Americká CIA tajně pomáhá syrským vzbouřencům

Autor: odjinud | Publikováno: 25.6.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Pracovníci americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) v Turecku tajně pomáhají s distribucí zbraní syrské opozici.

Podílejí se na rozhodování o tom, které skupiny v Sýrii zbraně pořizované Tureckem, Saúdskou Arábií a Katarem dostanou. Informoval o tom ve čtvrtek deník The New York Times. Tajná operace v Turecku je podle deníku The New York Times zatím nejvíce známým případem americké podpory vojenské kampani proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Jde také o součást americké snahy zvýšit tlak na syrský režim v situaci, kdy přísnější mezinárodní postup vůči němu blokuje Moskva. USA se svými spojenci se proto spoléhají na pomoc při vyzbrojování rebelů. Američané přitom doufají, že pokud se budou podílet na distribuci zbraní, získají více informací o syrské opozici a zároveň s ní navážou vztahy. »Pracovníci CIA tam jsou, aby získali nové zdroje a nové lidi,« řekl americkému deníku nejmenovaný člen jedné arabské zpravodajské služby.

* * *

Spojené státy zvažují, že by rebelům v Sýrii pomáhaly i jinak. Mohly by jim například poskytovat satelitní fotografie a další zpravodajské informace o postavení a pohybech syrské armády. Americká vláda by také mohla opozici nabídnout pomoc s vytvořením její vlastní zpravodajské služby. Zatím o tom ale nerozhodla, stejně jako o ještě agresivnějších krocích, jako by bylo například vyslání pracovníků CIA přímo do Sýrie.

The New York Times podotýkají, že boje v Sýrii pravděpodobně v nadcházejících měsících zesílí, protože do země proudí účinné nové zbraně.

Pentagon zároveň již delší dobu zkoumá, jaké jsou vojenské možnosti zásahu v konfliktu. Zvažuje se například vytvoření bezletové zóny podobně jako v Libyi či vzdušné sledování syrské armády. Američané také plánují, jak by zajistili chemické a biologické zbraně v Sýrii, pokud by tam naplno vypuknula občanská válka. Washington nicméně zdůrazňuje, že v současnosti o aktivních vojenských krocích neuvažuje.

Zadržená loď

Britské úřady v úterý zadržely u skotských břehů ruskou nákladní loď Alaed. Plavidlo v pondělí přišlo o pojištění pravděpodobně na příkaz britské vlády. Podle serveru BBC News pravidla pro mezinárodní plavbu zakazují plout nepojištěným lodím.

Loď Alaed údajně mířila do Sýrie s nákladem bojových vrtulníků a s municí určenou armádě. Loď vyplula z Kaliningradu před deseti dny s tím, že 24. července má dorazit do konečné destinace Vladivostoku.

Britská pojišťovna Standard Club v pondělí zrušila smlouvu s Alaedem, protože dodáním zbraní prý loď porušila podmínky kontraktu. Podle agentury DPA se loď po zrušení kontraktu nacházela v nizozemských vodách a zastavit se ji pokusily už nizozemské úřady. Plavidlo proto změnilo kurz a vplulo do britských vod. Zastavit se ho podařilo asi 80 kilometrů od břehů Skotska.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že ministr William Hague dal svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi »jasně najevo, že dodávky veškerého vojenského vybavení musejí přestat«. Do Washingtonu však žádný vzkaz nepředal.w

ww.halonoviny.cz

Klíčová slova: USA  | Sýrie
2138 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Madeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti KosovaProfesor Martin C. Putna navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licenze – a to za vyslovení názorů, se kterými on a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasíČtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

euPortal.cz

USA se rozpadají, ale nikdo si toho nevšímá!Česká televize je bez jakékoliv parlamentní kontroly, je to stát ve státě

ePortal.cz

Velké změny neřídí konspirátořiBrexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Eurabia.cz

Blíží se eurovolby a boj o pozici leadera vlastenců zesiluje. Okamuroví se hroutí SPD a sám Okamura obviňuje ostatní vlastenecké kandidáty ze spiknutí proti němuTrump lump? Kubánský prezident kritizoval imperiální výhrůžky USA vůči Venezuele

FreeGlobe.cz

Veganští rodiče málem umořili své dítě k smrti. Čím ho krmili? (+ foto)Prvními Švédy byli prý Somálci! Takovou vědu šíří dokument veřejnoprávní televize (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Komentátorka se neudržela, když poslouchala Šojdrovou: Nejdříve to byli syrští sirotci, pak děti bez doprovodu a nakonec jsou to teenageři. Sama neví, co navrhuje. Vrcholná trapnost!Europoslankyně Konečná řádila v ČT. Petříčka cupovala na kusy, až ji moderátorka musela brzdit
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan