno: 17.7.2012 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace

Demokratizace Libye, která měla nastat po svržení Muammara Kaddáfího, se příliš nedaří. V zemi i necelých devět měsíců po násilné změně režimu převládá bezpráví. Milice nadále operují libovolně po celém území a slabá ústřední vláda nad nimi nedisponuje žádnou kontrolou. Lidskoprávní organizace zdokumentovaly sérii případů, kdy členové ozbrojených gangů, hrající si na revolucionáře, vpadli do domů, odkud vytáhli jejich obyvatele, bili je a mučili.

Podle OSN je různými milicemi vězněno a týráno na 7000 lidí. Mezi nimi jsou i černí Afričané, obviňovaní z podpory bývalého režimu. Jedná se o rasistické násilí Arabů vůči černochům, které evidentně „humanistický“ Západ neznepokojuje. Od mučednické smrti plukovníka Kaddáfího v zemi zahynul bezpočet lidí v místních bojůvkách a v teroristických útocích. To je skvělý výsledek „demokratizace“ v režii NATO, zahraničních rozvědek a domácích banditů! Libyi navíc trvale provází rozbroje mezi západem (Tripolsko) a na ropu bohatým východem (Kyrenaika), což může vyústit i v rozpad země.

Volby do Všeobecného národního kongresu, jehož úkolem bude vypracování nové ústavy, se uskutečnily 7. července a podle předběžných výsledků ve většině měst kromě Misuráty zvítězila Aliance národních sil (NFA), považovaná za liberální, avšak nikoliv sekulární formaci. Lídr NFA Mahmúd Džibríl prohlásil, že jeho strana je umírněně islamistické hnutí, uznávající důležitost náboženství v politickém životě země a preferující šaríu jako základ právního řádu. Média Džibrílovo vítězství velebí, protože tento muž není nevyzpytatelným islamistou, ale převlékačem kabátů, který několik let žil v USA. Z bývalého ministra plánování a chráněnce Sajfa Isláma Kaddáfího se stal prozápadním politikem. Podporuje privatizaci (rozuměj výprodej národního majetku cizincům), na což se západní „osvoboditelé“ velmi těší. V zahraničně-politické sféře hodlá spolupracovat především se zeměmi podílejícími se na svržení režimu džamáhíríje (NATO a EU). Washington proto Džibríla zhodnotil jako „seriózního a perspektivního partnera“.

O hlasy voličů se ucházela i další uskupení – např. odnož Muslimského bratrstva pod názvem Strana spravedlnosti a obnovy nebo Strana Národní fronty, dříve známá pod názvem Národní fronta pro záchranu Libye (NFSL). Vznikla v roce 1981 a jednalo se o Washingtonem placenou milici složenou z libyjských emigrantů a kmenů nepřátelských vůči Kaddáfímu. Bojovníci NFSL byli sponzorováni nejen USA, ale i Velkou Británií, Izraelem a Saúdskou Arábií. Jejich vojenský výcvik probíhal na základnách v zemích subsaharské Afriky, zejména v Čadu. Podle instrukcí CIA se NFSL v květnu 1984 neúspěšně pokusila zavraždit Kaddáfího a převzít moc. Americké snahy o změnu režimu kulminovaly v roce 1986, kdy prezident Reagan nařídil bombardování Libye.

Ještě brutálněji si počínala Libyjská islámská bojující skupina (LIFG), ve volbách kandidující jako Strana vlasti. Byla založena v roce 1995 skupinou mudžahedínů-veteránů, kteří bojovali proti sovětské okupaci Afghánistánu v osmdesátých letech. Ti se v únoru 1996 pokusili zavraždit plukovníka Kaddáfího a mnozí se připojili k al-Káidě, aby vedli džihád nejen proti Libyjské džamáhíriji, ale i proti zájmům Západu po celém světě. Zabili mnoho libyjských vojáků a policistů. Ostré boje libyjských bezpečnostních složek s islámskými fundamentalisty z LIFG propukly v září 1995 v Benghází. Britská tajná služba MI6 byla obviněna ze sponzoringu LIFG, figurující na seznamu teroristických organizací OSN a USA. LIFG ale získávala peníze i od Usámy bin Ládina. Brity, Francouzi a Američany byla podporována během loňské války proti Libyi, přičemž Hillary Clintonová připustila rizika takového počínání vzhledem ke skutečnosti, že „libyjská opozice je pravděpodobně více antiamerická než Kaddáfí“. Strana vlasti se definuje jako konzervativní islamistická formace a chce založit novou libyjskou ústavu na právu šaría. Jedním z jejích hlavních představitelů je známý terorista Abdelhakim Belhádž, mimo jiné zapletený do teroristických útoků v Madridu v roce 2004 a toho času se angažující na straně protivládních banditů v Sýrii.

Vítězství tzv. liberálů v Libyi je oslavováno jako protipól úspěchů islamistů v Egyptě a Tunisku. Takový výsledek však byl předvídatelný. Západ bude chtít zpátky miliardy dolarů, které investoval do dlouhé války, jejímž prostřednictvím bylo dosaženo změny režimu. To se uskuteční formou ropných koncesí a rekonstrukcemi zničené infrastruktury západními firmami. V ekonomické sféře Libyi čeká to, čím země střední a východní Evropy prošly v devadesátých letech. Přijde na řadu ztráta sociálních jistot a privatizace, resp. rozebrání společného majetku a jeho následný převod do rukou hrstky vyvolených. Za několik let se Libye stane plnohodnotným členem blahobytné západní civilizace – bude moci vydávat dluhopisy a na řadu přijdou optimalizace, reformy, úsporné balíčky, škrty… Není ovšem příliš pravděpodobné, že poražené strany uznají Džibrílovo vítězství a zemi tak čeká pokračování dlouhotrvajícího chaosu v režii pseudorevolučních milicí, které se nenechají dobrovolně odzbrojit. Útoky na volební místnosti a demolice hlasovacích uren o tom vypovídají mnohé.

www.vasevec.cz

Klíčová slova: Libye
2807 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě To je síla a šok. Takhle vypadá islamizovaná Anglie, žádná fake news, ale osobní zkušenost redaktora světoznámého deníku

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuPro-Venezuelská demonstrace: “Ne zločinnému převratu podněcovanému Američany!”

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

„Cikáni vám tam chybí.“ Václav Klaus ml. svolal akci, ze které v BIS ohluchnou mikrofonyPozor, Eva Holubová. Bursíkovci a TOP 09 tahají esa. A tohle VIDEO jste viděli?
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan