Americká CIA tajně pomáhá syrským vzbouřencům

Autor: odjinud | Publikováno: 25.6.2012 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Pracovníci americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) v Turecku tajně pomáhají s distribucí zbraní syrské opozici.

Podílejí se na rozhodování o tom, které skupiny v Sýrii zbraně pořizované Tureckem, Saúdskou Arábií a Katarem dostanou. Informoval o tom ve čtvrtek deník The New York Times. Tajná operace v Turecku je podle deníku The New York Times zatím nejvíce známým případem americké podpory vojenské kampani proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Jde také o součást americké snahy zvýšit tlak na syrský režim v situaci, kdy přísnější mezinárodní postup vůči němu blokuje Moskva. USA se svými spojenci se proto spoléhají na pomoc při vyzbrojování rebelů. Američané přitom doufají, že pokud se budou podílet na distribuci zbraní, získají více informací o syrské opozici a zároveň s ní navážou vztahy. »Pracovníci CIA tam jsou, aby získali nové zdroje a nové lidi,« řekl americkému deníku nejmenovaný člen jedné arabské zpravodajské služby.

* * *

Spojené státy zvažují, že by rebelům v Sýrii pomáhaly i jinak. Mohly by jim například poskytovat satelitní fotografie a další zpravodajské informace o postavení a pohybech syrské armády. Americká vláda by také mohla opozici nabídnout pomoc s vytvořením její vlastní zpravodajské služby. Zatím o tom ale nerozhodla, stejně jako o ještě agresivnějších krocích, jako by bylo například vyslání pracovníků CIA přímo do Sýrie.

The New York Times podotýkají, že boje v Sýrii pravděpodobně v nadcházejících měsících zesílí, protože do země proudí účinné nové zbraně.

Pentagon zároveň již delší dobu zkoumá, jaké jsou vojenské možnosti zásahu v konfliktu. Zvažuje se například vytvoření bezletové zóny podobně jako v Libyi či vzdušné sledování syrské armády. Američané také plánují, jak by zajistili chemické a biologické zbraně v Sýrii, pokud by tam naplno vypuknula občanská válka. Washington nicméně zdůrazňuje, že v současnosti o aktivních vojenských krocích neuvažuje.

Zadržená loď

Britské úřady v úterý zadržely u skotských břehů ruskou nákladní loď Alaed. Plavidlo v pondělí přišlo o pojištění pravděpodobně na příkaz britské vlády. Podle serveru BBC News pravidla pro mezinárodní plavbu zakazují plout nepojištěným lodím.

Loď Alaed údajně mířila do Sýrie s nákladem bojových vrtulníků a s municí určenou armádě. Loď vyplula z Kaliningradu před deseti dny s tím, že 24. července má dorazit do konečné destinace Vladivostoku.

Britská pojišťovna Standard Club v pondělí zrušila smlouvu s Alaedem, protože dodáním zbraní prý loď porušila podmínky kontraktu. Podle agentury DPA se loď po zrušení kontraktu nacházela v nizozemských vodách a zastavit se ji pokusily už nizozemské úřady. Plavidlo proto změnilo kurz a vplulo do britských vod. Zastavit se ho podařilo asi 80 kilometrů od břehů Skotska.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že ministr William Hague dal svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi »jasně najevo, že dodávky veškerého vojenského vybavení musejí přestat«. Do Washingtonu však žádný vzkaz nepředal.w

ww.halonoviny.cz

Klíčová slova: USA  | Sýrie
2255 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí kontoProbíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracie

euPortal.cz

Přátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Bude vám zle. Paříž se stala pos.ranou špinavou dírou. Vládne tam právo šáría, drogy a páchne jako Afrika. Podívejte se, než to video smažou

ePortal.cz

Palestinský kult smrtiČulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Eurabia.cz

V Africe masové vyvražďují černoši bělochy a Evropě je to jedno. Začnou brzy vraždit bělochy i v Evropě?Britská policie šikanuje lidi, kteří jsou obvinění z nenávisti. K obvinění stačí veřejně odmítnout ideologií LGBT

FreeGlobe.cz

Šílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvářDalší vývoj kolem vlády? Třeba tento: Ringo Čech na kulturu? Pozapomenuté řešení, které už tu bylo. Nebo Babiš počká, až ČSSD odejde...
Příspěvky podle autorů
Reklama
Doporučujeme
Mladá pravice

Václav Klaus

Miloš Zeman

Učitel financí

Pat Buchanan