Na Kosovu nebyla dosud vyřešena ani JEDINÁ vražda na Srbech. Albánskému řádění teď padl za oběť srbský manželský pár

Autor: odjinud | Publikováno: 10.7.2012 | Rubrika: Novinky
Ilustrace

Představitel vesnice navrátilců Telinovac u Uroševce Milovan Jevtić a jeho manželka Ljiljana byli nalezeni mrtví ve své rodinném domě. Oznámilo to Radio KiM.

Předseda obštiny Uroševac Milan Janjić tuto informaci potvrdil a dodal, že manželka přijela do Talinovce před několika dny. Místní obyvatelé nic neslyšeli, protože dům Jevtićových stojí osamoceně na kraji vesnice.

Zabité manžele nalezl soused, který je přišel navštívit. EULEX a kosovská policie zablokovaly dům a nikoho nevpouštějí dovnitř.

Jeden z představitelů vesnického výboru Branislav Milenković Radiu KiM sdělil, že v pátek 6. července okolo 22,10 k němu přišli policisté.

„Přišel velitel, kterého známe, a zeptal se mne, kdy jsem viděl manžele Jevtićovi naposledy.“

„Řekl jsem jim, že jsem je viděl doma, když jsme jeli kombíkem do Štrpců. Na to mi velitel policie řekl, že jsou oba dva mrtví. Požádal jsem ho, aby nás pět, šest srbských rodin evakuovali odtud z vesnice do Štrpců. On řekl, že je ve vesnici plno policistů a abych se nebál o naši bezpečnost,“ řekl Milenović.

Manželé Jevtićovi měli kolem pětapadesáti a Milovan byl reprezentantem vesnice. Oznámilo to srbské Ministerstvo pro Kosovo a Metochii. Koordinátor obštiny Uroševac Milan Janjić řekl agentuře Beta, že se zatím neví, jak zahynuli navrátilci Milovan a Ljiljana Jevtićovi.

Janijić řekl, že manželé se vrátili do své vesnice na Kosovo v roce 2004.


Bogadanović odsoudil útok.

Srbský ministr pro Kosovo a Metochii Goran Bogdanović co nejostřeji odsoudil zavraždění manželského páru Jevtićových z vesnice Talinovac u Uroševce, a položil otázku, co se Srbům musí stát, aby mezinárodní společenství a úřady v Prišitně začaly adekvátním způsobem bránit srbské společenství v provincii.

Bogdanović  prohlásil, že hlavní příčinou těchto a podobných zločinů, které se odehrávají na Kosovu a v Metochii je, že zločiny, které byly dosud proti Srbům na Kosovu spáchány, nebyly nikdy vyšetřeny.

„Ani jedna vražda, která se stala na Kosovu a Metochii, jejímiž oběťmi byli Srbové, nebyla vyřešena, nikdo za ty zločiny nebyl potrestán a tato situace povzbuzuje lidi, kteří to dělají a kteří jsou připraveni takové zločiny páchat dál“, řekl Bogdanović.

Toto je první incident, konkrétně vražda, v tomto příměstském katastru Uroševce.

 

Bělehrad dal od nás ruce pryč!

 

Srbští obyvatelé vesnice Talinovac u Uroševce, ve které byl dnešní noc zabit manželský pár, by měli v příštích hodinách rozhodnout, zda se nemají odsud vystěhovat.

Jeden z nich, Svetislav Ilić řekl agentuře Srna, že v několika příštích hodinách má padnout rozhodnutí, zda se vystěhují či zůstanou v Talinovci.

"Musíme se rozhodnout, protože to, co se včera v noci stalo, není jen tragedie, ale

 

vyvolalo to v nás úzkost a strach. Na ??nás je, zda se alespoň dočasně nepřemístíme do Štrpců nebo do Gračanice, protože, bohužel, nikdo nás tu nechrání. Od nás všichni dali ruce pryč, především Bělehrad, který se k nám nezná“, řekl Ilić.

Prohlásil, že dnešní zabití nejvlivnějšího Srba v Talinovci a jeho manželky je důsledek odchodu oddílu KFOR z Talinovce.

Ilić říká, že dosavadní bezpečnost zbylých Srbů v Talinovci byla na vysoké úrovni, odkud bezpečnost zajišťovali příslušníci řeckého kontingentu KFOR. Jejich odchodem ale bohužel skončila i bezpečnost.

„Kulminovalo to dnešní noční vraždou manželů Jeftićových“, řekl Ilić.

Ilić požádal, aby představitelé mezinárodního společenství a Bělehrad přijeli do Talinovce a přesvědčili se o stavu bezpečnosti. V opačném případě zbylí Srbové z Talinovce během dne vyhledají nějaké bezpečnější místo.

Před válkou v Talinovci do roku 1999 žilo přes 300 srbských rodin. To představovalo asi 800 Srbů. Ti se odstěhovali s příchodem mezinárodních sil v červnu 1999. V roce 2006 bylo pro navrátilce postaveno 40 domů, do kterých se vrátilo 38 srbských rodin. Poté pod vlivem albánského teroru a nemožnosti sehnat zaměstnání opustilo Talinovac 25 rodin a zůstaly pouze 4 rodiny srbských navrátilců čítající 18 lidí.

Druhý den se obyvatelé Talinovce dohodli, že i přes vraždu manželů Jevtićových zůstanou pod podmínkou, že KFOR a příslušné kosovské orgány zvýší úroveň bezpečnosti ve vesnici a zlepší hospodářské podmínky.

Navrátilec Branislav Milenković řekl agentuře Beta, že jim představitelé KFOR, kosovské policie a kosovsko-albánského ministerstva vnitra slíbili, že zvýší bezpečnost ve vesnici i ekonomické podmínky.

„Pokud sliby nebudou plněny, opustíme nejen vesnici ale i Kosovo“, řekl Milenković.

Plukovník amerického kontingentu KFOR pro agentury prohlásil, že vojáci KFOR jsou obyvatelům vesnice k dispozici.

Kosovská policie spolu s jednotkami KFOR zavádí celodenní a celonoční hlídkování v Talinovci.

www.kosovoonline.cz

Klíčová slova: Srbsko  | Kosovo
2925 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Pozvání nelegálních muslimských imigrantů Angelou Merkelovou nese svoje jedovaté plody...Přátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany - zadržen imigrant!Muslimové terorizují Anglií, protože po nich chtějí, aby se integrovali. Až Anglie konvertuje na islám teror ustane

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Předčasné volby! Nepolezu do zadku! Šmarda to „položil“ a po show ČT oznámil rozhodnutíČT nechala rozebírat politiku kulturního redaktora z Respektu. Byl to skutečně bláznivý rozhovor
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan