Senátor tvrdě zaútočil na "vypasené kněží": Dokažte, že jste byli okradeni

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 9.7.2012 | Rubrika: Rozhovor
Ilustrace

Senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava je odpůrcem zákona o vyrovnání státu s církvemi. Považuje ho za zvěrstvo a jednu z největších loupeží. Podle něho měly církve nárokovaný majetek pouze ve správě, nikoli ve vlastnictví.

Jaký je váš názor na zákon o vyrovnání s církvemi?

Já to považuji za jednu z největších loupeží na lidech České republiky. Vůbec nejsem přesvědčen o tom, že se má církvi vydávat majetek. Dobře, vydejme majetek, který oprávněně vlastnila, ale ne ten, který pouze spravovala. Proti tomu nic nemám. Ale jsem proti vydání majetku, který jí nepatří a nepřísluší.

Takže si myslíte, že část majetku, který se církvi vydává, jí fyzicky nepatřil?

Samozřejmě. A nejsem sám, kdo je o tom přesvědčen. Existuje celá řada důkazů, že se jim má vydávat majetek, který jim nepřísluší.

A můžete uvést nějaký příklad takových důkazů?

Už za první republiky Masaryk pozemkovou reformou omezil vlastnictví pozemků nad 500 hektarů, ale když si vezmete, že se má církvi vydávat celá desetina výměru republiky, tak to určitě není 500 hektarů.

 

A co říkáte té finanční náhradě?

To je ještě větší zvěrstvo než fyzické vydávání. Celou tu dobu od roku 1948 stát platil a platí tyhle jejich ideologické tajemníky. Úmyslně používám tento výraz, protože v podstatě se dnes církev chová jako politická strana. A jestliže jsem členem politické strany, tak si platím členské příspěvky. Ať tedy pro věřící existuje církevní daň, tak jak je to běžné třeba v Německu. Ať si tedy věřící své ideologické tajemníky platí sami.

A jak se díváte na formu spočítání náhrad? Protože neexistuje vyčíslení jednotlivých položek za to, co má být nahrazeno.

Já mám pocit, že existuje soupis toho majetku, který patřil církvi, ale právě proto, že je připraven neúměrný rozsah navracení, tak tenhle seznam není zveřejněn a pomíjí se. Proč se tak strašně brání ODS a všichni kolem ní, aby bylo po církvi vyžádáno prokázání vlastnictví těch majetků, které si nárokují? Doufám, že se mi podaří soupis toho majetku získat a pracuji na tom.

Proč si myslíte, že vláda zákon podporuje?

To je pak otázka, kdo v tom má jaké zájmy. Je to další okrádání a další odírání lidí této země. Tady se má nacpat vypaseným kněžím miliardy do chřtánu a potažmo také do Vatikánu, protože víme, kdo je ovládá.

Ale co říkáte argumentu obhájců zákona, že co bylo ukradeno, má být vráceno?

Jestliže to bylo ukradeno a má to být vráceno, tak ať je vrácen majetek, který ukradli po Bílé hoře, ať je vrácen majetek, který nakradli v dobách inkvizice, vždyť víme, že to všechno bylo jenom získávání majetku. Tak ať to navrátí. Myslím si, že by asi zaplakali. Vůbec si nemyslím, že jim bylo něco ukradeno. Informace, které mám, říkají, že měli majetky ve správě, nikoli ve vlastnictví, takže s argumentem, že jim bylo něco ukradeno, nemohu souhlasit.

A co byste potom řekl, že v současnosti leží ladem řada pozemků, které se nemohou využívat?

Nerozumím tomu, že pokud to církev nevlastnila, jakým právem může blokovat rozvoj obcí a podobně.

A jak se vypořádat s tím, že Ústavní soud vydal judikát, který říká, že když nedojde k církevním restitucím, tak se církve mají o majetek soudit u obecných soudů. Nemůžou z toho vzniknout problémy?

Proč by to měl být problém? Tak budou muset tedy u toho soudu prokázat své vlastnictví. Pokud ho neprokáží, tak jim majetek nemůže být vydán. Ať to k tomu soudu jde a já věřím, že soudy by vzaly v potaz prokázané vlastnictví. Ale prostě je rozdíl mezi vlastnictvím a správou majetku.

www.parlamentnilisty.cz

Klíčová slova: národní zájem  | Doubrava
5220 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Pozvání nelegálních muslimských imigrantů Angelou Merkelovou nese svoje jedovaté plody...Přátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

Žhářský útok na sídlo protiimigrační strany - zadržen imigrant!Muslimové terorizují Anglií, protože po nich chtějí, aby se integrovali. Až Anglie konvertuje na islám teror ustane

FreeGlobe.cz

V budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Předčasné volby! Nepolezu do zadku! Šmarda to „položil“ a po show ČT oznámil rozhodnutíČT nechala rozebírat politiku kulturního redaktora z Respektu. Byl to skutečně bláznivý rozhovor
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan